Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – jak sobie poradzić?

Każdemu może zdarzyć się zatrzasnąć kluczyki w samochodzie. W takiej sytuacji najważniejsze jest to, by nie działać zbyt pochopnie. W przeciwnym razie można narazić się na duże koszty, a nawet na utratę samochodu bez możliwości uzyskania odszkodowania. Zanim dojdzie do drastycznych czynów, warto zastanowić się nad opcjami, które stosunkowo nie wyrządzą zbyt wiele szkód i pozwolą szybko dostać się do środka swojego auta.

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – jak je wyjąć bez narażania się na szkody?

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie to jeszcze nie powód do tego, by panikować. Jeśli zdarzyło się to w samochodzie starszej generacji, warto zastosować odpowiednią dźwignię, która podważy nieco szybę. W ten sposób powstanie niewielka przestrzeń, wystarczająca, by można było przez nią wsunąć do środka drut z pętelką. Manewrując nim, z pewnością uda się w końcu uchwycić dźwignię i pociągnąć za niego, by otworzyć drzwi. Można również spróbować pociągnąć za klamkę w ten sam sposób, jeśli dźwignia jest zasłonięta, bądź też ma opływowy kształt i trudno na nią nałożyć drut. Taką sztukę uda się dokonać tylko w autach, które nie są wyposażone w podwójne ryglowanie.

W przypadku, kiedy rygle wystają poza obrys drzwi, można posłużyć się sznurkiem lub sznurowadłem, by otworzyć drzwi. Przez lukę, która powstała w wyniku użytej dźwigni, wprowadza się sznurek z zawiązaną pętelką na środku. Porusza się sznurkiem tak długo, aż pętelka nie znajdzie się na ryglu. Następnie pociągając za obydwa końce, można wysunąć rygiel do góry i tym samym otworzyć drzwi.

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – kosztowne sposoby otworzenia drzwi

Jeśli powyższych metod nie można zastosować w danym przypadku, a nie posiada się zapasowych kluczyków w domu, czy pod podwoziem samochodu, trzeba podjąć działania, które wiążą się z kosztami.

Pierwszą z opcji, jaką warto rozważyć, jest wezwanie pomocy drogowej. Awaryjne otwieranie drzwi oferują praktycznie wszystkie firmy tego typu, więc można wybrać dowolną. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wydatek może być spory. Wszystko zależy od tego, kiedy wzywa się fachowca, a także skąd musi on dojechać i czy pracuje dla mniej lub bardziej renomowanej firmy. Oczywiście taka pomoc może dotrzeć w różnym przedziale czasowym, w zależności od tego, gdzie konkretnie doszło do incydentu i czy w pobliżu są dostępne usługi awaryjnego otwierania drzwi.

Drugą opcją, która zwykle jako pierwsza przychodzi na myśl, jest wybicie szyby. Koszt wstawienia stłuczonej szyby może być różny, w zależności od tego, jaki ma ona kształt i w jaki sposób się ją mocuje. Jeśli już nie będzie żadnej innej możliwości, najlepiej zbić szybę w takim miejscu, gdzie odłamki szkła nie utrudnią dalszej jazdy.

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim warto być przewidywalnym. Oznacza to, że najlepiej przygotować się na to, że zatrzaśnie się któregoś dnia kluczyki w swoim samochodzie. Szczególnie jest to istotne w nowszych modelach, gdzie wcale nie tak łatwo dostać się do środka bez odpowiednich narzędzi i wiedzy w tym zakresie. Można najczęściej narobić sobie niepotrzebnych szkód, a i tak nie osiągnąć żadnego pozytywnego efektu. Jeśli producent nie przewidział żadnych rozwiązań, które mogłyby ułatwić otworzenie drzwi i wyjęcie kluczyka po zamknięciu, trzeba koniecznie wyposażyć się w drugi komplet kluczy. Najlepiej też mieć go w takim miejscu, by w razie pozostawienia podstawowego zestawu, móc jak najszybciej skorzystać z wersji zapasowej.

Jeśli jednak właściciel pojazdu nie przygotuje się na taką ewentualność, nie może zapominać o jednej podstawowej kwestii. Mianowicie, gdy zatrzaśnie kluczyki w swoim aucie, nie powinien pod żadnym pozorem oddalać się od swojego samochodu, jeśli ten nie jest odpowiednio zabezpieczony. Złodzieje tylko czekają na tego rodzaju sytuacje. Gdy jeden z nich znajdzie się w pobliżu, a właściciel postanowi na przykład pojechać do domu po zapasowe klucze lub pomoc, po powrocie może się okazać, że samochód został skradziony. Jest to o tyle niefortunne zdarzenie, że firma ubezpieczeniowa nie przyzna odszkodowania za skradziony pojazd, ponieważ w aucie były kluczyki.

Redakcja