Najczęstsze błędy podczas wymiany opon – na co zwrócić uwagę?

Ogumienie to jedyna część naszego samochodu, która ma styczność z drogą. Dlatego tak ważne jest, aby w pełni zadbać o stan opon oraz ich systematyczną i prawidłową wymianę. Po przeczytaniu poniższego artykułu będziesz wiedział na co zwrócić swoją uwagę by najczęstsze błędy nie przydarzyły się właśnie Tobie.

Dlaczego wymiana opon to konieczność? 

Najważniejszym powodem jest bezpieczeństwo kierującego i jego pasażerów. Następnym punktem jest wygoda podczas jazdy autem. Jak wiemy, wymagana jest sezonowa wymiana opon samochodowych, w przypadku opon zimowych i opon letnich. Opony całoroczne nie wymagają wymiany ze względu na nadchodzące lato lub zimę. Inną konieczność jest stopień zużycia opony samochodowej. Istnieją różne metody sprawdzenia żywotności koła. Jedna z nich to skontrolowanie stanu bieżnika. Poniżej ustalonej wartości przyjętej w Polsce (tj.1.6 mm) pod żadnym pozorem nie należy jeździć na takiej oponie. W takim wypadku zaleca się kupno nowego ogumienia (np. w sklepie Autobuty.pl). 

Wymiana opon samodzielnie – czy warto?

Wymiana opon w rękach specjalisty nie zajmuje ogromnej masy czasy. Pomyślałeś więc o tym, aby dokonać tego samemu? Niestety, ale nie zalecamy wykonywania tej czynności samodzielnie. Owszem w sytuacji, kiedy musimy założyć nowe koło, to jest to konieczność. Jednak nawet w takim momencie zalecane jest, aby podjechać do najbliższego serwisu samochodowego (z wulkanizacją) i sprawdzić czy wszystko zostało poprawnie dokręcone, a w oponie jest odpowiednie ciśnienie. 

Jak wygląda wymiana opon? 

W momencie, kiedy naszym pojazdem zajmuje się mechanik, wymiana opon nie trwa zbyt długo. Jednak prawidłowe wykonanie tej czynności wpływa na komfort jazdy, bezpieczeństwo i zużycie auta. Na wymianę opony samochodowej (czy to opony letniej czy letniej) składa się ściągnięcie koła, poprawne jego wyważenie, uzupełnienie o gazy (w tym azot), wystarczające dokręcenie śrub i ustawienie zbieżności kół. Zdarza się, nawet wśród specjalistów, niedopatrzenie podczas wykonywania którejś z tych czynności. Dlatego zawsze powinno się być czujnym i zwracać uwagę na to, jak zachowuje się samochód na drodze po wymianie opon. 

Wymiana opon – jak sprawdzić wyważenie kół? 

Nieprawidłowe wyważenie kół ujawnia się w momencie, gdy samochód przekracza prędkość 80 km/h – pojawią się drgania na kierownicy bądź wibracje nadwozia. Innym sposobem jest puszczenie kierownicy na prostym odcinku drogi i obserwowanie czy auto samoistnie zmienia kierunek na prawą lub lewą stronę. Jeśli w obu przypadkach zachodzą takie zmiany, należy wyważyć koła ponownie. 

Co daje azot w oponach? 

Azot to obecnie jeden z najpowszechniejszych gazów, które stosuje się, aby uzupełnić ciśnienie w kołach. Dzięki temu, że ten gaz nie ulega zmianie temperatur, to zapobiega wahaniom ciśnienia. Co więcej, azot nie reaguje z metalem, w ten sposób nie powstaje szkodliwa rdza na felgach. Należy zwrócić uwagę na to uwagę podczas sezonowej wymiany, aby między innymi przedłużyć ich żywotność.

Wymiana opon – jak dokręcać śruby bez klucza dynamometrycznego?

Ważnym momentem jest przyglądanie się jak mechanik odkręca i dokręca śruby oraz nakrętki mocujące. Specjalista powinien zastosować dwa rodzaje kluczy: udarowy i dynamometryczny. Gdy zaobserwujesz, że osoba używa tylko jednego z nich, najczęściej udarowego, to źle świadczy o danym serwisie. Klucz udarowy przy nieodpowiednim użyciu powoduje rozciąganie śruby, a następnie utrudnione odkręcenie koła w warunkach drogowych. Tak więc wykonanie tej czynność bez klucza dynamometrycznego wiążę się z powstającym niebezpieczeństwem i uszkodzeniem kół. 

Co to jest zbieżność kół?

Zbieżność kół podczas wymiany opon to ostatni ważny punkt tego procesu. Oznacza wartość kąta pomiędzy torami obu kół na tej samej osi. Nieprawidłowe ustawienie zbieżności kół powoduje: 

  • szybsze zużycie opon 
  • powielony opór toczenia, co skutkuje większym spalaniem 
  • problemy z utrzymaniem płynnej jazdy samochodu.

Redakcja