Jak wybrać profesjonalne frezy do metalu?

Frezowanie to taki rodzaj obróbki skrawaniem w której wieloostrzowe narzędzie wykonuje ruch obrotowy, a ruch posuwowy jest realizowany przez obrabiany przedmiot lub narzędzie. Cały proces odbywa się za pomocą maszyn nazywanych frezarkami, do których mocowane są narzędzia czyli frezy. Frezować możemy łatwe i płaskie powierzchnie lub skomplikowane kształty o trudnej geometrii. Przedmiot obrabiany może być wykonany z metalu, drewna lub tworzywa sztucznego.

Rodzaje frezów do metalu

Frez do metalu walcowy, to takie narzędzie, które wykonane jest z węglików spiekanych, które nadają mu zwiększoną twardość. Dzięki temu można obrabiać przedmioty wykonane z różnych rodzajów metalu oraz stali nierdzewnej lub kwasoodpornej o twardości do 45 HRC. Standardowe frezy walcowe do metalu posiadają ostrza o kształcie linii śrubowej, które umiejscowione są wyłącznie na zewnętrznej powierzchni narzędzia. Istnieją również frezy walcowo – czołowe, które posiadają ostrza na powierzchni czołowej co pozwala na zagłębianie się narzędzia w materiale wzdłuż jego osi. W celu zabezpieczenia freza przed wykruszeniem, jego krawędź czołowa jest zaokrąglona promieniem około 0.5 mm. Najczęściej stosuje się w 3 lub 4 ostrza. Chwyt freza do stali jest zazwyczaj walcowy i gładki co zapewnia pewne mocowanie na frezarce. W narzędzie, często wbudowany jest łamacz wiórów, który zwiększa wydajność obróbki oraz zapewnia wysoką jakość obrabianej powierzchni.

Wiele narzędzi posiada też specjalne powłoki typu PVD, które zwiększają wydajność oraz trwałość freza. Frez do metalu walcowy, może występować też w wersji nasadzanej. W takim przypadku narzędzie występuje wyłącznie w postaci ostrza. Do pracy więc należy wyposażyć frez nasadzany w specjalny trzpień frezarski. Dzięki temu podczas pracy, można wymienić tylko ostrze, które najszybciej się zużywa, a trzpień pozostawić.
Frezy do metalu trzpieniowe, są to wszystkie rodzaje frezów, których budowa składa się z trzpienia montowanego w uchwycie frezarki oraz połączonego z nim bezpośrednio ostrza. Są to więc samodzielne narzędzia, które do pracy potrzebują jedynie specjalnej oprawki, która umożliwia mocowanie we frezarce. Frezy trzpieniowe są mocnymi i trwałymi narzędziami o uniwersalnych zastosowaniach.

frez do metalu palcowy DIN 844

Posiadają dużą sztywność oraz odporność na drgania pochodzące z procesu obróbczego. Potrafią one frezować stal oraz materiały o twardości, aż do 60 HRC dzięki zastosowaniu specjalnych powłok ochronnych na powierzchniach ich ostrzy. Frezy do metalu trzpieniowe posiadają bardzo zróżnicowaną część roboczą. Może ona posiadać ostrza na swojej zewnętrznej oraz czołowej powierzchni. Kształt ostrzy jest walcowy, walcowo – czołowy, stożkowy – półkulisty lub kątowy. Rodzajem freza trzpieniowego o małych średnicach jest frez palcowy.
Frez palcowy do metalu, to takie narzędzie, które zbudowane jest z ostrza o kształcie linii śrubowej umiejscowionego na zewnętrznej oraz czołowej części freza. Narzędzie mocowane jest to frezarki za pomocą walcowej części chwytowej.

Z czego produkowane są frezy do metalu trzpieniowe

Frezy palcowe do metalu zbudowane są najczęściej ze stali szybkotnącej ( HSS ) lub stali szybkotnącej z dodatkiem kobaltu ( HSSE ), która zapewnia większą twardość oraz wytrzymałość w wysokiej temperaturze. Frez palcowy do metalu występuje zazwyczaj jako narzędzie o małej średnicy, dlatego najczęściej stosowany jest do wykonywania w materiale wszelkiego rodzaju rowków oraz kanałków.

Ilość ostrzy jest zróżnicowana i zależy od rodzaju obróbki. Jeżeli frezujemy daną powierzchnię zgrubnie to zaleca się użycie narzędzia z maksymalnie dwoma ostrzami. Dzięki temu rowki wiórowe mogą być większe co jest niezbędne dla odprowadzania większych wiórów z miejsca skrawania. W przypadku obróbki wykończeniowej można, gdzie można spodziewać się mniejszych wiórów, należy zastosować frez palcowy z 3 lub 4 ostrzami co zapewnią większą wydajność procesu oraz lepsza jakość powierzchni. Obecnie na rynku możemy spotkać frezy do stali pokryte jedną z wielu dostępnych powłok ochronnych. Zwiększają one żywotność narzędzia oraz poprawiają wydajność obróbki.

Oferta wysokiej jakości frezów do metalu znajduje się w sklepie Artykulytechniczne.pl

Redakcja