Planujesz zakup używanego auta? Dowiedz się, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony

Chcesz kupić auto z drugiej ręki, ale nie masz pewności, czy interesujący cię samochód jest wart zachodu? Zanim umówisz się na oględziny, musisz sprawdzić kilka informacji. Dopiero później możesz zacząć myśleć o sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu.

Samochód z drugiej ręki – pierwsze kroki

Kupowanie samochodu z drugiej ręki ma przede wszystkim atut finansowy. Samochód z salonu – w zależności od marki i modelu – najwięcej traci na wartości w pierwszych sześciu latach użytkowania. Warto zatem na rynku wtórnym szukać takich właśnie aut, najlepiej z niskim przebiegiem. Można je znaleźć bez większego problemu. Przy zakupie takiego pojazdu tracimy zdecydowanie mniej przy odsprzedaży po kilku latach, ponieważ jego wartość utrzymuje się wciąż na podobnym poziomie.

Same pieniądze jednak nie są najistotniejsze. Kupno samochodu z drugiej ręki powinno się wiązać przede wszystkim z dokładnym prześwietleniem jego historii. Im więcej dokumentów, tym lepiej. Zanim jednak zdecydujesz się na oględziny, poprośmy o numer VIN. Na jego podstawie będziesz w stanie ustalić, czy samochód jest ubezpieczony oraz zamówić dokładny raport dotyczący serwisowania oraz szkód. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby gruntownie sprawdzić samochód, możesz to zlecić firmie, która się tym zajmuje. Zyskujemy wtedy pewność, że auto zostało sprawdzone z każdej możliwej strony.

Szczególną uwagę należy przykładać do aut sprowadzonych z zagranicy. Na rynku jest wiele tego typu pojazdów, jednak sporo z nich pozostawia wiele do życzenia. Ładnie wyglądają, ale pod pięknym lakierem może skrywać się bardzo zła historia. Oczywiście nie każde sprowadzone auto to wrak, jednak jeśli szukamy pojazdu z innego kraju, korzystajmy wówczas z usług zaufanych sprzedawców o ugruntowanej pozycji na rynku.

Czy auto z drugiej ręki może być nieubezpieczone?

Jeśli chcemy sprawdzić ubezpieczenie samochodowe interesującego nas pojazdu, musimy posiadać jego numer VIN lub numer tablic rejestracyjnych. Następnie wchodzimy na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdzie na podstawie posiadanych danych dowiemy się, czy auto jest ubezpieczone – do kiedy, w jakiej firmie oraz poznamy numer polisy. Nie są to tzw. dane wrażliwe, każdy ma do nich dostęp, można je następnie zweryfikować u ubezpieczyciela.

W przypadku kupna samochodu z drugiej ręki trzeba powstrzymać emocje. Nie otrzymujemy tu już salonowej gwarancji, która rozwiązuje ewentualne problemy. Tutaj musimy mieć wszystko czarno na białym – pełna historia możliwa do zweryfikowania to podstawa.

Redakcja