Wymiana płynu hamulcowego – jak często go wymieniać?

Kontrola poziomu płynu hamulcowego i jego wymiana w odpowiednim momencie są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Jeśli tego nie dopilnujemy (lub płyn wycieknie czy pęknie przewód hamulcowy) możliwość zatrzymania samochodu może się zmniejszyć, a to bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu – zarówno kierowcy, jak i każdego innego uczestnika ruchu drogowego. Przecież lepiej, żeby nasza droga hamowania była krótsza. Jak często wymieniać płyn hamulcowy? Czy można to zrobić w domowym zaciszu, czy trzeba jechać do warsztatu samochodowego?

Jak powinno się wymieniać płyn hamulcowy?

Poziom płynu hamulcowego możemy sprawdzić pod maską samochodu. Poziom płynu hamulcowego, w zbiorniczku, powinien być pomiędzy wskaźnikiem „minimum” a „maksimum” (nigdy za mało ani za dużo!).

Płyn hamulcowy nie powinien mieć więcej niż kilka lat. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy płyn nie stoi już kilkanaście lat (bądź jeśli nie był hermetycznie zamknięty), lepiej będzie kupić nowy.

Płyn hamulcowy powinno się wymieniać w warsztacie samochodowym, a nie na własną rękę. By to zrobić trzeba np. odpowietrzyć cały układ czy zdjąć wszystkie koła, czego nie zrobimy sami. Mechanik sprawdzi, czy nie pękł nam przewód hamulcowy, a także sprawność całego układu hamulcowego. Płynu hamulcowego nie wymienia się często, więc powinniśmy zrobić to w warsztacie (cena takiej usługi to od 30 do 100 złotych, w zależności od wielkości miasta, naszego samochodu, tego, czy mamy swój własny płyn).

Sami możemy za to kupić płyn – trzeba jednak upewnić się, że kupujemy płyn odpowiedni dla naszego samochodu. Możemy też, po prostu, nabyć płyn hamulcowy w warsztacie. Cena płynu to od 10 do 100 złotych za litr (w zależności od typu i od samochodu). Nie należy na siłę na płynie hamulcowym oszczędzać np. kupując zły typ, bo jest tańszy o kilkanaście złotych za litr. Tu chodzi o nasze bezpieczeństwo. Nie trzeba też wcale przepłacać, na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, można porównać ceny w różnych sklepach internetowych. Nie można jednak mieszać różnych płynów hamulcowych. Jeśli kończy nam się płyn i nie wystarczy, dokupmy taki sam bądź dolejmy tylko dokupiony.

Jak często wymieniać płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy powinno się wymieniać co około 2 lata (bądź, jeśli dużo jeździmy, co około 50 tysięcy przejechanych kilometrów). Jeśli kupujemy samochód używany i nie mamy pewności, kiedy była poprzednia wymiana, najlepiej zrobić to od razu po zakupie. Nie można tego przekładać na później.

Jeśli zauważysz widoczne zanieczyszczenia zbiornika płynu hamulcowego, niższą skuteczność hamowania (mimo tego, że poziom płynu hamulcowego jest w normie; tzw. miękki pedał hamulca) bądź przez pomyłkę, dolewając, pomieszasz dwa rodzaje płynów (czego nie można robić), również dobrze będzie wymienić płyn hamulcowy.

Warto też pamiętać, by skontrolować poziom płynu hamulcowego przed zimą, gdyż to właśnie w wilgotnym okresie jesiennym płyn najszybciej traci swoje właściwości. Zawilgocenie płynu może być niebezpieczne, gdyż obniża jego temperaturę wrzenia. Wrzący płyn nie zadziała tak, jak powinien.

Podsumowanie informacji

Każdy kierowca powinien kontrolować poziom płynu hamulcowego w swoim samochodzie. Co 2 lata (bądź co 50 tysięcy przejechanych kilometrów) potrzebna jest wymiana płynu hamulcowego. Nie należy tego przekładać na później.

Płyn hamulcowy należy przechowywać szczelnie zamknięty przez maksymalnie kilka lat. Płyn należy wymieniać w warsztacie samochodowym, gdzie mechanicy sprawdzą sprawność naszego układu hamulcowego. Cena tej usługi to od ok. 40 do 100 PLN. Płyn hamulcowy możemy kupić sami (ale ważne jest to, byśmy kupili dobry płyn, zgodny z zaleceniami producenta naszego samochodu), jego cena to od 10 do 100 złotych za litr.

Gdy zauważymy, że coś niepokojącego dzieje się z naszymi hamulcami bądź przypadkowo wlejemy płyn źle, należy niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego. Najważniejsze jest bezpieczeństwo – nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Hamulce nie mogą nas nigdy zawieść.

Redakcja