Przydatne aplikacje dla kierowców

Technologia coraz bardziej się rozwija i wkracza w coraz to nowsze dziedziny życia. Dzięki temu nie trzeba już jeździć z mapą w nieznane trasy, wielu osobom wystarczy odpowiednio wyposażony telefon. Warto jednak zawczasu dowiedzieć się, jaka aplikacja będzie przydatna, a jaka niepotrzebnie obciąży komórkę. Jakie są więc najprzydatniejsze aplikacje dla kierowców?

Google Maps

Ta aplikacja zazwyczaj jest automatycznie wgrana do telefonu i znana jest nie tylko kierowcom. Jest to nawigacja zawierająca mapy z całego świata, dzięki czemu można używać jej również w przypadku jazdy poza Polską. Wyszukuje najszybsze trasy, całkiem trafnie pokazuje i omija zamknięte drogi, ostrzega o robotach drogowych, a na dodatek umożliwia znalezienie np. restauracji czy stacji benzynowej w okolicy. Ponadto można sterować nią za pomocą głosu.

Yanosik

To kolejna aplikacja służąca do nawigacji, która jednak działa na zasadzie CB Radia. Sprawia to, że informacje o robotach drogowych czy radiowozach policji i fotoradarach są bardzo trafne. Z tego też powodu często nazywany jest „antyradarem”. Yanosik potrafi informować o limitach prędkości na danych odcinkach trasy. Nie sprawdzi się jednak poza krajem.

iPolak

Ta aplikacja ma wsparcie od Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zawiera informacje o tym, jakie dokumenty są potrzebne w jakich krajach. Bardzo pomocne jest również to, że zawarte są w niej informacje o zwyczajach drogowych panujących w danym państwie. Warto zapoznać się z takimi informacjami jeszcze przed wyjazdem.

Drivemode

Ta aplikacja pozwala na odczytywanie wiadomości bez patrzenia na telefon. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które mają tendencję do pisania SMS-ów w trakcie jazdy, co jest niezwykle niebezpieczne. Obsługuje się ją za pomocą głosu i w ten sposób można odpowiadać na wiadomości tekstowe w różnych aplikacjach. Ponadto za jej pomocą można sterować również muzyką czy nawigacją.

Skycash

Aplikacja może być znana osobom podróżującym pociągami, jednak poza tymi biletami pozwala również na zakup biletów parkingowych. Ogromnym plusem jest to, że płacimy za prawdziwy czas parkowania. Jeśli z niej korzystamy, wówczas należy oznaczyć samochód naklejką MobiParking, dzięki czemu nie musimy wkładać papierowego biletu za szybę.

Fuelio

Ta aplikacja dla osób, które chcą kontrolować swoje wydatki (jednocześnie działa jedynie w telefonie z Androidem). Zbiera informacje o ilości zużytego paliwa oraz o kwocie, którą za każdym razem wydajemy. Dzięki lokalizacji GPS aplikacja wie, kiedy wjeżdżamy na stację benzynową, więc wystarczy jedynie wprowadzić informację o tym, ile paliwa zatankowaliśmy. Ponadto aplikacja zbiera te wszystkie dane i następnie pokazuje, na której stacji tankowaliśmy najtaniej.

Fuel Buddy

Aplikacja pozwala nie tylko na zapisywanie kosztów tankowanego paliwa, ale również zapisywanie, ile pieniędzy wydaliśmy na naprawy, ubezpieczenia samochodu oraz przeglądy. Pozwala to na uzyskanie realnej kwoty eksploatacji przez nas samochodu. Ponadto można uzyskać raporty z określonych okresów.

Amber One

Aplikacja przydatna dla kierowców podróżujących po autostradzie A1. Pokazuje przewidywany czas podróży oraz cennik.

W razie wu

Ta aplikacja z kolei doskonale sprawdzi się, gdy będziemy musieli wezwać pomoc drogową lub prawnika. Ponadto można w niej sprawdzić, czy w pobliskim warsztacie znajdują się potrzebne nam części. Nikt nie chciałby korzystać z tej aplikacji, ale warto ją mieć „w razie wu”.

Które aplikacje dla kierowców są najbardziej przydatne?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, jednak każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Nie należy również wystrzegać się tych aplikacji jak ognia czy podchodzić do nich w taki sposób, że na pewno nie nauczymy się ich obsługi. Wiele z nich może okazać się naprawdę przydatna, a na dodatek łatwa w obsłudze. W końcu większość jest stworzona z myślą o podróżujących kierowcach, czyli musi być prosta i intuicyjna. Jednocześnie należy wypróbować je jeszcze w domu, żeby podczas jazdy niepotrzebnie się na nich nie skupiać.

Redakcja