Przewóz wyrobów akcyzowych do Anglii. Co warto wiedzieć?

Proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wprowadził sporo zamieszania na arenie międzynarodowej. Skutki tej decyzji nie są jednak odczuwalne tylko przez polityków czy duże korporacje. Brexit już teraz wpływa na turystów oraz osoby, które podróżowały do Anglii w celach zarobkowych – nowe przepisy celne weszły bowiem w życie 1 stycznia 2021 roku.

Głośne zmiany dotyczą między innymi ilości oraz wartości towarów przewożonych w bagażu osobistym – zwłaszcza zaś tych objętych podatkiem akcyzowym. W niniejszym artykule skupimy się właśnie na tym temacie, starając się jasno przedstawiać wszystkie zagadnienia, o jakich warto wiedzieć. Zapraszamy do dalszej lektury!

Brexit – koniec okresu przejściowego

Sprawa opuszczenia wspólnoty przez kraj ze stolicą w Londynie od początku budziła  niemałe kontrowersje. Jak powiedział nam pracownik firmy transportowej Beska-Travel: Stale przeciągały się negocjacje, a co za tym idzie – moment faktycznego odejścia z Unii. Kiedy to wreszcie nastąpiło, nie ustawały prace nad nową umową handlową, które przedłużały tak zwany okres przejściowy. W chwili obecnej terytorium Wielkiej Brytanii – poza Irlandią Północną – traktowane jest już przez Brukselę jako zupełnie odrębny rynek i obszar celny oraz regulacyjny.

Regulacje dotyczące alkoholu

Każda osoba wybierająca się do Zjednoczonego Królestwa może nadal – bez konieczności płacenia podatku – zabrać ze sobą określoną ilość wyrobów akcyzowych. Towary te nie mogą być przeznaczone na sprzedaż; muszą zostać skonsumowane przez nas lub rozdano jako prezenty. Konkretnie mowa tu o 42 litrach piwa bądź 18 litrach wina niemusującego, 4 litrach wódki (czy też innego napoju o zawartości alkoholu powyżej 22%) lub 9 litrach pozostałych trunków, które nie są mocniejsze niż owe 22%. Co ciekawe – limity te da się dzielić. A więc możliwe jest na przykład przewiezienie 24 litrów piwa wraz z 2 litrami wódki.

Wyroby tytoniowe

Jeżeli chodzi o wybory tytoniowe – one także podlegają pewnym obostrzeniom. Od początku tego roku jednej osobie pozwala się mieć przy sobie maksymalnie 200 papierosów albo 100 cygaretek, 50 cygar lub też 250 gramów tytoniu. Także i w tym przypadku możliwe staje się rozdzielenie tych wartości. Trzeba przy tym wspomnieć, że wszystkie te obostrzenia dotyczą osób powyżej 17 roku życia.

Inne towary

Wartość pozostałych – prawnie dopuszczonych – towarów, jakie można przetransportować na terytorium Zjednoczonego Królestwa nie powinna przekraczać 390 funtów. Jeśli stanie się inaczej, zobowiązani będziemy do zapłaty podatku nie od różnicy, ale od pełnej kwoty. Do 630 funtów wiążąca stawka wynosi 2,5%.

Kilka słów podsumowania

Ze względu na to, że wyżej opisane przepisy weszły w życie zaledwie kilku tygodni temu, ich poszczególne elementy mogą jeszcze ulec zmianie. Jeśli nie sprawdzą się w praktyce, Londyn i Bruksela prawdopodobnie znów zasiądą do wspólnych rozmów. Polecamy więc dla pewności odwiedzać rządowe strony, a także pytać o szczegóły przewoźników, z którymi wyruszamy w podróż do Wielkiej Brytanii. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nieprzyjemności na granicy.

Redakcja