Klimatyzacja samochodowa – jak działa?

Klimatyzacja stała się bardzo przydatnym dodatkiem w samochodach. Ten element skutecznie potrafi umilić jazdę autem podczas upalnych dni. Jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach, jakie należy przestrzegać podczas jej używania. Jak zatem działa klimatyzacja i w jaki sposób o nią dbać?

Klimatyzacja samochodowa jak działa

Wielu kierowców obecnie nie wyobraża sobie jazdy samochodem, który nie posiada klimatyzacji. Na szczęście teraz, większość modeli posiada już ten przyjemny dodatek. Obecne zimy, które nie są mroźne, a lata natomiast bywają upalne, powodują, że klimatyzacja używana jest praktycznie przez cały rok. Oczywiście, aby mogła ona spełniać swoje zadanie, konieczna jest jej regularna konserwacja. Dzięki temu można mieć pewność, że jest ona w pełni sprawna. Większość osób zapewne myśli, że działanie klimatyzacji to szereg skomplikowanych czynności. Jednak w praktyce jest dokładnie na odwrót. Tak naprawdę kluczową rolę w całym procesie pełni tak zwany kompresor klimatyzacji. Jest to bowiem w pewnym sensie pompa, która spręża czynnik w układzie. Rozgrzany czynnik po wydostaniu się z pompy trafia do skraplacza, który nosi nazwę chłodnicy klimatyzacji. Następnie w zaworze rozprężającym następuje rozprężenie czynnika. Obecność parownika w kanale wentylacji pozwala na to,że powietrze, które ma trafić do kabiny jest ochłodzone. Podobnie dzieje się w przypadku nagrzewania samochodu, z tą różnicą, że do wnętrza pojazdu dostaje się ciepłe powietrze. Jeśli chodzi o wybór czynnika klimatyzacji to zdania są zdecydowanie podzielone. Najbardziej znana substancja w ostatnim czasie to czynnik o oznaczeniu R-134a. Jej plusem jest przede wszystkim niska cena oraz łatwa dostępność. Jednak jej stosowanie wpływa negatywnie na warstwę ozonową. Dlatego też producenci zdecydowali się na skorzystanie z czynnika o symbolach HFO-1234yf, który jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska.

Konserwacja klimatyzacji

Oczywiście, jak w przypadku każdych urządzeń mechanicznych, tak i tutaj mogą pojawić się usterki. Aby im zapobiec należy regularnie sprawdzać stan klimatyzacji. Przynajmniej raz na dwa lata należy dokładnie sprawdzić jej stan, aby można być pewnym, że funkcjonuje ona poprawnie i nie szkodzi zdrowiu człowieka. Otóż niesprawdzana przez długi czas klimatyzacja może wywoływać problemy zdrowotne. Zbierające się w filtrze klimatyzacji zanieczyszczenia pod wpływem nawiewu wydostają się na zewnątrz i trafiają do dróg oddechowych organizmu. Wdychając je, człowiek naraża się na powstanie silnego kaszlu czy podrażnień nosa. Oczywiście warto przytoczyć kwestię tego, w jaki sposób należy korzystać z klimatyzacji. Przede wszystkim zalecana temperatura, jaka powinna panować w aucie podczas upalnych dni nie powinna spadać poniżej 19 stopni Celsjusza. Gwałtowne obniżenie temperatury może powodować szok termiczny. Przed zamknięciem drzwi samochodu należy włączyć klimatyzację i zostawić otwarte drzwi. Dzięki temu temperatura będzie mogła się wyrównać i chłodne powietrze nie będzie szokiem dla rozgrzanego ciała. Nie jest wskazane również skierowanie nawiewu bezpośrednio na twarz. Zaleca się ustawienie go w kierunku szyb czy stóp. Jednak specjaliści zgodnie stwierdzają, że klimatyzacja w samochodzie powinna być włączona przez cały rok. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, kiedy to zaczynają zbierać się w niej zanieczyszczenia. Warto korzystać z niej nawet zimą czy wiosną. Wystarczy bowiem ustawić odpowiednią temperaturę nawiewu. Obecnie zakłady przeprowadzają kompletne czyszczenie klimatyzacji i uzupełnienie czynnika, jeśli takiego zabraknie.

Klimatyzacja to naprawdę świetny wynalazek. Jednak, aby mógł prawidłowo funkcjonować należy pamiętać o jej regularnym sprawdzaniu. Warto trzymać się również zasad, które opisują, w jaki sposób należy z niej korzystać. Istotny jest fakt, aby nie miała ona negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. W razie jakichkolwiek problemów z klimatyzacją należy udać się do odpowiedniego serwisu, który pomoże rozwiązać dany problem.

Redakcja