Jak podejść do kupna firmowej floty pojazdów?

Zakup firmowej floty pojazdów to w wielu przypadkach konieczny krok ku modernizacji działań poszczególnych przedsiębiorstw. Umożliwia bowiem uzyskanie satysfakcjonujących wyników finansowych i marketingowych. Przy tym w tej kwestii należy skupić się nie tylko na wyborze odpowiednich aut. Konieczne będzie też zwrócenie uwagi na inne elementy.

Stworzenie planu rozwojowego

Najmądrzejszym rozwiązaniem jest zdefiniowanie planu rozwoju firmy. Tylko wtedy można być pewnym tego, że tabor będzie skutecznie funkcjonował. Niezbędne będzie też określenie częstotliwości korzystania z poszczególnych pojazdów. Gdy flota jest kluczowym aspektem działalności biznesowej, należy wziąć pod uwagę większą eksploatację. Oczywiście wiele zależy od samego bolidu, wyróżniamy bowiem samochody osobowe i ciężarowe. W związku z tym, że mowa o przeważnie dużym zakupie, popularną alternatywą jest decydowanie się na leasing.

Pojazdy

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby firmowe auta stały się swoistą wizytówką przedsiębiorstwa (oraz czynnikiem motywującym kadrę. Wystarczy dobrać pojazdy kojarzące się z prestiżem, co z pewnością przełoży się na reputację marki. Radzimy jednak rozsądnie podejść do aspektu znaków identyfikacyjnych/graficznych, najlepiej ograniczyć się do umieszczonego na pojeździe logo, nazwę firmy i numer telefonu.

Zarządzanie

Kto powinien odpowiadać za zarządzanie flotą samochodową? Najlepszym kandydatem będzie osoba lubiąca wyzwania i odpowiedzialna, aby pełnić funkcję managera floty. Ich zadaniem jest oczywiście nadzorowanie i analizowanie pracy kierowców. Oczywiście mowa tu o trudnym zadaniu, szczególnie w momencie obsługi nawet kilkudziesięciu pojazdów. Dlatego warto im pomóc w jego wykonaniu za pomocą systemu monitoringu GPS instalowanego w każdy samochodzie.  

Podsumowanie

Innymi słowy, inwestycja w postaci floty samochodów jest na tyle duża, że koniecznie trzeba do niej podejść z rozwagą. Przedsiębiorcy niech mają na uwadze plan rozwojowy, poszukają odpowiedniej osoby na stanowisko managera floty i dowiedzą się nieco więcej o sprzęcie ułatwiającym im pracę, czyli systemu monitoringu GPS (przy czym ten powinien pochodzić jedynie od sprawdzonego producenta). Efekt takich działań przyniesie jedynie długotrwałe korzyści, zatem warto podejść do tej sprawy rzetelnie.

Redakcja