Happy young man hugging his new car in showroom. Satisfied guy with closed eyes embracing the hood of the automobile. Dreaming man lying on car bonnet hugging it.

Aby samochód służył bezawaryjnie, konieczne jest dbanie o niego we właściwy sposób. Należy zajmować się poszczególnymi jego elementami w sposób regularny. Istnieje także sporo kwestii, które muszą zostać dopilnowane. Na jakie sprawy trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Jak zapobiec psuciu się samochodu?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie: „Jak dbać o auto, aby służyło ono przez jak najdłuższy okres?”. Odpowiedź jest względnie prosta – należy o nie dbać i przede wszystkim zapobiegać powstawaniu istotnych usterek. Unikanie potencjalnych awarii zawsze jest lepsze od próby wyeliminowania ich skutków.

Do jakich kwestii należy przykładać największą uwagę? Przede wszystkim są to:

 • odpowiednia konserwacja karoserii samochodu – lakier jest najmocniej narażony na odpryskiwanie i uleganie korozji,
 • dbanie o czystość układu klimatyzacji i nawiewu – zignorowanie ich może skutkować namnażaniem się tam bakterii, wirusów i grzybów,
 • bieżąca wymiana najważniejszych płynów – należy pilnować terminów przeglądów. Niewymieniony olej może spowodować awarię silnika zaś niewystarczająca ilość płynu hamulcowego zagraża bezpieczeństwu osób podróżujących pojazdem,
 • zwracanie uwagi na sprawność akumulatora – jeśli nie będzie on sprawny, uruchomienia auta stanie się niemożliwe,
 • dbanie o turbinę samochodową – jeśli element ten ulegnie degradacji, jego wymiana będzie kosztowna.

Wszelkie kosmetyki samochodowe najlepiej nabywać z zaufanego źródła, takiego jak np. moje-auto.pl.

Dobra prezentacja wnętrza samochodu

Kabina auta i jej konserwacja są równie ważne, jak sprawy wymienione powyżej. Warto odpowiednio dbać o wnętrze samochodu, ponieważ pozwala to na cieszenie się jego dobrym stanem przez dłuższy okres. Posiadacze tapicerek wykonanych z naturalnej skóry powinni zwracać na tę kwestię szczególną uwagę i czyścić powierzchnię regularnie przy pomocy dedykowanych do tego kosmetyków samochodowych.

W jaki sposób troszczyć się o skórzaną tapicerkę? Należy przede wszystkim:

 • dokładnym odkurzaniu kabiny samochodowej,
 • czyszczenie tapicerki szmatką wykonaną z mikrofibry i zwykłą wodą,
 • pielęgnowanie tapicerki skórzanej specjalnymi środkami konserwującymi, które utworzą na jej powierzchni warstwę ochronną.

Jak zapobiegać korozji?

Dbanie o to, aby samochód nie rdzewiał, jest kolejnym istotnym aspektem dbania o niego. Ogniska rdzy mają tendencję do rozprzestrzeniania się, dlatego też lepiej im zapobiegać, niż później eliminować.

W okresie letnim najlepiej jest zatroszczyć się o właściwą konserwację podwozia – pomoże to uchronić je przed rdzewieniem w kolejnych miesiącach. Podwozie jest szczególnie narażone na tę niedogodność, ponieważ ma ono stały kontakt z wilgocią, błotem pośniegowym i solą drogową.

Jak dbać o nowe auto?

Właścicielom nowych samochodów powinno szczególnie mocno zależeć na odpowiedniej konserwacji swojej własności. Należy więc pamiętać o następujących kwestiach:

 • konserwowaniu elementów zewnętrznych i wewnętrznych pojazdu,
 • czyszczeniu auta przy pomocy dedykowanych środków chemicznych,
 • regularnym dokonywaniu przeglądu układu wentylacyjnego i nawiewów,
 • zachowywaniu ostrożności w kontekście zapobiegania uszkodzeniom karoserii (np. podczas wizyt w myjni samochodowej),
 • dbaniu o uszczelki.

Stosowanie się do powyższych wytycznych powinno skutecznie zapobiec niszczeniu się samochodu i w konsekwencji sprawić, że wystarczy ono na wiele lat.

Zainteresuje Cię również: Jak zadbać o auto używając kosmetyków samochodowych? Które kosmetyki do auta będą najlepsze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here