Jaki alkomat warto mieć w domu?

Coraz większa liczba kierowców decyduje się na zakup własnego alkomatu. Wszystko ze względów bezpieczeństwa, ale i wygody. W razie potrzeby można szybko wykonać pomiar i przekonać się, czy można prowadzić samochód. Posiadając alkomat osobisty, nie ma także konieczności udawania się specjalnie na komisariat policji w celu wykonania badania. Dziś dostępnych jest wiele modeli alkomatów domowych. Warto zatem wiedzieć czym kierować się przy zakupie tego konkretnego.

Czym jest alkomat i jak działa?

Zadaniem alkomatu jest zmierzenie ilościowej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu możliwe jest określenie stężenia alkoholu we krwi w momencie, w którym badanie jest wykonywane. Alkomaty nie są wykorzystywane wyłącznie przez policjantów czy firmy transportowe. Dziś każdy może zakupić swój własny alkomat do użytku domowego. Najważniejszym elementem tego urządzenia jest sensor czuły na alkohol. Po wdmuchnięciu powietrza do urządzenia przeprowadzany jest pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Po krótkiej chwili wynik badania wyświetla się na ekranie urządzenia. Korzystając z alkomatu, pamiętać trzeba o jego systematycznej kalibracji.

Rodzaje dostępnych alkomatów

Wśród rodzajów alkomatów wyróżnić można przede wszystkim dwa. Mowa tu o alkomatach półprzewodnikowych i alkomatach elektrochemicznych. Alkomaty półprzewodnikowe cieszą się dużą popularnością. To dobry alkomat do domu. Trzeba jednak pamiętać, że sensory w alkomatach półprzewodnikowych są dość wrażliwe na czynniki zewnętrze. Ważne jest zatem, aby badania nie przeprowadzać zaraz po jedzeniu lub zaraz po spożyciu alkoholu. Dokładniejszymi urządzeniami są alkomaty elektrochemiczne. Sensor w tych alkomatach jest bowiem odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Czym kierować się wybierając alkomat?

Aby wybrać dobry alkomat domowy, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim jest to rodzaj czujnika przepływu powietrza. Dobrze jest wybrać taki alkomat, który informuje ile jeszcze powietrza należy wydmuchać w celu wykonania pomiaru. Takie rozwiązanie ułatwia korzystanie z urządzenia. Istotna jest również wielkość czujnika. Im sensor jest większy, tym dokładniejszy wynik badania. Uwagę zwrócić można również na rozmiar wyświetlacza. Dobrze, jeśli będzie duży, a tym samym czytelny. Wspomnieć trzeba również o funkcji informowania o ilości wykonanych pomiarów. Dzięki temu będzie wiadomo, kiedy alkomat powinien zostać skalibrowany. Jeśli bowiem zapomni się do systematycznej kalibracji, to urządzenie po pewnym czasie może wskazywać niedokładne pomiary.

Najlepszy alkomat domowy

Polskie Centrum Kalibracji posiada w ofercie wiele modeli alkomatów do użytku domowego. Z asortymentem można się zapoznać tutaj. Co ważne, alkomat do domu wcale nie musi być drogi. Wybierać można spośród wielu modeli alkomatów półprzewodnikowych, które działają bezbłędnie i są gotowe do użytku w każdych warunkach. Ciekawą propozycją może być alkomat kieszonkowy, który zawsze można mieć przy sobie. Mały i poręczny alkomat można również przechowywać w samochodowym schowku. Osobom, którym zależy na maksymalnym poziomie bezpieczeństwa, polecić można alkomaty z sensorem elektrochemicznych, które gwarantują bezbłędne wyniki pomiarów. Odpowiadając na pytanie, jaki alkomat do domu wybrać, stwierdzić trzeba przede wszystkim, że powinien być to sprzęt najlepiej odpowiadający na konkretne potrzeby. Biorąc pod uwagę szeroką gamę produktów, każdy z pewnością znajdzie idealny alkomat dla siebie. Na koniec, wspomnieć trzeba o tym, aby niezależnie od tego, jaki model alkomatu się wybierze, zawsze korzystać z niego w sposób prawidłowy.

Redakcja