Czy warto kupić opony całoroczne?

Opony całoroczne to coraz bardziej popularne rozwiązanie wśrod kierowców. Jeszcze kilka lat temu to rozwiązanie ze względu na jakość nie było zbyt interesujące. Jednak wielkie koncerny wychodzą naprzeciw oczekiwaniom właścicieli pojazdów i proponują coraz to nowsze rozwiązania. Jednak czy warto się skusić na zakup opon wielosezonowych? Sprawdź artykuł i dowiedz się więcej!

Oznaczenia na oponach całorocznych

Właśnie! Jakie oznaczenie posiada opona całoroczna? To proste. Mowa o oponach z oznaczeniem All Season lub 4Seasons. W związku z tym przyjrzymy się oponom całorocznym – wskażemy zalety i wady tego uniwersalnego rozwiązania. I sprawdzimy, czy warto inwestować w opony na cały rok.

Kiedy kupić opony całoroczne?

Przede wszystkim, zanim zakupisz opony całoroczne, warto zastanowić się dla kogo jest to rozwiązanie. Weźmy pod lupę przykładowe ogumienie – mowa o oponach niemieckiego producenta, Continental AllSeasonContact, które dostępne są na stronie: https://www.24opony.pl/opm,0,5238/opony-continental-allseasoncontact.html. Śmiało można stwierdzić, że powyższa opona to klasyka gatunku prosto od Continentala. Ulepszona formuła, z dużą ilością krzemionki, świetnie spełnia parametry opony całorocznej. Opona słynie również ze świetnego odprowadzania wody, co minimalizuje ryzyko aquaplaningu.

Co powinniśmy oczekiwać od ogumienia całorocznego? Przede wszystkim racjonalnej uniwersalności. Mianowicie spełnienia wymogów, gdy poruszamy się po drodze suchej, mokrej czy zasypanej śniegiem. Właśnie wtedy potrzebujemy pełnego bezpieczeństwa, a co za tym idzie niezawodnej przyczepności.

Do jakich samochodów opony całoroczne?

Opony wielosezonowe to ogumienie, które jest dostosowane dla klasycznego użytkownika dróg. Jeśli preferujesz agresywny styl jazdy i lubisz wyciągać maksimum z pojazdu, lepiej skorzystać z opon dedykowanych dla tego rozwiązania. Natomiast, jeśli skupiasz się na dotarciu do celu – bezpiecznie i komfortowo – to zdecydowanie skorzystasz na takim zakupie.

Tanie opony całoroczne. Czy to możliwe?

Warto przeprowadzić pewną kalkulację, bo dla wielu kierowców aspekt finansowy odgrywa kluczową rolę w podjęciu decyzji. Zatem przygotowaliśmy zestawienie, które ma na celu wskazać rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Oba scenariusze:

  • kupujemy ogumienie całoroczne Continental AllSeasonContact za 1200 zł, które będzie służyć nam co najmniej trzy lata, czyli sześć sezonów;
  • kupujemy dwa pakiety opon na cały rok za 1200 zł, które będą nam służyć cztery lata, łącznie osiem sezonów.

W pierwszej sytuacji koszt użytkowania i eksploatacji wyjdzie nam 400 zł w ciągu roku. Kalkulacja jest prosta 1200 złotych dzielone przez trzy lata. W drugiej sytuacji mamy do czynienia z dwoma kompletami opon, które będą kosztować 2400 zł, czyli 600 zł rocznie.

Ze względu na fakt, że pogoda jest u nas w kraju ostatnio bardzo kapryśna, często mamy do czynienia z bardzo łagodnymi zimami. Wartości temperatury na zewnątrz często są graniczne – 7 stopni Celsjusza w przypadku ogumienia sezonowego jest znakiem, że trzeba opony zmienić na zimowe.

Czy opony całoroczne są dobre?

Technologia XII wieku pokazała, że opony całoroczne to interesujące rozwiązanie dla kierowców. Wcześniej utarło się przeświadczenie, że opony całoroczne to marketingowa ściema, a na każdym kroku warsztaty wulkanizacyjne proponowały nam tradycyjne sezonówki. Ta sprawa w ciągu ostatnich kilku lat diametralnie uległa zmianie.

Jest to ciekawe rozwiązanie szczególnie w Polsce, gdzie mamy do czynienia z łagodną zimą, umiarkowanym klimatem. W naszej opinii wszystko sprowadza się do tego w jaki sposób użytkujemy samochód – agresywny czy spokojny.

W sytuacji, gdy styl naszej jazdy jest bardziej dynamiczny i liczy się duża wydajność powinniśmy raczej skłonić się w kierunku opon sezonowych. Ogumienie wielosezonowe może nie sprawdzić się w przypadku skrajnie niskich temperatur. W sytuacji, gdy preferujemy oszczędne rozwiązanie i jeździmy spokojnie – opony całoroczne będą doskonałym wyborem.

Redakcja