Jak zadbać o auto na zimę?

Chociaż o samochód trzeba dbać cały rok, szczególnie wymagającą porą roku jest zima. Koniecznością jest odpowiednie przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego – po to, aby zapewnić sobie dostateczne bezpieczeństwo i jednocześnie zadbać o utrzymanie auta w dobrym stanie. Sprawdź, jakie prace należy przeprowadzić przed rozpoczęciem okresu zimowego.

Przygotowania samochodu do zimy należy rozpocząć na długo przed pojawieniem się pierwszego śniegu czy mrozu. Eksperci podkreślają, że początek grudnia to już „ostatni dzwonek” na przeprowadzenie niezbędnych czynności. Nie ma przy tym znaczenia, czy z auto wykorzystujesz do jazdy po mieście czy każdego dnia pokonujesz setki kilometrów.

Zmiana opon letnich na zimowe

Gdy temperatura przez kilka kolejnych dni będzie utrzymywać się poniżej 7oC, czas na zmianę opon letnich na zimowe. Zanim jednak tego dokonasz upewnij się, że ogumienie nadaje się do jazdy w trudnych warunkach.

 Sprawdź stan opon zimowych:

  • wysokość bieżnika
  • obecność przetarć, uszkodzeń
  • oszacuj wiek ogumienia (nie powinno być starsze niż 5-7 lat).

Jeżeli widoczne są nawet najmniejsze usterki, należy jak najszybciej zakupić komplet nowych opon zimowych.

Sprawdzenie akumulatora

Słaby akumulator traci swoją moc w niskiej temperaturze, co skutkuje trudnościami w uruchomieniu pojazdu. Jeśli chcesz uniknąć przykrej niespodzianki sprawdź, w jakim stanie znajduje się ten element. Być może wystarczy go tylko naładować. Jeśli jednak żywotność akumulatora ma się ku końcowi, najlepiej zainwestować w nowe auto części.

Wymiana płynu do spryskiwaczy

Szyba powinna zapewniać dobrą widoczność, którą może zaburzyć np. odpryskujące błoto pośniegowe. Jej przecieranie suchymi wycieraczkami nie zda egzaminu – zabrudzenia tylko się rozmyją. Dlatego koniecznością jest jej spryskanie płynem przeznaczonym na sezon zimowy. Ten letni zupełnie się nie sprawdzi, ponieważ będzie zamarzać. Płyny na zimę mają specjalnie opracowany skład, dzięki któremu nie zamarzają w niskich temperaturach.

Uzupełnienie płynów eksploatacyjnych

Każdy kierowca ma obowiązek regularnego uzupełniania płynów eksploatacyjnych. Zimą szczególnie ważny jest płyn do chłodnicy, który – jeśli nie będzie miał odpowiedniej temperatury krzepnięcia – może doprowadzić do poważnego uszkodzenia układu chłodzenia.

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu

Jeśli chcesz mieć pewność, że samochód jest dobrze przygotowany do zimy, udaj się na przegląd okresowy. Specjalista przeprowadzi dokładne oględziny, uwzględniając wiele „newralgicznych” elementów, np. układ hamulcowy, układ chłodzenia, żarówki. W razie konieczności zaleci wymianę uszkodzonych części lub zaproponuje naprawę.

Konserwacja podwozia

Gromadzące się błoto, żwir, soli drogowej – to wszystko wpływa negatywnie na kondycję podwozia. Aby uniknąć powstawania ognisk rdzy po sezonie zimowym, warto przeprowadzić profesjonalną konserwację. Jeśli zaopatrzysz się w odpowiednie akcesoria oraz dysponujesz specjalnym podnośnikiem, możesz przeprowadzić ten zabieg samodzielnie. Wystarczy, że zaopatrzysz się np. odtłuszczacz, neutralizator rdzy, specjalny preparat do konserwacji podwozia (np. w formie sprayu).

Jeżeli chcesz mieć pewność bezpiecznej jazdy samochodem w okresie zimowym, poświęć czas na przygotowanie samochodu. Zrobisz to samodzielnie, jeśli zaopatrzysz się w odpowiednie auto części oraz niezbędne akcesoria.

Zobacz polecane części do samochodów marki Ford: https://aparts.pl/czesci/ford,1-00036.aspx

Redakcja