Jak zadbać o bezpieczną podróż samochodem? Poznaj 4. złote zasady!

Według policyjnych statystyk opublikowanych na ich oficjalnej stronie internetowej, w 2019 roku na polskich drogach znalazło się prawie 24 tys. samochodów osobowych. W okresie 11.02.2019-16.02.2020 r. zgłoszono ponad 30 tys. wypadków drogowych, w których zginęło aż 2909 osób. Te zatrważające dane wskazują na to, że nasza rozwaga na drodze pozostawia wiele do życzenia. Można jednak temu zaradzić, poprawiając swoją technikę jazdy i stosując się do kilku podstawowych zasad każdego kierowcy. Cenisz życie swoje i swoich bliskich? Zadbaj o bezpieczną podróż samochodem! Jak? Sprawdź poniżej.

1. Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu!

Pierwszą i podstawową zasadą jest trzeźwość umysłu. Nigdy, przenigdy nie wsiadaj jako kierowca do samochodu, jeśli chwilę wcześniej spożywałeś alkohol! Nawet niewinne, 4% piwo jest w stanie zniekształcić Twoją percepcję rzeczywistości, nie wspominając już o 40% alkoholu. Decydując się na jazdę pod wpływem ryzykujesz nie tylko swoje życie, ale zagrażasz również innym użytkownikom drogi. Zamiast ryzykować utratą prawa jazdy lub wyrokiem sądowym i pozbawieniem wolności, wsiądź do taksówki. 

2. Zatroszcz się o stan techniczny auta

bezpieczna podróż samochodem

Bezpieczeństwo jazdy zależy w równej mierze od naszych umiejętności i od stanu technicznego naszego auta. Zbyt niskie ciśnienie w oponach lub ich nieodpowiednio dobrane do pory roku modele nie gwarantują nam przyczepności do nawierzchni, utrudniają prowadzenie samochodu i sprawiają, że trudniej jest nam zahamować w nagłej potrzebie. Starte klocki hamulcowe, przepalone żarówki czy brak odpowiednich płynów to tylko niektóre z aspektów, które mogą wpłynąć na spowodowanie wypadku drogowego. Dbaj o przegląd techniczny swojego samochodu i naprawiaj wszelkie, nawet drobne usterki, a jazda pojazdem osobowym stanie się bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. 

3. Zadbaj o komfort jazdy – postaw na skórzane rękawiczki samochodowe

Prowadzenie auta wymaga pracy zarówno rąk, jak i nóg. Wygodnie ustawiony fotel pozwala zająć komfortową pozycję za kierownicą i ułatwia dostęp do pedałów. Jest to bardzo ważne, gdyż od Twojej swobody ruchu i możliwości szybkiego reagowania niejednokrotnie zależy bezpieczeństwo na drodze. Zadbaj więc o właściwą wysokość fotela i jego odległość od pedałów, a także o wysokość zagłówka. Po dopasowaniu fotela sprawdź również ustawienie lusterek i je także dostosuj do własnych potrzeb. Dzięki temu poczujesz się pewniej za kierownicą.

Aby zapewnić sobie całkowity komfort jazdy i uniknąć ślizgania się rąk po kierownicy, powinieneś zdecydować się na zakup skórzanych rękawiczek samochodowych. Idealnie dopasowane do kształtu dłoni rękawiczki skórzane zapewnią całkowitą kontrolę nad pojazdem i pozwolą Ci uniknąć niechcianych sytuacji. Cechują się one specjalnym szyciem materiału, pozwalającym dłoniom na swobodne manipulowanie w obrębie kokpitu auta. Naturalna skóra zapewni swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu nie musisz obawiać się o przegrzanie lub spocenie się dłoni. Rękawiczki samochodowe to nie tylko doskonała przyczepność, ale i wytrzymałość, a także gustowny dodatek do każdej stylizacji.

4. Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Poprzednie punkty nie zapewnią 100% bezpieczeństwa podróży, jeśli prowadząc auto nie będziesz kierował się zdrowym rozsądkiem. Brawura na drodze i popisywanie się bardzo często prowadzi do kolizji drogowych, w których cierpią niewinni użytkownicy dróg. Pamiętaj więc o dostosowywaniu prędkości jazdy do warunków pogodowych i nie szarżuj na drodze. Nie zapominaj również o pasach bezpieczeństwa, które uchronią Cię i Twoich pasażerów w wielu sytuacjach.

Redakcja