Domowa stacja ładowania samochodu – jakie korzyści oferuje taka inwestycja?

Popularność w pełni elektrycznych samochodów systematycznie rośnie. Nic w tym dziwnego. Znaczne oszczędności zachęcają kolejne osoby do zmiany pojazdów na elektryczne. Choć zasięg samochodów tego typu jest coraz dłuższy, to prędzej czy później pojawi się konieczność uzupełnienia energii w akumulatorach. Domowa stacja ładowania samochodu ogranicza konieczność korzystania z ogólnodostępnych urządzeń tego typu do minimum. Jakie jeszcze korzyści zapewnia użytkownikowi?

Domowa stacja ładowania samochodu – najważniejsze informacje na jej temat

Stacje ładowania przeznaczone do użytku domowego wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu mogą być montowane praktycznie wszędzie. W zależności od producenta oraz konkretnego modelu różnią się między sobą m.in. mocą, zawierającą się w zakresie od około 3,6 kW do 22 kW. Ponadto poszczególne urządzenia oferują dodatkowe funkcjonalności.

  • Domowa stacja ładowania samochodu jest wyposażona w jedno gniazdo ładowania. Wynika to m.in. ze zdecydowanie mniejszej liczby użytkowników, w porównaniu np. do stacji ogólnodostępnych.
  • Zarządzanie wybranymi urządzeniami odbywa się poprzez aplikację na urządzenia mobilne, która jest udostępniona przez producenta. Dzięki niej można sprawdzić m.in. statystyki ładowań.
  • Wybrane modele są wyposażone w strefę odczytu RFID, która jest niezwykle przydatna w sytuacji czasowego lub permanentnego ograniczenia możliwość korzystania ze stacji ładującej.
  • Domowe stacje ładowania samochodu sygnalizują, np. poprzez diody LED, stopień naładowania akumulatorów. Takie rozwiązanie sprawia, że użytkownicy dokładnie wiedzą, kiedy cały proces się zakończy.

Warto dodać, że stacje ładujące mogą być wyposażone w długie przewody, np. 6 m, które dodatkowo ułatwiają uzupełnianie energii w pojazdach. Im dłuższy przewód, tym większe możliwości montażu. Różnorodne modele domowej stacji ładowania samochodu znajdziesz na stronie: https://wallbox.pl/domowe-stacje-ladowania

Co jeszcze warto wiedzieć o domowych stacjach ładowania?

Wybrane modele są wyposażone w niezwykle przydatne funkcje Plug&Play. W praktyce oznacza to, że po podłączeniu wtyczki do gniazda, rozpoczęcie ładowania następuje automatycznie. Pomimo zastosowania domowego, wszystkie stacje muszą spełnić takie same standardy i otrzymać identyczne certyfikaty jak ogólnodostępne modele. Można zatem liczyć na najwyższy poziom bezpieczeństwa całego procesu uzupełniania energii. W większości przypadków domowe stacje są przeznaczone do ładowania zarówno pojazdów w pełni elektrycznych, jak i hybrydowych, typu plug-in.

  • Wybrane modele są wyposażone w czytelny dotykowy wyświetlacz, zapewniający łatwe i intuicyjne korzystanie ze stacji ładowania. Na ekranie wyświetlają się wszystkie najważniejsze komunikaty.
  • Domowa stacja ładowania samochodu może komunikować się m.in. poprzez Wi-Fi (po podłączeniu do lokalnej sieci), Bluetooth lub Ethernet.
  • Niektóre urządzenia oferują osobne interfejsy dla użytkowników. Oznacza to, że każdy z nich może indywidualnie dostosować parametry ładowania do swojego pojazdu.
  • Pomimo zastosowanie domowego, stacje wyróżniają się bardzo szerokim zakresem temperatury roboczej, który może wynosić od około -25 °C do około +40 °C.
samochód elektryczny

Korzystanie z domowej stacji ładowania samochodu jest niezwykle komfortowe, gdyż użytkownicy nie muszą specjalnie jeździć do ogólnodostępnych punktów. Wystarczy, że zaparkują w swoim garażu, podłączą wtyczkę do gniazdka i gotowe. Rano, przed wyjazdem do pracy, wszystkie akumulatory będą w pełni naładowane, a użytkownik ma pewność, że nie zabraknie mu energii.

Redakcja