Jak w praktyce działa ubezpieczenie GAP?

Kupujesz nowy samochód i dealer namawia cię na wykupienie GAP. Rezygnujesz, bo uważasz to za stratę pieniędzy. Jeśli wychodzisz właśnie z takiego założenia, poznaj specyfikę funkcjonowania tego ubezpieczenia. Szybko przekonasz się, jak korzystne może okazać się takie zabezpieczenie.

Chociaż Polacy mają świadomość znaczenia dodatkowych ubezpieczeń, większość kierowców ogranicza się do wykupienia tego, co jest obowiązkowe. Tymczasem nawet polisa AC nie stanowi większego zabezpieczenia – szczególnie w razie szkody całkowitej czy kradzieży pojazdu. Dopełnieniem ochrony jest GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection).

Ubezpieczenie GAP, czyli co?

GAP to dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu można jeszcze lepiej zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Szczególnie polecane jest osobom, które korzystają z pojazdu finansowanego kredytem lub leasingiem.

Chociaż GAP występuje w kilku wariantach, najbardziej popularnym i najkorzystniejszym jest ubezpieczenie wartości fakturowej. Istotą jest możliwość odzyskania pełnej kwoty w razie stwierdzenia szkody całkowitej lub kradzieży.

Przykład. Masz samochód o wartości 45 000 zł. Po 2 latach doszło do szkody całkowitej. W ramach AC ubezpieczyciel wypłacił kwotę 34 000 zł – zgodnie z rynkową wartością pojazdu. Dzięki GAP otrzymasz 11 000 zł – tak, aby odzyskać pełną wartość fakturową.

W ten sposób można uzyskać pieniądze z przeznaczeniem na spłatę pozostałej części kredytu / leasingu oraz pokrycie kosztów zaciągnięcia kolejnego finansowania.

Gdyby nie ubezpieczenie GAP, kierowca zobowiązany byłby do pokrycia pozostałej części kredytu / leasingu z własnych środków. Mógłby przy tym mieć problem z uzyskaniem kolejnego finansowania, np. z powodu braku środków potrzebnych na uregulowanie wkładu własnego / czynszu inicjalnego.

Ubezpieczenie wartości fakturowej to opcja dostępna m.in. w Toyota Insurance Management SE. Przewagą oferowanego GAP jest gwarancja utrzymania wartości fakturowej aż przez 5 lat i możliwość otrzymania dodatkowego odszkodowania w kwocie do 3000 zł.

Ubezpieczenie GAP – dlaczego warto?

GAP stanowi dodatkowy wydatek dla kierowcy, jednak ubezpieczenie warto mieć. Istnieje ku temu kilka powodów.

  • Zwiększasz zakres ochrony

Ubezpieczenie AC to zwykle za mało, aby odzyskać 100% wartości pojazdu. GAP stanowi doskonałe dopełnienie, dzięki czemu można liczyć na otrzymanie pełnej kwoty widniejącej na fakturze.

  • Spłacasz zaciągnięte finansowanie

Mając ubezpieczenie GAP, nie musisz zaciągać kolejnych pożyczek na spłatę pozostałych rat kredytu / leasingu. Z otrzymanych pieniędzy regulujesz należność i rozliczasz się z bankiem / firmą leasingową.

  • Możesz sfinansować nowy pojazd bez angażowania własnych środków

Jeśli masz ubezpieczenie GAP, wraz z AC pokryje ono pozostałą część zobowiązania oraz pozwoli na zaciągnięcie kolejnego finansowania. Z pozostałych pieniędzy uregulujesz opłatę wstępną leasingu lub wkład własny kredytu samochodowego.

Dokładnie przeanalizuj specyfikę funkcjonowania ubezpieczenia GAP i rozważ je w przypadku korzystania z zewnętrznego finansowania pojazdu. Niewielki miesięczny koszt pozwoli uniknąć ogromnych wydatków w razie zdarzeń losowych. 

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *