Wyjeżdżasz samochodem na narty do Austrii? Koniecznie odpowiednio go przygotuj!

Coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie za granicę własnym samochodem. Szczególnie jeśli chodzi o wyjazd na narty. Żaden inny środek transportu nie da nam możliwości zabrania całego potrzebnego sprzętu bez dodatkowej opłaty. Wyjazd na narty samochodem to także wygodne i szybkie rozwiązanie. W końcu dookoła Polski mamy wiele krajów, które oferują nam świetne warunki narciarskie. Jednym z najpopularniejszych kierunków jest Austria. W naszym artykule zajmiemy się przygotowaniem samochodu do takiej trasy. O czym musisz pamiętać, by podróż przebiegła bez zakłóceń?

Olej i płyn chłodniczy – sprawdź ich poziom

Najbardziej podstawową i kluczową sprawą przed podróżą samochodem jest sprawdzenie stanu oleju i płynu chłodniczego. Ich umiejscowienie w aucie powinien znać każdy kierowca. Stan oleju sprawdzamy bagnetem. Jeśli poziom jest za niski, musimy dolać odpowiedni płyn. Jeśli Twoje auto nie jest już pierwszej młodości, to może mieć ten problem, że szybko zużywa olej. Wtedy oprócz uzupełnienia jego poziomu warto zabrać w podróż dodatkowe opakowanie tego produktu.

Płyn chłodniczy należy sprawdzać wtedy, gdy silnik jest zimny. Uzupełnianie płynu chłodniczego najlepiej oddać mechanikowi, ale można też zrobić to samodzielnie. Pamiętaj – różnych płynów chłodniczych nie można ze sobą mieszać!

Układ hamulcowy – jak go sprawdzić?

Przed podróżą bardzo ważne jest, aby upewnić się o sprawności hamulców. Test ich działania można przeprowadzić samodzielnie. Udaj się w odosobnione i bezpieczne miejsce. W tych kontrolowanych warunkach sprawdź, jak reaguje hamulec na wciśnięcie go do oporu. Oprócz tego testu ważne jest sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego. Pamiętaj także, że tę ciecz trzeba wymieniać co 2 lata lub po przejechaniu 30 tysięcy kilometrów.

Sprawdź też akumulator!

Akumulator lubi nas zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. A długa trasa, przy włączonej klimatyzacji i radiu, może skończyć się taką niemiłą niespodzianką. Na postoju po prostu nie odpalimy! Przetestowanie stanu akumulatora można przeprowadzić na podstawie poradników dostępnych w serwisie YouTube. W nowocześniejszych modelach wystarczy sprawdzić kolor miernika, aby wiedzieć, czy sprzęt jest sprawny.

Ruszaj na narty do Austrii!

Noclegi w Austrii zarezerwowane, walizki spakowane, narty przypięte do bagażnika dachowego, samochód sprawny – to co? Pora ruszać w drogę! Sprawność samochodu jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa naszego i wszystkich pasażerów. Dlatego koniecznie rzetelnie oceń to, w jakim stanie jest pojazd. Lepiej odpuścić wyjazd, jeśli nie jesteś przekonany do jego sprawności. Jeśli nie jesteś pewien, czy wszystko działa, to możesz oddać samochód do oceny specjaliście. On powie Ci, czy możesz jechać w dłuższą trasę. Lepiej wydać pieniądze na taką kontrolę, niż doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku!

Redakcja