Sprawdzanie samochodu – oznaczenia szyb samochodowych

Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, jak czytać oznaczenia szyb samochodowych. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Dzięki nim możemy poznać m.in. rok produkcji, czy też rodzaj szyby. Teoretycznie dla wielu kierowców są to mało znaczące informacje, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Jeśli interesuje Cię ten temat, to sprawdź dalszą część wpisu.

1. Logo producenta samochodu

Jeśli szyba jest oryginalna, to powinna posiadać logo marki samochodu. W niektórych przypadkach nie mamy do czynienia z symbolem konkretnego auta (np. Opel), lecz koncernu. Pomimo tego każdy powinien poradzić sobie z odczytaniem symbolu. Twoja szyba go nie posiada? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że została ona stłuczona, a następnie wymieniona na nieoryginalną.

2. Logo producenta szyby

Wiadomym jest, że wszystko zależy od tego, gdzie została zakupiona szyba. Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest wystąpienie dwóch symboli, czyli logo producenta auta oraz szyby. Odpowiedź brzmi twierdząco – takie połączenie nie oznacza tego, że produkt jest nieoryginalny. Warto również wspomnieć, że istnieją producenci szyb, którzy posiadają w swojej ofercie wyłącznie zamienniki.

3. Data produkcji szyby

To prosty sposób na to, aby sprawdzić, kiedy została ona wyprodukowana. Liczba oznacza rok produkcji np. 12 to 2012 rok. Należy zwrócić uwagę również na otaczające gwiazdki, które oznaczają miesiące. Jeśli znajdują się one po lewej stronie, to szyna została wykonana w okresie styczeń – czerwiec. W przypadku, gdy są one umieszczone po prawej, to mamy do czynienia z okresem od lipca o grudnia. Warto również wspomnieć, że gwiazdki odczytuje się w odwrotnej kolejności. Sprawdź poniższe przykłady, a z pewnością wszystko okaże się jasne.

Warto zaznaczyć, że czasami możemy mieć do czynienia z próbą oszustwa. Należy mieć świadomość, że oryginalna szyba nie może być młodsza niż pojazd. Dopuszcza się niewielkie odstępstwo w drugą stronę – bywa tak, że jest ona kilka miesięcy starsza od samochodu. Wielu handlarzy nauczyło się jednak dopasowywać szyby do rocznika auta, przez co osoby niedoświadczone mogą dać się nabrać. Kolejną kwestią, którą należy poruszyć jest fakt, że nie wszystkie marki stosują symbole oznaczające datę produkcji szyby.

4. Znak homologacyjny

Zdecydowana większość szyb posiada znak litery E, który oznacza homologację europejską. Warto wziąć pod uwagę, że jest ona potwierdzeniem zgodności z obowiązującymi normami oraz standardami. Poniżej umieszczono znaczenie poszczególnych symboli.

Według norm amerykańskich
E1-Niemcy
E2-Francja
E3-Włochy
E4-Holandia
E5-Szwecja
E6-Belgia
E7-Węgry
E8-Czechy
E9-Hiszpania
E10-Jugosławia
E11-Anglia
E12-Austra
E20-Polska
E21-Portugalia

Według norm Europejskiej Komisji Gospodarczej:
– ADR – Australia
– CCC – Chiny
– KS – Korea
– JIS – Japonia
– SABS – RPA
– PNS – Filipiny
– SASO – Arabia Saudyjska
– SNI – Indonezja
– SON – Nigeria

5. Rodzaj szyby

Nie każdy wie, że na szybie znajdują się również oznaczenia, które określają jej rodzaj (m.in. hartowana, laminowana, laminowana lub hartowana, twardy dach, miękki dach). Dzięki temu znamy jej dokładane parametry użytkowe. Cyfry, które znajdują się po literze M zwykle stanowią określenie grubości, czy tez koloru. Warto jednak pamiętać, że są to zasady, które nie znajdują zastosowania w absolutnie każdym przypadku. Może okazać się, że na szybie naszego auta nie znajdziemy takich oznaczeń lub będą one posiadać inną formę. Nie jest to jednak wystarczający dowód na to, że jest ona nieoryginalna.

Pozostałe informacje

To, jakie symbole znajdziemy na szybie zależy w dużej mierze od specyfikacji danego modelu. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach spotkamy się z sześcioma cyframi numeru VIN, co jest najlepszym potwierdzeniem autentyczności. Ponadto w niektórych przypadkach szyba rozbija się wraz z wybuchem poduszki powietrznej po stronie pasażera. Jeżeli była ona wymieniana, to warto dokładnie sprawdzić pojazd pod kątem śladów po przebytym zdarzeniu drogowym. Być może jest on powypadkowy, a nieuczciwy sprzedawca próbował to zatuszować.

Redakcja