Czym jest i na czym polega diagnostyka samochodowa?

Diagnostyka samochodu to sposób wykrycia problemu mechanicznego lub elektrycznego w samochodzie oraz sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i jego naprawa w razie znalezienia usterki.

Zakres diagnostyki samochodowej

Usługa diagnostyki samochodu nie jest droga i powinno się korzystać z niej co najmniej raz w roku.
Diagnostykę samochodu należy wykonać gdy:
– świecą się kontrolki na desce rozdzielczej,
– występują problemy z uruchomieniem samochodu,
– auto traci moc podczas jazdy,
– zaobserwujemy większe spalanie.
Podczas diagnostyki wykonuje się:
* diagnostykę komputerową, która polega na podłączeniu komputera ze specjalnym oprogramowaniem do komputera, który steruje autem. Podczas tego zabiegu wyszukiwane są błędy oraz parametry auta dzięki czemu można wykryć usterkę,
* diagnostykę zawieszenia, która wpływa na stabilność i kierowalność auta. Do jej określenia używa się parametrów położenia koła i jego ruch. Taka diagnostyka potrzebna jest gdy zaobserwuje się:
– stukanie w kołach,
– nierówne zużycie opon,
– zła reakcję kół na ruchy kierownicy,
* diagnostykę silnika, która pozwoli skontrolować zużycie paliwa i oleju oraz zmierzyć ciśnienie sprężania w cylindrach. Pomiar ciśnienia pozwala ocenić stopień zużycia silnika, który wpływa na szczelność cylindrów,
* diagnostykę zasilania, która ocenia ilość paliwa jakie auto zużywa podczas jego użytkowania. Pomiar ten wskazuje średnie zużycie paliwa w czasie normalnego używania samochodu,
* diagnostykę zapłonu polegającą na wykryciu usterek układu zapłonowego, które powodują problemy podczas pracy silnika,
* diagnostyka układu hamulcowego, która ma określić stopień zużycia elementów wchodzących w skład układu hamulcowego oraz przyczyny usterek,
* diagnostykę układu elektrycznego polegającą na sprawdzeniu elementów wpływających na eksploatację pojazdu,
* diagnostykę nadwozia, która ma określić skutki korozji, stan blach oraz elementów konstrukcyjnych.

Kiedy przeprowadzić diagnostykę samochodu?

Diagnostykę należy wykonać w wypadku już posiadanych oraz zakupionych aut. Najlepszym sposobem jest wykonywanie diagnostyki raz w roku. Należy kontrolować stan techniczny samochodu po każdej kolizji, w jakiej brał on udział.
Diagnostyka samochodowa jest podstawą każdej naprawy auta. Trzeba pamiętać, że obowiązkowe przeglądy auta nie zawsze przeprowadzane są tak jak powinny.

Zalety diagnostyki komputerowej

Pierwszą zaletą jest szybkie wykrycie usterki. Wystarczy prawidłowo podłączyć komputer do samochodu, a on bezbłędnie postawi diagnozę.
Kolejną zaletą jest zmniejszenie kosztów naprawy, ponieważ nie trzeba sprawdzać w wielu elementów auta oraz rozbierać go w celu znalezienia usterki.

Redakcja