Pranie tapicerki samochodowej domowymi sposobami

Z całą pewnością każdy posiadacz samochodu pragnie mieć w nim bardzo czystą tapicerkę. Jednak często ulega ona zabrudzeniom, przez co niekorzystnie się prezentuje. Dlatego warto wiedzieć, jak w odpowiedni sposób można ją wyczyścić, aby było to skuteczne i efektywne.

Soda oczyszczona

Pranie tapicerki samochodowej z powodzeniem można przeprowadzić z wykorzystaniem takiej substancji jak soda oczyszczona. Z całą pewnością będzie to bardzo skuteczny preparat, który umożliwi bardzo dobre oczyszczenie brudnych powierzchni. Soda oczyszczona w fantastyczny sposób czyści bardzo wiele zabrudzeń. Wśród nich można wymienić między innymi kurz, a także plamy powstałe na skutek działania bardzo zróżnicowanych substancji. Substancja ta również w korzystny sposób neutralizuje wszystkie niekorzystne i nieprzyjemne zapachy, które mogą wydobywać się z brudnej tapicerki samochodowej. Sodę można wykorzystać w trzech formach. Może to być proszek, roztwór, a także pasta. Warto wybrać ten środek, który będzie nam najbardziej odpowiadał pod względem swoich właściwości czyszczących, jednak wszystkie powinny sobie bardzo dobrze poradzić z odpowiednim oczyszczeniem tapicerki.

Czyszczenie skóry

Tapicerka w samochodzie może być również wykonana z takich materiałów jak skóra, którą również w odpowiedni sposób należy doczyścić. W przypadku czyszczenia zamszu lub skóry również w bardzo dobry sposób sprawdzi się taka substancja jak soda oczyszczona. Dlatego warto ją zastosować i zobaczyć efekty jej działania. W przypadku czyszczenia skórzanej tapicerki warto sodę oczyszczoną rozpuścić w wodzie i powstałym płynem czyścić powierzchnię. Można do tego wykorzystać gąbkę lub miękką szmatkę, dzięki czemu z całą pewnością w fantastyczny sposób uda nam się oczyścić powierzchnię tapicerki.

Plamy na tapicerce

Na tapicerce samochodowej mogą się również znajdować wszelkiego rodzaju plamy powstałe na skutek działania różnych substancji czy produktów. Należy usuwać je bardzo ostrożnie. Przede wszystkim nie powinno się do tego celu wykorzystywać takich substancji jak benzyna, rozpuszczalniki czy też wybielacze. Mogą mieć one bardzo niekorzystne działanie, a także zmieniać barwę powierzchni tapicerki. Plamy na tapicerce można usuwać na przykład mieszanką pasty do zębów oraz wody kolońskiej. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również pianka do golenia, amoniak, ocet, a także zimna woda. Podczas usuwania plam należy sprawdzić na niewielkiej ilości materiału, które rozwiązanie będzie najbardziej efektywne i je wypróbować.

Czyszczenie wymiotów

Bardzo niespecyficznym rodzajem zabrudzeń w samochodzie na pewno są wymioty, które czyści się w sposób bardzo nieprzyjemny. Dodatkowo są to plamy stosunkowo trudne do usunięcia, dlatego warto do nich wykorzystać odpowiednie środki. Powinny one dodatkowo neutralizować niekorzystny zapach, który często przez długi czas wydzielany jest przez plamy. Najlepiej działać od razu po pojawieniu się plam, czyli wtedy, gdy są jeszcze one mokre. Najlepiej posypać je skrobią kukurydzianą albo sodą oczyszczoną, która ma fantastyczne właściwości. Można również spróbować wykorzystać takie substancje jak amoniak, szare mydło, ocet, a nawet płyn do mycia naczyń i wodę utlenioną. Należy sprawdzić, co najlepiej zadziała w konkretnym przypadku i to wykorzystać.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas czyszczenia tapicerki samochodowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim wszystkie czynności powinny być wykonywane w sposób odpowiednio delikatny. Jest to istotne, ponieważ zbyt mocne pocieranie tapicerki może w dużej mierze powodować na niej uszkodzenia. Dlatego z całą pewnością jest to rozwiązanie bardzo niepolecane. Nie należy również w przesadny sposób moczyć tapicerki, ponieważ na późniejszym etapie bardzo ciężko będzie ją wysuszyć. Często zdarza się również tak, że tapicerka nie da się doczyścić i pomimo zastosowania wielu środków wciąż zostają na niej plamy. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów, ponieważ czyszczenie przeprowadzone przez profesjonalną firmę na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.