Ile kosztuje rejestracja samochodu i jakie dokumenty są potrzebne?

Znalazłeś świetną ofertę, która odpowiada Twoim możliwościom finansowym i kupujesz samochód. To jednak dopiero początek, bo auto trzeba zarejestrować. To niezbędne, by móc się nim poruszać po drodze. Trzeba ponieść koszty rejestracji samochodu i zadbać o niezbędne dokumenty.

Dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu

Pojazd może być zarejestrowany przez jego właściciela (jeśli pojazd ma więcej niż jednego właściciela – wszyscy muszą być przy jego rejestracji). Jeśli pojazd jest własnością firmy, rejestruje go właściciel tej firmy bądź pełnomocnik.

Do zarejestrowania pojazdu potrzebne są dokumenty:
– dowód tego, że jest się właścicielem pojazdu (np. faktura za zakup, umowa sprzedaży),
– wniosek o rejestrację pojazdu (można go wypełnić w urzędzie),
– potwierdzenia niezbędnych opłat,
– kartę pojazdu (jeśli została wydana),
– świadectwo zgodności WE + oświadczenie z danymi i informacjami.

Dokumenty wymagane w wyjątkowych sytuacjach:
– jeśli nasz pojazd ma kierownicę po prawej stronie (przystosowany do ruchu lewostronnego, który obowiązuje np. w Wielkiej Brytanii lub Australii) musimy mieć też wynik badania technicznego pojazdu,
– jeśli sprowadziliśmy pojazd z państwa, które nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, musimy mieć też dowód odprawy celnej przewozowej,
– jeśli sprowadziliśmy pojazd z państwa, które jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, potrzebujemy dowodu zapłaty akcyzy (bądź zaświadczenie o zwolnieniu z opłaty akcyzy).

Ile kosztuje rejestracja samochodu? Samochód używany

Z zarejestrowaniem pojazdu wiąże się kilka opłat zależnych od tego, czy rejestrujemy samochód nowy, używany, zabytkowy czy zrobiony samodzielnie (marki SAM).

Stosunkowo częste jest rejestrowanie pojazdu używanego, zarejestrowanego w Polsce (niesprowadzony zza granicy). Wtedy zapłacimy:
– 85 PLN (dowód rejestracyjny),
– 13,50 PLN (pozwolenie czasowe),
– 0,50 PLN (opłata ewidencyjna, osobno za dowód rejestracyjny, rejestrację, kartę pojazdu, pozwolenie czasowe),
– w zależności od pojazdu – 80 PLN (tablice rejestracyjne samochodowe), 40 PLN (tablice rejestracyjne motocyklowe), 30 PLN (tablice rejestracyjne motorowerowe), 1000 PLN (tablice rejestracyjne indywidualne).

Jeśli rejestrujemy pojazd używany, ale sprowadzony z innego kraju, musimy zapłacić:
– za dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, opłaty ewidencyjne i opłatę za tablice rejestracyjne – takie same, jak w przypadku pojazdu używanego niesprowadzonego zza granicy,
– dodatkowo: 75 PLN (karta pojazdu).

Ile kosztuje rejestracja samochodu? Samochód nowy

Jeśli rejestrujemy nowy pojazd, pojawia się też pytanie, czy ma on homologację (procedura poświadczająca to, że pojazd spełnia wymagania techniczne) i jaką (krajową bądź europejską).

Jeśli pojazd ma homologację europejską bądź krajową zapłacimy:
– opłatę za dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, opłatę ewidencyjną i za tablice rejestracyjne – takie same, jak w przypadku pojazdów używanych,
– dodatkowo: 75 PLN (opłata za kartę pojazdu, jeśli producent jej nie wydał).

Jeśli pojazd nie ma homologacji, tylko dopuszczenie (jednostkowe lub indywidualne europejskie WE), również dopłacimy 75 PLN za kartę pojazdu.

Ile kosztuje rejestracja samochodu zabytkowego bądź zrobionego samodzielnie (marki SAM)?

Nieco rzadziej mamy do czynienia z samochodami zabytkowymi lub zrobionymi samodzielnie (marki SAM). Za zarejestrowanie samochodu zabytkowego zapłacimy:
– opłatę za dowód rejestracyjny, opłatę za pozwolenie czasowe i opłatę ewidencyjną – wysokość opłat taka sama, jak w pojazdach niezabytkowych,
– w zależności od rodzaju pojazdu – 100 PLN (tablice rejestracyjne dla samochodu zabytkowego), 50 PLN (tablice dla motocyklu zabytkowego), 30 PLN (tablice dla motoroweru zabytkowego).

Rejestrując samochód marki SAM, ponosisz koszt rejestracji taki sam, jak w przypadku pojazdu nowego (dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne, karta pojazdu, opłata ewidencyjna).

Wszystkie płatności można dokonać w kasie urzędu lub przelewem, na konto bankowe wybranego urzędu. Wpłat należy dokonać zanim złożymy wymagane dokumenty, a dowód wpłaty dostarczyć wraz z dokumentami.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.