Rodzaje świateł w samochodzie i ich funkcje

Bezpieczna jazda powinna być podstawą dla każdego kierowcy. Składa się na nią wiele czynników, a jednym z nich jest znajomość świateł oraz zasad ich używania. Nie tylko pomagają nam widzieć, ale również sprawiają, że jesteśmy widoczni i informują innych o naszych działaniach. Złe użytkowanie świateł może doprowadzić do chwilowego oślepienia innych kierowców oraz do wypadków.

Jakie są rodzaje świateł w samochodzie?

Świateł w samochodzie jest więcej, niż początkowo może się wydawać. Wynika to z tego, że światła nie tylko oświetlają drogę, lecz również informują innych kierowców np. o chęci zmiany kierunku. W samochodzie można wyróżnić: światła mijania (krótkie), światła drogowe (długie), światła przeciwmgielne, światła pozycyjne, światła awaryjne, kierunkowskazy, światła hamowania, światła oświetlające tablicę rejestracyjną, światła cofania, w niektórych samochodach obecne są również światła do jazdy dziennej oraz światła postojowe.

Funkcje poszczególnych świateł w samochodzie:

Światła mijania – światła, które od kilku lat można używać przez całą dobę. W modelach, które nie posiadają świateł dziennych, to właśnie światła mijania pełnią ich funkcję. Na desce rozdzielczej oznaczone są zieloną ikonką reflektora z pochylonym snopem światła skierowanym w lewo.

Światła do jazdy dziennej – służą do oświetlania drogi w ciągu dnia, jednak nie są obecne we wszystkich samochodach. Można ich używać jedynie przy dobrej widoczności, w innym wypadku należy włączyć światła mijania. Wynika to z tego, że przy włączonych światłach do jazdy dziennej, światła pozycyjne z tyłu są wyłączone, przez co inny kierowca może zobaczyć nasze auto za późno.

Światła drogowe – służą do oświetlania drogi po zmierzchu, ponieważ rzucają długi snop światła. Można ich używać do świtu. Należy jednak mieć świadomość tego, że światła drogowe (długie) mogą oślepić pieszych na poboczu oraz kierowców w wymijanych samochodach. Z tego powodu, jeśli widzimy przed sobą jakieś auto, należy przełączyć światła na światła mijania. Światła drogowe na desce rozdzielczej oznaczane są niebieską ikonką reflektora z kierowanymi prosto promieniami.

Światła awaryjne – służą do sygnalizowania awaryjnego postoju w miejscu do tego nieprzeznaczonym oraz do informowania o niebezpiecznej sytuacji na drodze. Działają również przy wyłączonym silniku. Oznaczane są czerwonym pustym w środku trójkątem.

Światła przeciwmgielne (przeciwmgłowe) – znajdują się z przodu i z tyłu pojazdu, ale włączane są osobno. Włącza się w przypadku słabej widoczności, np. mgła lub śnieżyca. Przednie można stosować po prostu, gdy warunki pogodowe są trudne, tylne jednak tylko wtedy, gdy widoczność spada poniżej pięćdziesięciu metrów (w innym wypadku mogą oślepić kierowcę za nami). Oznaczane są dwoma pomarańczowymi ikonkami reflektorów, których promienie przecięte są falką – przednie skierowane w lewo, tylne w prawo.

Światła hamowania „stop” – włączają się wtedy, gdy naciśnięty zostanie hamulec. Mają czerwoną barwę i znajdują się z tyłu auta.

Światła pozycyjne – oświetlają pojazd w trakcie postoju z przodu oraz z tyłu. Można włączać je również w przypadku słabych warunków atmosferycznych. Na desce rozdzielczej oznaczone są zieloną ikonką dwóch reflektorów skierowanych w przeciwne strony i rzucające snopy światła. Powinno się je włączać również w holowanym pojeździe.

Światła cofania – światło, które włącza się po uruchomieniu wstecznego biegu.

Kierunkowskazy – służą do informowania o zmianie kierunku jazdy, włącza się je ręcznie. Na desce rozdzielczej oznaczone są dwiema zielonymi strzałkami – jedna skierowana jest w lewą stronę, druga w prawą.

Światła postojowe – znajdują się tylko w niektórych modelach samochodów, a ich funkcje są zbliżone do funkcji świateł pozycyjnych. Ich działanie z kolei przypomina działanie kierunkowskazów, ponieważ można włączyć je z jednej strony (z dwóch jednocześnie również można). Będą odpowiednie przy zatrzymaniu auta w miejscu dozwolonym, lecz takim, w którym brakuje światła – dadzą sygnał innym kierowcom. Działają przy włączonym silniku. W przypadku auta lub zespołu pojazdów, których łączna długość nie przekracza 6 metrów, a szerokość 2 metrów, można włączyć tylko światło od strony jezdni. Oznaczone są ikonką „P” z promieniami.

Redakcja