Skuter czy motorower – co wybrać?

Coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem jednośladu. Poruszanie się po miastach na takich pojazdach staje się coraz bardziej wygodne. Dodatkowo ceny jednośladów takich jak skutery czy motorowery są przystępne.

Co wybrać?

Jeśli ma się dylemat czy postawić na skuter, czy motorower warto poznać różnice pomiędzy tymi pojazdami. Niewątpliwie oba typy jednośladów doskonale nadają się do poruszania się na nich po terenie miejskim. Do specyficznych cech skuterów można zaliczyć:
– operowanie manetką podczas jazdy,
– łatwość prowadzenia,
– hamulce przy kierownicy,
– szerokie ogumienie,
– bagażnik.
Skuter posiada dużą zaletę przy poruszaniu się po mieście, gdyż operuje się nim jedynie przy użyciu manetki gazu. Dodatkowo oba hamulce znajdują się przy kierownicy, co sprawia, że można dozować siłę hamowania oraz ławo kontrolować jednoślad.

Duży wybór skuterów?

Na rynku jednośladów występuje bardzo dużych wybór zarówno marek jak też modeli skuterów. W ten sposób można znacznie łatwiej wyselekcjonować taki model, które z jednej strony spełnia oczekiwania, a z drugiej strony dostępny jest w przystępnych cenach. Z łatwością można również korzystać z ofert sprzedaży używanych skuterów. Dodatkowo w przypadku uszkodzeń skutera można korzystać z dostępu do dużej ilości części zamiennych. Nie ma również problemu, aby realizować modyfikacje skutera, co pozwala spersonalizować pojazd.
Przy poruszaniu się po mieście skuter oferuje między innymi odpowiednią wielkość. Takie jednoślady cechują się między innymi małym rozstawem kół. Krótkie skutery mogą się doskonale sprawdzić do poruszania się nawet pomiędzy samochodami w ruchu miejskim. Wykonywać można na nich szybkie manewry czy ciasne nawroty. Jednocześnie wybrać można modele z szerokim ogumieniem, które doskonale sprawdzą się przy jeździe w pochyleniu, czy choćby w zakrętach.
W ruchu miejskim przyda się również bagażnik. Jest to jedna z podstawowych różnic w stosunku do motorowerów. O ile wiele motorowerów nie posiada bagażnika, o tyle wszystkie skutery są w taki wyposażony. Dodatkowo poszczególne modele posiadają również dodatkowe schowki.

Jakie zalety ma motorower?

Decydując czy wybrać skuter czy motorower niezbędne jest poznanie zalet również motorowerów. Po pierwsze posiadają one biegi oraz sprzęgła. W ten sposób w odróżnieniu od skutera daje to możliwość zwiększenia komfortu prowadzenia takiego jednośladu. W tym względzie poruszanie się motorowerem jest niemal takie same jak w motorem. Wybierać można przełożenia, prędkość, które dopasowane są do warunków oraz konkretnej sytuacji.
Bardzo często motorowery kupowane są przez osoby, które w ten sposób chcą nauczyć się jazdy na motocyklu. Nauczyć można się obsługiwania sprzęgła, biegów oraz hamulca pod prawą nogą. W tym względzie skuter, który obsługiwany jest jedynie za pomocą manetki gazu nie daje takich możliwości. Natomiast jazda motorowerem jest zdecydowanie trudniejsza niż skuterem i wymaga nabycia wprawy. W stosunku do większości skuterów motorower posiada również dużo cieńsze opony, które przypominają te rowerowe.
Podczas jazdy możliwość operowania biegami sprawia, że motorower jest znacznie bardziej elastyczny w obsłudze. Bez problemu można jechać nim spokojnie, jak też dynamicznie. Gdy jest to konieczne można swobodnie wyprzedzić zbyt wolno jadący samochód. Znacznie łatwiej w stosunku do skuterów można pokonywać strome podjazdy. Jeśli jednoślad ma być używany również poza terenem miejskim wówczas postawienie na motorower jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.
Gdy chce się pozyskać motorower trzeba jednak liczyć się z tym, że wybierać będzie można ze znaczenie mniejsze liczby dostępnych modeli w stosunku do skuterów. W tym względzie skutery są bardzo popularnymi pojazdami na południu Europy oraz w Azji, co oczywiście przekłada się na liczbę producentów oraz ilość tworzonych modeli. Przekłada się to również na znacznie mniejszy dostęp do części zamiennych, ale również do takich części, które pozwalałyby na modyfikację motoroweru w celu dopasowania go do indywidualnych potrzeb.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.