Ogrzewanie postojowe Webasto – jak działa? Ile kosztuje? Czy warto mieć je w swoim pojeździe?

Ogrzewanie postojowe Webasto to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wciąż jednak nie jest powszechnym rozwiązaniem stosowanym w samochodach. Wiele osób nadal nie wie w jaki sposób działa, inni zaś boją się kosztów związanych z zakupem niezależnego ogrzewania samochodu. Czy słusznie? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie oraz sprawdzić, jak działa i ile kosztuje dodatkowe ogrzewanie do samochodu.

Czym jest Webasto?

Nie da się ukryć, że bardzo wielu kierowców wciąż zastanawia się co to Webasto. Nie ma w tym nic dziwnego – ogrzewanie postojowe w naszym kraju wciąż jeszcze nie jest powszechnym elementem wyposażenia. Zacznijmy więc od wyjaśnienia, czym charakteryzuje się to ogrzewanie samochodowe i jak działa. Najprościej mówiąc, Webasto to niewielki agregat grzewczy, który działa niezależnie od silnika i wykorzystuje paliwo ze zbiornika w aucie. Dzięki temu możemy zapewnić sobie ogrzewanie auta również w sytuacji, w której silnik pojazdu nie pracuje. Agregat stosowany w Webasto wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, charakteryzuje go również stosunkowo cicha praca. Zasada działania Webasto jest bardzo prosta – ogrzewanie powoduje obieg płynu chłodniczego pomiędzy agregatem, a jednostką napędową. W ten sposób osiągamy zarówno podwyższenie temperatury silnika, co może ułatwiać jego rozruch w trakcie zimowych dni, jak również zapewniamy sobie przyjemne ciepło wewnątrz pojazdu.

Więcej na temat tego, co to jest Webasto: https://ogrzewania.pl/Webasto-Co-To-Jest

Dwa rodzaje ogrzewania postojowego Webasto

Dodatkowe ogrzewanie do samochodu dostępne jest w dwóch wariantach. Pierwszym, który wykorzystywany jest przede wszystkim w samochodach osobowych, jest Webasto wodne, którego metodę działania opisaliśmy powyżej. Istnieje również drugi rodzaj ogrzewania postojowego – Webasto powietrzne. Znajduje ono zastosowanie w przypadku pojazdów o większej kubaturze. Wówczas mamy do czynienia z zasysaniem zimnego powietrza, które potem zostaje ogrzane przez agregat. Następnie rozprowadzane jest po przestrzeni pasażerskiej lub ładunkowej. Ogrzewanie tego typu charakteryzuje się tym, że cała eneria skupia się na nagrzewaniu wnętrza pojazdu (nie ogrzewamy silnika). Z tego powodu stosowane jest nie tylko w busach czy kamperach, ale również w maszynach oraz pojazdach budowlanych i rolniczych.

webasto

Ile kosztuje Webasto?

Wiele osób nie decyduje się na montaż ponieważ obawiają się, że niezależnie ogrzewanie Webasto oznacza wysokie koszty – zarówno zakupu systemu, jak i jego eksploatacji. Jak się okazuje, niepotrzebnie. Koszt instalacji Webasto, w zależności od tego, jaki rodzaj wybierzemy, to od 5 do 10 tys. zł (wraz z montażem). Koszty ogrzewania samochodowego tego typu związane są przede wszystkim ze zużyciem paliwa. Warto jednak mieć świadomość, że są one naprawdę niewielkie. Przykładowo agregat o mocy 4kW spali nie więcej niż 125 ml paliwa w ciągu godziny (na każdy 1kW mocy, bez względu na ogrzewanie). Co więcej, używanie Webasto nie wiąże się również z wysokim poborem energii z akumulatora – jest to ok 3A przy wykorzystaniu pompy paliwa oraz pompy obiegowej płynu chłodniczego. Nieco więcej energii zużyje ogrzewanie uruchamiające nagrzewnicę oraz wentylatory. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć o tym, że producent, dbając o stan akumulatorów w pojeździe, wprowadza ograniczenia – ogrzewanie może działać od 60 do 120 minut. Nie musimy więc bać się, że niezależne ogrzewanie doprowadzi do rozładowania akumulatora. Czas ten jest jednocześnie w pełni wystarczający do ogrzania jednostki napędowej i wnętrza pojazdu.

Zobacz też – naprawa i serwis Webasto: https://ogrzewania.pl/Serwis_webasto

Montaż Webasto – wybierz profesjonalistów!

Obecnie na rynku polskim działa wiele firm, które oferują montaż Webasto w samochodach, które nie są fabrycznie wyposażone w ten rodzaj ogrzewania. Poszukując tej, z której usług chcemy skorzystać, warto stawiać na profesjonalistów z doświadczeniem. Jedną z takich firm jest Skylark Polska. To wykwalifikowany zespół, który pomoże w wyborze rozwiązania idealnie dopasowanego do naszego pojazdu. Co więcej, firma oferuje nie tylko szeroki wybór produktów czy atrakcyjne ceny, ale również usługi montażu oraz profesjonalny serwis ogrzewania.

Redakcja