OC to nie wszystko, czyli ważna rola ubezpieczenia motocykla i motocyklisty

Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń – w 2019 r. motocykliści uczestniczyli w aż 2630 wypadkach drogowych. Wiele z nich zakończyło się śmiercią lub obrażeniami kierującego jednośladem. Jeśli jesteś miłośnikiem motocykli, musisz zachować szczególną ostrożność na drodze i liczyć się z ryzykiem. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, że warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie – podstawowe OC na motocykl to za mało.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na motocykl,
  • ile kosztuje ubezpieczenie motocykla OC i co obejmuje,
  • jaki pakiet na ubezpieczenie motocykla wybrać.

Motocykle to piękne, ale też ryzykowne hobby – bo nawet jeśli motocyklista jeździ naprawdę dobrze, to mnóstwo wypadków z udziałem jednośladów powodują nieuważni kierowcy samochodów. Tymczasem największe szkody dotykają jednak motocyklistów.

Ryzykowne hobby? Pomyśl o ubezpieczeniu motocykla

W 2630 wypadkach drogowych z udziałem motocyklistów, które miały miejsce w 2019 r., zginęło 282 kierujących motocyklami i 13 ich pasażerów. 2161 motocyklistów i 22 pasażerów motocykli zostało rannych. Nie oznacza to jednak, że kierowcy pojazdów na dwóch kółkach wyjątkowo często powodują kolizje drogowe. Okazuje się bowiem, że do 51,5% wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści lub ich pasażerowie, przyczynili się inni użytkownicy dróg, szczególnie kierujący samochodami osobowymi.

Niestety motocykliści w wypadkach zwykle odnoszą duże obrażenia – nawet w niezbyt groźnych sytuacjach drogowych, z których kierowcy i pasażerowie osobówek wychodzą bez szwanku. Zazwyczaj motocykl nadaje się tylko do kasacji, często dochodzi też do poważnych uszczerbków na zdrowiu kierowcy i pasażera. Ryzyka nie da się uniknąć, ale można spróbować ograniczyć jego niekorzystne skutki.

Chociaż sezon motocyklowy dla niektórych kończy się jesienią, to z uwagi na bezśnieżne i ciepłe zimy coraz więcej osób decyduje się nie odstawiać motocykla do garażu aż do wiosny. A to może zwiększać ryzyko wypadków – z powodu gorszej widoczności czy mokrej nawierzchni. Niezależnie od tego, czy Twój prywatny sezon trwa tylko przez kilka miesięcy czy przez cały rok, warto zainwestować w dobre ubezpieczenie motocykla, a także sprawdzić, jakie dodatkowe oferty mają dla Ciebie agencje ubezpieczeniowe.

Co pokrywa ubezpieczenie motocykla w zakresie OC?

Pierwszy rodzaj ubezpieczenia obowiązuje wszystkich kierowców jednośladów – bo podobnie jak w przypadku samochodów, również motocykle podlegają w Polsce obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej (OC na motocykl).

Ubezpieczenie motocykla w zakresie OC obejmuje konsekwencje finansowe szkód w mieniu lub na osobie wyrządzonych przez kierowcę pojazdu. To jednak tylko mała część tego, co możesz zyskać dzięki pakietowi ubezpieczeniowemu.

OC na motocykl i inne ubezpieczenia – jaki pakiet wybrać?

OC, AC, assistance i inne… opcji jest naprawdę sporo, ale możesz ułatwić sobie wybór. Jeśli poszukujesz pełnego pakietu na ubezpieczenie motocykla, zwróć uwagę na ERGO 7 od ERGO Hestii. Przewiduje on zarówno obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu, jak i inne ważne zabezpieczenia finansowe. Elementy pakietu, które warto wybrać, to:

  • ubezpieczenie obowiązkowe OC – pokrywa konsekwencje finansowe szkód,
  • AC na motocykl – zabezpiecza pojazd przed konsekwencjami zdarzeń losowych, np. utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży,
  • assistance – ma na celu zapewnienie ubezpieczającemu określonej pomocy w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń losowych, np. awarii motocykla,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy i pasażera – obejmuje zdarzenia wynikające z kolizji pojazdu, jak również urazy powstałe podczas wsiadania lub zsiadania z niego czy też jego obsługi.

Ubezpieczenie motocykla, motocyklisty i jego pasażera to ważne zabezpieczenie, które pomoże Ci uniknąć stresu w wielu trudnych sytuacjach. Być może nigdy nie skorzystasz z jego niektórych funkcji – ale komfort psychiczny będzie naprawdę bezcenny.

Artykuł sponsorowany

Redakcja