Mitsubishi Lancer Evolution

Mitsubishi Lancer Evolution to jeden z tych pojazdów, który pomimo swojego wieku (poszczególne modele produkuje się już od 1992 roku), wciąż urzeka i zachwyca. Mocny, bezawaryjny silnik w połączeniu z ciekawą linią sprawiają, że jest to model kompletny, przeznaczony dla bardziej wymagających Klientów.

Geneza

Można zaryzykować twierdzenie, że Mitsubishi Lancer Evolution powstał tylko w jednym celu: stworzenia samochodu sportowego (segment G), który zdolny będzie do odnoszenia sukcesów w rajdach. Podstawą dla wówczas nowego modelu Mitsubishi była jego poprzednia wersja a mianowicie Galant VR-4. Dziś zastosowanie tego samochodu jest znacznie szersze i nie ogranicza się wyłącznie do rajdów. Pojazd ten doskonale sprawdza się również jako typowe „auto cywilne”, choć – nie ukrywajmy – przeznaczone raczej dla klasy średniej.

Wygląd zewnętrzny Mitsubishi Lancer Evolution

Tak długi czas produkcji modelu Mitsubishi Lancer Evolution, znacznie wpłynął na modyfikację każdego z kolejnych dziesięciu modeli pojazdu. Jego pierwsza wersja była typowym, sportowym autem lat 90 tych, charakteryzującym się prostą bryłą z obowiązkowym spoilerem w tylnej części pojazdu. W najnowszej, X odmianie Lancera, widać ogromne zmiany w kontekście samej sylwetki auta. Uległa ona znacznemu powiększeniu, co umiejętnie połączono z agresywnym wyglądem nadwozia. Efekt ten potęgują stosunkowo małe światła przednie i duża, przeszklona przestrzeń wokół kierowcy.

Specyfikacja techniczna

1. Moc silników

Mitsubishi Lancer Evolution był od samego początku przeznaczony jako typowe auto sportowe. Jego bardziej „cywilne” wersje, również odziedziczyły po nim te cechy. To właśnie dzięki temu projektanci modelu wprowadzili do niego bardzo wydajne jednostki napędowe o mocy 250 – 360 KM i pojemności 2 litrów.

2. Prędkość maksymalna

Mitsubishi Lancer Evolution to samochód przeznaczony do szybkiej, intensywnej jazdy. Dzięki dobrej przyczepności i prędkości maksymalnej na poziomie 210 – 260 km/h, jazda w nim to prawdziwa przyjemność.

3. Przyspieszenie

W zależności od wersji pojazdu, Mitsubishi Lancer Evolution posiada bardzo dobre przyspieszenie, dzięki któremu możliwe jest przyspieszenie go do „setki” w zaledwie 4 – 6 sekund. Być może na polskich drogach jest to zbyt dużo, ale w trudnym terenie całkowicie wystarczy.

Wady i zalety Mitsubishi Lancer Evolution

Dlaczego warto kupić Lancera? Przede wszystkim ze względu na mocny, wydajny silnik i wytrzymały układ jezdny. Te cechy pojazdu są zresztą czymś oczywistym, jeśli weźmiemy pod uwagę jego zastosowanie i charakterystykę jezdną.

Dlaczego nie warto kupować Lancera? Pomimo swoich wymiarów, nie jest to samochód przeznaczony dla rodziców kilkorga dzieci, którzy chcą w miarę ekonomicznie dojechać latem nad morze. Duże koszty utrzymania, w tym ogromne zużycie paliwa, dyskwalifikuje ten pojazd jako typowy kompakt.

Podsumowanie

Mitsubishi Lancer Evolution to samochód przeznaczony dla prawdziwych, sportowych „wyjadaczy”, którzy może i niekoniecznie chcą ścigać się nocą na lokalnych drogach szybkiego ruchu, ale za to poszukują auta oferującego moc i przyspieszenie na przyzwoitym, sportowym poziomie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.