Mazda MX-5 – mała i szybka

Mazda MX-5 to sportowe auto – legenda. Produkuje się je już od 1989 roku aczkolwiek pojazd ten trafił do Europy dopiero rok później. Mimo tego drobnego poślizgu, od razu wpadł on w oko wszystkim miłośnikom szybkiej, sportowej jazdy. Jest to samochód mały, dwumiejscowy, ale z pewnością spodoba się każdemu, kto kocha bezpieczną, dynamiczną jazdę.

Wygląd zewnętrzny

Każdy, kto widział serię „Szybkich i Wściekłych”, doskonale kojarzy ten model auta. Nic w tym dziwnego – jego nadwozie jest małe, opływowe i doskonale sprawdza się w kontekście szybkiej, wręcz wyścigowej jazdy. Mazda MX-5 jest autem oferującym w swoim wnętrzu mało miejsca. Zmieszczą się w nim zaledwie dwie osoby, co od razu dyskwalifikuje ten samochód jako auto przeznaczone do jazdy rodzinnej. Niemniej mała, drapieżna sylwetka auta, potęgowana przez małe, wręcz „kocie” reflektory to coś, w czym można się zakochać. Zwłaszcza, że Mazda od pewnego czasu specjalizuje się w produkcji pięknych samochodów.

Specyfikacja techniczna

1. Moc silnika

Mazda MX-5 to samochód przeznaczony do ostrej, dynamicznej jazdy. Cechę tą zawdzięcza on mocnym i wydajnym silnikom, których moc – w zależności od wersji auta – oscyluje w okolicach 90 – 172 KM. W połączaniu z dużą pojemnością jednostki napędowej, wynoszącą od 1.5 – 2 litrów, przedkłada się to na dobre osiągi w kontekście przyspieszenia i dynamiki jazdy.

2. Prędkość maksymalna

O wydajności silników Mazda MX-5 świadczy uzyskiwana przez samochód prędkość maksymalna. W zależności od wersji auta, może ona wynosić od 175 do nawet 218 kilometrów na godzinę. I choć potencjału tego raczej nie wykorzystamy na polskich drogach, przedłoży się to na dość dobre przyspieszenie i wydajną jazdę na drogach szybkiego ruchu.

3. Przyspieszenie

Jak na tak mocny i wydajny silnik przystało, osiągi Mazda MX-5 w kontekście przyspieszenia są dobre, ale nie rewelacyjne. Prędkość 100 kilometrów na godzinę samochód uzyskuje po czasie od 7 do nawet 10 sekund, co stawia go w szeregu z innymi, przeciętnymi samochodami sportowymi.

Dlaczego warto kupić to auto?

Przede wszystkim dla dynamiki jazdy. Nie jest to pojazd przeznaczony dla spokojnego przemierzania Europy wzdłuż i wszerz. W pewnym sensie jest to swoista „zabawka”, której potencjał docenią wyłącznie najzagorzalsi miłośnicy ostrej i dynamicznej jazdy. Do zalet tego auta należy zaliczyć również układ jezdny, który sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych przyspieszeń.

Dlaczego nie warto kupować tego auta?

Przede wszystkim ze względu na jego koszty eksploatacyjne. Duża moc silnika w połączeniu z wysoką pojemnością przedkładają się na wzrost zużycia paliwa, co nie jest dobrą propozycją dla kierowców, których standardem jazdy jest EcoDriving. Po drugie, auto to nie jest zbyt dobrze wyciszone i nie ma zbyt wytrzymałej karoserii.

Podsumowanie

Mazda MX-5 jest samochodem odpowiednim dla kierowców szybkich, preferujących agresywny styl jazdy. Sprawi on również sporo przyjemności tym osobom, które preferują drapieżny wygląd nadwozia i doskonałe warunki jezdne. Niemniej, jego potencjał raczej nie będzie w pełni wykorzystany na polskich drogach.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.