BMW E36 – samochód dla miłośników szybkiej jazdy

Wśród najbardziej popularnych samochodów na rynku wtórnym króluje BMW serii 3 E36. Auto to szczególne uznanie znalazło w oczach młodych ludzi, lubiących szybką jazdę i sportowe wozy. I chociaż bardzo trudno jest kupić ten model w dobrym stanie, warto to zrobić, ze względu na to, że niewiele jest samochodów w cenie BMW e36, łączących w sobie atrakcyjny, sportowy wygląd, wysokie osiągi oraz wyjątkowe właściwości jezdne, połączone z funkcjonalnością i umiarkowanymi kosztami eksploatacji. Wadą aut z silnikami benzynowymi jest jedynie dość duże zużycie paliwa.

Początki BMW E36

Produkcję tego modelu rozpoczęto w 1990 roku od wersji sedan. Dwa lata później pojawiło się atrakcyjne coupe, a w 1993 roku kabriolet i 3-drzwiowy Compact. W 1994 roku na rynek trafiło E36 w praktycznej wersji kombi. Najpopularniejszy jednak jest sedan, choć wszystkie odmiany wyróżniają się sportową linią, tak lubianą przez młodych kierowców. Dlatego też większość kupujących to młodzi ludzie, chociaż warto dodać, że sedan i kombi doskonale nadają się również na auto rodzinne.

BMW E36 – opis modelu

Bagażnik, wnętrze pojazdu i wyposażenie

Auta BMW E36 nie mają dużego wnętrza (zwłaszcza z tyłu miejsca nie jest za wiele) i zbyt obszernego bagażnika. Bagażnik sedana ma np. 435 l pojemności, kombi 370, a coupe 405 l. Najmniejszy, bo 300-litrowy bagażnik, ma Compact. Kupując jedno z tych aut, trzeba się pogodzić również z dość ubogim ich wyposażeniem, dotyczy to zwłaszcza egzemplarzy pochodzących z początków produkcji. ABS i wspomaganie kierownicy wprowadzono nieco później. Również poduszkę powietrzną kierowcy zaczęto montować dopiero w 1992, a dla pasażera trzy lata później. Często auta te nie posiadają podstawowej elektryki, zagłówków kanapy tylnej czy klimatyzacji.

Silnik, podwozie, napęd

Dla osób kupujących model BMW E36 nie ma większego znaczenia niewielka ilość miejsca na tylnej kanapie czy brak klimy. Najbardziej liczy się mocny silnik, solidne podwozie oraz, bardzo rzadki w tej klasie samochodów, napęd na tylną oś. Ten rodzaj napędu wymaga od kierowcy bardzo dobrych umiejętności jazdy i koncentracji, może być bowiem przyczyną poślizgu, zwłaszcza na mokrej jezdni.

Jeżeli chodzi o moc BMW E36, zależy ona od silnika. Na pewno 4-cylindrowy motor benzynowy 1.6 nie spełni oczekiwań. Moc auta będzie niewielka, ale spalanie już odwrotnie. Jednostki z silnikiem 1.8 są silniejsze, ale dopiero silniki 2.0, a jeszcze lepiej 2.5, 192-konne zapewniają najlepsze przyspieszenie i prawdziwą przyjemność z szybkiej jazdy. Najlepszą i najszybszą jednostkę 2.8 o mocy 193 KM wprowadzono w 1995 roku.
Jedyna wadą mocniejszych wersji BMW E36 jest wysokie zużycie paliwa.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.