Samochody z Belgii – sprowadzanie krok po kroku

Belgijski rynek aut używanych nie jest duży, ale cieszy się rosnącą popularnością wśród Polaków.  W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto kupować samochody z Belgii i jak wygląda procedura ich sprowadzenia do Polski.

W Polsce rynek samochodów używanych jest zdominowany przez auta pochodzące z Niemiec. Ponieważ w ostatnich latach samochody używane zdrożały, klienci zaczynają szukać aut również w innych krajach Europy. Za podobną cenę co w Polsce można kupić auto w lepszym stanie technicznym i wyposażeniem z górnej półki. 

Jakie zalety mają samochody z Belgii?

Jaki będzie samochód sprowadzony z Belgii? Zadbany z oryginalnym przebiegiem i dobrze wyposażony. Belgowie dbają o swoje auta i serwisują je najczęściej w autoryzowanych serwisach. W Belgii każde auto przeznaczone do sprzedaży musi posiadać dokument potwierdzający przebieg tzw. Car-pass. 

Kupując używane auto, można mieć pewność, że przebieg nie został „przekręcony”. Belgowie rzadko naprawiają uszkodzone auta, nawet jeśli usterka jest niewielka, szybko decydują się na sprzedaż. Wynika to także z tego, że ubezpieczyciele w tym kraju nawet niewielkie uszkodzenia klasyfikują jako szkodę całkowitą. Dlatego łatwo trafić na okazję i kupić młody samochód z niewielkimi uszkodzeniami za stosunkowo niską cenę. 

Samochody kupowane bezpośrednio od właścicieli mają zazwyczaj niski przebieg. Natomiast poleasingowe nawet kilkuletnie mają bardzo duże przebiegi, ale nadal są samochodami zadbanymi i wartymi uwagi. Pojęcie dużego przebiegu jest względne, bo auta sprzedawane w Polsce często mają zaniżony przebieg.  

Samochody z Belgii – jak szukać?

W ofercie polskich komisów można bez problemu trafić także na samochody z Belgii. Jednak dużo korzystniejsze i bezpieczniejsze będzie poszukanie samochodu bezpośrednio w Belgii i sprowadzenie na własną rękę. 

Poszukiwania najlepiej zacząć od przejrzenia ofert belgijskich portali ogłoszeniowych. Najpewniejsze będzie auto kupione bezpośrednio od właściciela, łatwiej wtedy też o negocjację ceny. Można też oczywiście poszukać auta w jednym z licznych komisów belgijskich. 

Przeglądając ogłoszenia warto skupić się na tych, które bardzo dokładnie opisują stan samochodu i zawierają bogatą dokumentację fotograficzną. Ze sprzedawcą można się porozumieć w języku francuskim, niderlandzkim lub angielskim. Samochód najlepiej sprowadzić osobiście lub za pośrednictwem firmy, która oferuje takie usługi.

Sprawdzenie samochodu i finalizacja transakcji

Zanim zapadnie ostateczna decyzja o zakupie trzeba dokładnie sprawdzić dokumenty. Jeszcze będąc w Polsce, można poprosić sprzedawcę o udostępnienie skanu dokumentu „Car-pass”, albo wykupić raport historii pojazdu z Belgii na autobaza.pl. Na miejscu sprzedawca powinien przedstawić kupującemu książkę serwisową, „Car-pass”, dowód rejestracyjny, dokument potwierdzający przeprowadzenie badania technicznego. 

Co ważne w Belgii pierwsze badanie techniczne samochód przechodzi dopiero po 4 latach od dnia pierwszej rejestracji. Po podjęciu decyzji zakup musi zostać potwierdzony umową kupna-sprzedaży lub fakturą w przypadku komisów. Nabywca powinien otrzymać komplet kluczyków i dokumentów (dowód rejestracyjny, potwierdzenie badania technicznego). 

Samochód do Polski można przetransportować na kołach lub na lawecie. W pierwszym przypadku konieczne będzie wyrejestrowanie i ubezpieczenie auta. W Belgii można to zrobić tylko w City Atrium mieszczącym się w stolicy. Cała procedura zajmuje przynajmniej dwa dni.

sprawdź VIN na autobaza.pl

Koszty sprowadzenia auta z Belgii

Wydatki związane ze sprowadzeniem samochodu z Belgii związane są z transportem auta, podatkiem akcyzowym i rejestracją w kraju.

  • Koszt transportu. Jeżeli auto ma do Polski jechać na kołach, trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem około 250 euro na tablice wywozowe, ubezpieczenie i ewentualny koszt noclegu. Dodatkowo na paliwo będzie trzeba wydać około 300 – 400 zł. Natomiast za lawetę będzie trzeba zapłacić średnio 1zł/km.
  • Podatek akcyzowy. Uzależniony jest od pojemności silnika. Samochody o pojemności do 2000 cm3 są objęte podatkiem w wysokości 3,1% wartości auta, a pozostałe w wysokości 18,6%.
  • Tłumaczenie dokumentów to wydatek rzędu 100 – 200 zł.
  • Pierwszy przegląd techniczny w Polsce kosztuje od 98 do 162 zł (auta z instalacją gazową).
  • Koszt rejestracji samochodu to 256 zł.

Jak wygląda procedura rejestracji?

Samochody z Belgii podlegają takim samym procedurom rejestracji jak wszystkie pojazdy sprowadzone z terenu Unii Europejskiej. Wniosek o zarejestrowanie samochodu należy złożyć, w odpowiednim wydziale komunikacji. 

Do wniosku należy załączyć dokument potwierdzający zakup, potwierdzenie wniesienia opłaty za podatek akcyzowy, potwierdzenie badania technicznego na terenie kraju, oryginalny belgijski dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku. W dniu odbioru dowodu rejestracyjnego konieczne będzie przedłożenie dokumentu potwierdzającego objęcie samochodu ubezpieczeniem OC.

Sprowadzenie samochodu z Belgii nie jest ani bardziej skomplikowane, ani bardziej kosztowne niż z innych krajów Unii Europejskiej. Przy odrobinie zaangażowania można kupić sprawne, kilkuletnie auta za dużo niższą cenę niż w Polsce. Więcej o samochodach z Belgii przeczytasz również Samochody z Belgii gdzie szukać i jak sprowadzić.

Redakcja

One thought on “Samochody z Belgii – sprowadzanie krok po kroku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.