Jakie pióra wycieraczek samochodowych kupić i na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Obecnie panujące za naszymi oknami warunki pogodowe z pewnością nie należą do korzystnych z punktu widzenia kierowców. Szybko zapadający zmrok, częste opady deszczu lub śniegu skutecznie utrudniają i uprzykrzają podróżowanie.

Szczególnie w tym okresie warto zadbać o elementy naszego samochodu, które realnie wpływają na nasz komfort oraz bezpieczeństwo na drodze. Z pewnością jednymi z nich są pióra wycieraczek samochodowych.

Rodzaje piór wycieraczek samochodowych

Obecnie rozróżniamy dwa rodzaje piór wycieraczek samochodowych. Podział ten został stworzony ze względu na technologię ich wykonania oraz sposób działania. Przechodząc do rzeczy, wyróżniamy pióra wycieraczek przegubowe oraz bezprzegubowe. Te pierwsze to klasyczne, znacznie starsze rozwiązanie oparte o pióro podtrzymywane przez złożony z kilku przegubów stelaż. Technologia ta była stosowana od bardzo dawna i doskonale się sprawdza do dziś. Duża złożoność konstrukcji, podatność na uszkodzenia, zablokowanie lub zamarznięcie przegubów oraz mniejsza wydajność przy wyższych prędkościach doprowadziły do stworzenia znakomitej alternatywy, czyli piór wycieraczek samochodowych bezprzegubowych.

wycieraczki

Zbudowane są z jednego, dużego kawałka gumy, którą powleczony jest odpowiednio zagięty metalowy stelaż równomiernie dociskający pióro do naszej szyby. Do zalet tego rozwiązania z pewnością możemy zaliczyć prostotę wykonania, równomierny docisk na całej długości pióra, brak podatności na warunki atmosferyczne oraz wydajniejszą i znacznie cichszą pracę podczas jazdy z dużymi prędkościami. Obecnie to właśnie pióra bezprzegubowe cieszą się największą popularnością wśród kierowców.

Jak dobrać pióra wycieraczek do swojego samochodu?

Dobierając pióra wycieraczek do naszego samochodu warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe czynniki. Jednym z nich jest odpowiednia długość piór. W przypadku zastosowania zbyt długich piór wycieraczek możemy spowodować ich zahaczanie się podczas pracy. Jeśli natomiast wybierzemy zbyt krótkie pióra, to oczyszczony podczas opadów obszar naszej szyby zostanie znacznie zmniejszony, co z kolei może negatywnie wpływać na nasze bezpieczeństwo.

Kolejną ważną kwestią podczas doboru piór wycieraczek jest dobranie odpowiedniego rodzaju ich mocowania. Obecnie producenci stosują kilka różnych mocowań, więc warto upewnić się czy wybrane przez nas będzie odpowiednie do naszego samochodu.

Kiedy wymienić pióra wycieraczek?

Pióra wycieraczek należy wymieniać regularnie, ponieważ podobnie jak inne elementy gumowe z czasem tracą swoje właściwości i nie są w stanie skutecznie usuwać wody z powierzchni naszej szyby. Oprócz tego, jeśli dostrzeżemy wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w ich działaniu, np. smugi czy niedokładnie osuszone fragmenty szyby, powinniśmy jak najszybciej wymienić pióra wycieraczek na nowe.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *