GPS do samochodu – jak wybrać?

Warto wiedzieć, że wybór nawigacji GPS jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy kierowcy mają bowiem świadomość, jakie kwestie koniecznie trzeba uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę? Jak wybrać GPS do samochodu?

Ekran

Rekomendowane jest przed podjęciem ostatecznej decyzji uwzględnienie trzech bardzo ważnych właściwości wyświetlacza. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim przekątną. Nie wszyscy wiedzą, że im większy będzie ekran, tym znacznie sprawniejsza obsługa. W przypadku samochodów osobowych zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą 5-calowe nawigacje.

GPS większych rozmiarów sprawdzą się z kolei w samochodach ciężarowych czy autobusach. Nie można jednak doprowadzić do sytuacji, aby nawigacja zasłaniała kierowcy widok. Przeważnie jest to oczywiście kwestia właściwego ustawienia omawianego urządzania

Koniecznie trzeba także uwzględnić jasność maksymalną. Warto wiedzieć, że im wyższy będzie poziom tego parametru, tym lepiej będzie widoczny ekran na pełnym słońcu, co jak wiadomo ma bardzo istotne znaczenie. Nie można oczywiście zapomnieć o rozdzielczości ekranu. Najlepszym rozwiązaniem będą modele, które potrafią obsługiwać bardzo wysoką rozdzielczość. Użytkownik będzie mógł wtedy spodziewać się dokładnością prezentowanych treści.

Mapy

Jest to jeden z najważniejszych elementów nawigacji GPS. Jak wiadomo od map będzie uzależniona jakość obsługi omawianego urządzenia. Stosunkowo rzadkie aktualizacje, a także bardzo niedokładne mapy sprawią, że dany kierowca będzie się tylko irytował. Rekomendowane jest przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze urządzenia bardzo poważnie zastanowić się, na jakim dokładnie obszarze ma zostać wykorzystana nawigacja GPS. Zdecydowana większość producentów umożliwia użytkownikom zaopatrzenie się w dodatkowe mapy.

Nie jest zalecane decydowanie się od samego początku na model z pełnym pakietem w przypadku, gdy nie są planowane dłuższe podróże. Warto zorientować się, jak często producent urządzenia wprowadza aktualizacje map. Nie można zapomnieć z zapoznaniem się z ich kosztem. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że brak aktualizacji map sprawia, że omawiana nawigacja GPS może stać się w pewnym momencie zupełnie nieużyteczna dla kierowcy.

Interfejs

Rekomendowane jest, by interfejs był intuicyjny oraz czytelny. Ponadto obsługa nie może sprawiać praktycznie żadnych problemów. Do bardzo interesujących funkcji, które zdecydowanie poprawiają korzystanie z map jest możliwość zmiany widoku 2D/3D czy różnego rodzaju opcje pozwalające na obliczenie trasy. Ponadto dla bardzo dużej liczby ludzi ogromne znaczenie będzie miał fakt czy interfejs jest w języku polskim. Zdecydowana większość urządzeń, które są sprzedawane w kraju charakteryzują się interfejsem w języku polskim. Ewentualne problemy mogą pojawić się w przypadku modeli azjatyckich.

Pamięć wewnętrzna

Podejmując decyzję o zaopatrzeniu się w nawigację o ograniczonej liczbie map, warto wybrać produkt, który będzie posiadał możliwie największą pamięć wewnętrzną. W ten prosty sposób możliwe jest uniknięcie sytuacji, w której kierowcy zabraknie miejsca, by wgrać najnowsze aktualizacje.

Ponadto w przypadku zakupu modelu posiadającego wejście na kartę pamięci, koniecznie trzeba sprawdzić, jaka będzie jej maksymalna pojemność. Na bazie takich informacji można dowiedzieć się ile map można będzie ostatecznie wgrać do danego urządzenia.

Ładowanie

Warto mieć świadomość, że praktycznie wszystkie dostępne na rynku nawigacje GPS wyposażone są w akumulator, którego zadaniem jest zabezpieczenie przed ewentualnym nieprawidłowym działaniem zewnętrznego zasilania. Ładowanie umożliwia także kierowcy na właściwe wyznaczenie trasy poza samochodem.

Dodatkowe funkcje

Nawigacje GPS tak samo, jak każde urządzenie, mogą być wyposażone przez producenta także w dodatkowe funkcje. Rekomendowane jest jednak zdecydowanie się tylko i wyłącznie na takie funkcje, które będą kierowcy faktycznie potrzebne.

Obecnie można zaopatrzyć się w urządzenie, dzięki któremu możliwe będzie czytanie e-booków. Zdecydowanie najbardziej istotnym zadaniem omawianego urządzenia jest jednak służenie pomocą w trakcie jazdy.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *