Ford Mustang – Samochód Legenda

Już kilkaset lat temu człowiek zaczął myśleć o samochodzie, jednak przez długi czas plany te nie urzeczywistniły się ze względu na poziom techniki.

Pierwsze próby

Pierwsze próby zbudowania pojazdu z napędem mechanicznym opierały się na założeniu, iż jednostką napędową będzie silnik parowy, jednak pomysłów tych nie udało się zrealizować na masową skalę. Pojazdy te były niedopracowane i niepraktyczne. Pierwszy samochód zbudował Carl Benz w roku 1886. Pojazd ten nie był napędzany benzyną ani ropą naftową, choć posiadał silnik spalinowy, nie posiadał kierownicy, ani skrzyni biegów i na początku był obiektem drwin wielu ludzi, jednak zapoczątkował drogę, którą niebawem podążyło wiele firm, stając się przełomem w historii transportu. Od tej pory wraz z rozwojem techniki zmieniają się także samochody, z powolnych, awaryjnych, zanieczyszczających pojazdów o małym zasięgu stały się podstawowym środkiem transportu szeregowego człowieka.

Duże ryzyko

Aby uświadomić sobie, jak wielkie ryzyko podjął konstruktor pierwszego samochodu i jak wielkim był on przełomem należy wiedzieć, iż wielu ludzi nazywało go piekielną maszyną, która tylko płoszy konie. Od tamtych czasów powstało wiele wspaniałych samochodów, wiele z nich stało się autami kultowymi, nie ma chyba jednak drugiego tak ikonicznego auta, jak ford mustang. Ten samochód znany jest wszystkim fanom czterech kółek, ale nie tylko. Ten model Forda owiany jest legendą, jest to pojazd kultowy wykorzystywany w wielu filmach oraz grach wideo, marzy o nim wielu fanów motoryzacji.

Pierwszy Ford Mustang

Pierwszy ford mustang pojawił się na rynku w 1964 roku jako tzw. ponycar, czyli mniejsza wersja musclecara. Lata sześćdziesiąte, to okres, w którym w wiek dorosły wchodziło właśnie pokolenie z tak zwanego babyboom, po drugiej wojnie światowej. Takie realia sprawiły, że na rynku pojawiło się dużo nowych klientów poszukujących samochodu sportowego, którym jednak można się wybrać w więcej, niż dwie osoby do miasta, na zakupy, czy na wycieczkę. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie był właśnie ford mustang. Już sama nazwa i logo nawiązywały do szybkości i wolności, za którą dążyło wtedy wielu młodych ludzi. Samochód ten był szybką maszyną – w najmocniejszej wersji posiadał silnik V8 o mocy 320 KM, natomiast poczucie wolności dawał zdejmowany dach – szybka jazda kabrioletem, wiatr we włosach i pusta droga. Wszystko to na co liczyli młodzi ludzie.

Wyścigi uliczne

W latach sześćdziesiątych pojawiły się również wyścigi uliczne, tak zwane drag race – wyścigi po prostej, najczęściej na jedną czwartą mili lub po prostu od jednej sygnalizacji świetlnej do drugiej. Samochód do takich wyścigów właściwie wymagał tylko mocnego silnika, a ponad trzystu konna jednostka V8 Mustanga z możliwością modyfikacji nadawała się do tego doskonale. Dla fanów szybkości firma Shelby przygotowała nawet lepsze auto: Mustanga GT-350 a następnie Mustanga GT-500, oba samochody miały znacznie lepsze parametry, niż fabryczne Mustangi, a do tego wyglądały przepięknie – ich sylwetka była bardziej drapieżna i bardziej sportowa.

Ewolucja mustanga

Ford mustang produkowany jest do tej pory i przez wiele lat stopniowo ewoluowała jego konstrukcja, zmieniały się rozwiązania techniczne i stylistyka nadwozia, lecz do chwili obecnej, każdy pamięta, jak wyglądał w wersji z 1964 roku, a każdy fan motoryzacji na pewno rozpozna Shelby GT-500. Z tego też względu firma ford postanowiła mocno nawiązać do oryginalnej stylizacji w modelu z 2004 roku. Mustang V jest naprawdę wspaniałą maszyną o nowoczesnej sylwetce nawiązującej, jednak wyraźnie do tradycji modelu. Również Shelby postanowiło zrobić prezent fanom Mustanga prezentując w 2005 roku Shelby GT z silnikiem o mocy 540 KM. Mustang model V nie tylko niesamowicie się prezentował, ale również był niesamowicie szybki, w wyścigach na jedną czwartą mili stanowiąc konkurencję dla niemal każdego, nawet droższego auta w Stanach Zjednoczonych. Najnowszy model Forda Mustanga został zaprezentowany w 2013 roku w Barcelonie, w Polsce natomiast w roku 2015 zakontraktowano ponad 200 egzemplarzy tego auta, wycenionego wtedy na 157 tys. złotych. Dedykowane silniki rozwijają moc ponad trzysta lub ponad czterysta koni.

Najnowszy Ford Mustang

Niestety tak, jak poprzednie wersje samochodu, również najnowszy ford mustang wypada nie najlepiej w testach bezpieczeństwa w Europie, a to dlatego, że europejskie standardy odbiegają od tych obowiązujących w USA. Pomimo, jednak tego mankamentu model znajdzie na pewno wielu zwolenników, ze względu na legendę Mustanga i kult otaczający tę konstrukcję. Najnowszy model mimo, iż ma bardzo nowoczesną sylwetkę, nawiązuje mocno do legendarnej stylizacji z 1964 roku i jest godnym następcą tego niezapomnianego samochodu. Nie można zapomnieć, również o najnowszej propozycji od Shelby – GT350R Mustang. Jest to najmocniejsza wersja Mustanga będąca w zasadzie samochodem wyczynowym z homologacją drogową. Auto jest wyposażone w 500 konny silnik, zmodyfikowane zawieszenie i nadwozie. Zabrakło za to tylnej kanapy, a w standardzie nie ma radia, ani klimatyzacji, ale któż by zwracał na to uwagę jadąc najnowszym Shelby – Mustang.

Samochód Ford Mustang GT V8 dostępny jest w profesjonalnej wypożyczalni samochodów sportowych i luskusowych Cylindersi. Sprawdź warunki wynajmu i możliwości oferowanego samochodu. Szczegóły dostępne pod adresem https://cylindersi.pl/wynajem-samochodow-sportowych/ford-mustang-gt/

Redakcja