Żarówki h7, h11 i inne – do czego służą i czym się różnią?

Żarówki do przednich reflektorów w samochodzie różnią się oznaczeniami, ale przede wszystkim każde z nich mają inne właściwości, czasy świecenia i wydajność. Jak odróżniać poszczególne żarówki i odczytywać prawidłowo ich oznaczenia? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Tajemnicza żarówka h1, h2, h3…

Oznaczenie żarówki mówi, przede wszystkim, o jej mocy i rodzaju. Nie bez znaczenia jest również jej znaczenie. Samo “h” mówi nam, że mamy do czynienia z halogenami. Jeżeli chodzi o żarówki h7 i h11, to są one przeznaczone do świateł drogowych lub świateł mijania. Żarówki o pozostałych oznaczeniach mogą służyć do świateł przeciwmgielnych, czasami do świateł mijania.

Żarówki świateł mijania, czyli żarówki h7

Są to najpopularniejsze halogeny przeznaczone do samochodów. Ze względu na swoją budowę, świecą znacznie dłużej i wydajniej od swoich żarnikowych koleżanek. Znane są ze swojej wydajności świetlnej na poziomie 1500 lumenów. Przeznaczeniem tego rodzaju żarówek, są główne reflektory w pojeździe, czyli światła mijania oraz światła drogowe.

Żarówki h7 są w stanie świecić nawet do 550 godzin. Gdyby jednak zdarzyło się, że w użytkowanym przez nas pojeździe, będą działały nieco krócej, nie ma powodów do obaw. Na rynku często możemy kupić o podkręconych parametrach, które miewają mniejszą żywotność, gdyż szybciej zużywa się ich żarnik. Zazwyczaj świecą one o połowę krócej.

Bliska krewniaczka, czyli żarówka h11

W swoich właściwościach i przeznaczeniu, żarówka h11 jest bliźniacza do żarówki h7. Tak samo jak h7, są to żarówki świateł mijania oraz świateł drogowych. Z oznaczenia wiemy także, że są to także żarówki halogenowe. Nieco mniejszy jest ich strumień świetlny. W żarówkach h11 wynosi on 1350 lumenów.

Żarówki o innych oznaczeniach

Samochód potrzebuje też, poza głównym oświetleniem, innych żarówek do odpowiedniego działania. Poszukując żarówek do lamp kierunkowych, musimy pytać o takie o oznaczeniach P21W, PY21W, W5W oraz R5W. Modele przeznaczone do lamp tylnich będą za to opisane jako P21W lub P21/5W, zaś do bocznych – W5W lub R5W.

Może się również okazać, że do świateł głównych w naszym samochodzie, potrzebujemy reflektorów ksenonowych, a nie halogenowych. W takiej sytuacji musimy szukać żarówek o oznaczeniach D2S, D2R i D1R.

Jak szukać odpowiedniej żarówki?

Ze względu na różnice w zastosowaniu rozmaitych żarówek, najłatwiej jest spytać wykwalifikowany personel sklepu o pomoc. W przypadku sklepów internetowych, możemy skontaktować się z obsługą sklepu Metler. Sympatyczny personel chętnie odpowie na nasze pytania, podpowie jaki model sprawdzi się najlepiej i opowie, co najczęściej wybierają u nich mechanicy samochodowi do pojazdów swoich klientów.

Sugestia mechanika

W sytuacji, gdy przepali nam się jedna z żarówek, dobrą praktyką jest wymienienie także drugiej. Ze względu na ograniczony czas działania żarówek, możemy się spodziewać, że i ona przepali się w najbliższym czasie, szczególnie, jeżeli jest to żarówka z tej samej serii, co przepalona. Zawsze wybierajmy żarówki renomowanych producentów, gdyż podróbki produkowane w Chinach potrafią nie świecić już po zamontowaniu.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *