Sprowadzanie aut z Niemiec wciąż jest bardzo popularne. Dlaczego Polacy tak często decydują się na zakup używanego samochodu z Niemiec? Czy nie łatwiej kupić auto w kraju? Odpowiedź jest prosta- to się po prostu opłaca. Wśród ofert handlarzy zajmujących się sprowadzaniem aut z Niemiec można znaleźć samochody wyższej klasy, lepiej wyposażone, w cenie podobnej do samochodów kompaktowych dostępnych na polskim rynku. Większość pojazdów sprowadzonych z Niemiec jest również w lepszym stanie technicznym- samochody nie ulegają uszkodzeniom tak często, ponieważ poruszają się po dobrych drogach. Wybór modeli wciąż pozostaje spory. Ponieważ koszt usług serwisowych na Zachodzie jest dość wysoki, właściciele nawet nieznacznie uszkodzonych pojazdów często decydują się na jego sprzedaż, co nieustannie poszerza rynek wtórny.

Przez ostatnie lata powstało bardzo wiele platform umożliwiających znalezienie wymarzonego pojazdu bez ruszania się z domu. Zakupić można zarówno samochody nowe, używane, osobowe, terenowe, dostawcze, popularne, luksusowe czy sportowe. Równie łatwo jest także znaleźć firmę profesjonalnie zajmującą się sprowadzeniem wybranego samochodu bezpośrednio do klienta.

Sprowadzanie aut z Niemiec – największy atut

Niewątpliwie dokonując zakupu, każdemu z nas zależy na jak najlepszym stanie technicznym pojazdu i najmniejszym przebiegu. Kupując samochód sprowadzony z Niemiec mamy większą pewność co do wiarygodność jego dokumentów. W Niemczech cofanie liczników samochodowych jest karalne. Wprowadzenie tego przepisu mocno ograniczyło ten proceder. Dzięki temu możemy być spokojni, że wybrany przez nas samochód przejechał dokładnie tyle kilometrów, ile wskazuje jego licznik.

Niejednokrotnie właśnie dzięki temu sprowadzenie samochodu zza Odry może okazać się dla nas dużo bardziej korzystne, nawet po uwzględnieniu wszelkich opłat związanych z jego rejestracją.

Sprowadzanie aut z Niemiec – o czym warto wiedzieć

 1.  „VB” widoczne obok ceny pojazdu to oznaczenie, ktore informuje nas, że podana cena podlega negocjacji. Z kolei Festpreis oznacza, że właściciel samochodu zdecydowany jest sprzedać pojazd tylko w podanej cenie i nie jest zainteresowany negocjacjami. 
 2. Uważamy na słowa Bastlerfahrzeug oraz ohne Gewährleistung. Tymi slowami sprzedający próbują uniknąć odpowiedzialności za ukryte wady i usterki pojazdu. Nawet w świetle prawa stosowanie tych zapisów nie jest legalne. 

Jakie dokumenty właściciel auta musi przekazać kupującemu?

 • Dowód własności (Fahrzeubrief)
 • Dowód rejestracyjny (Fahrzeugschein)
 • Książkę serwisową
 • Kartę pojazdu( jeśli samochód ją posiadał) 
 • Potwierdzenie ważnego przeglądu technicznego
 • Dokument potwierdzający wykonaną analizę spalin (AU – Abgasuntersuchung.         

 Załatwienie formalności po zakupie auta w Niemczech

Po zakupie auta, nowy właściciel powinien udać się do Niemieckiego Urzędu Komunikacji (Zulassungstelle). Zakupiony samochód należy wyrejestrować, chyba, że zrobił to jego poprzedni właściciel. Nowy nabywca musi wyrobić  tablice rejestracyjne – krótkoterminowe lub wywozowe (koszt około 50 Euro),o płacić tymczasowe ubezpieczenie OC (koszt około 25 Euro/30 dni), oraz wyrobić tymczasowy dowód rejestracyjny (koszt około15 Euro)

Po zamontowaniu do pojazdu nowootrzymanych tablic rejestracyjnych, można wracać do Polski.

Jeżeli pojazd był już wyrejestrowany, nabywca musi stawić się w urzędzie posiadając:

 • dowód tożsamości
 • dowód rejestracyjny (Fahrzeugschein) i kartę pojazdu (Fahrzeugbrief)
 • umowę kupna lub fakturę VAT
 • potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia
 • dokument potwierdzający ważność badania technicznego (HU), o ile nie jest ono wbite w dowód. 

Sprowadzenie aut z Niemiec – jak uniknąć rozczarowania  

Jak jednak wiadomo, kupując samochód najlepiej udać się do sprzedającego z osobą, która będzie wiedzieć na co zwrócić uwagę i o co zapytać. Przeciętny kierowca może łatwo dać się nabrać na atrakcyjną cenę, za którą kryją się groźne i drogie w naprawach usterki. Jeśli nikt ze znajomych lub rodziny nie jest w stanie nam pomóc, o pomoc można poprosić fachowców. Obecnie wielu mechaników oferuje w Internecie swoje usługi. Wystarczy skontaktować się z daną osobą, umówić termin i uzgodnić koszt fachowej porady. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że samochód którego zakup rozpatrujemy jest w dobrym stanie technicznym i nie narazimy się na dodatkowe koszty naprawy. 

Artykuł powstał przy współpracy autoklasa.pl – sprowadzanie aut z Niemiec na zamówienie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here