Samochody elektryczne stanowią ekologiczną alternatywę dla pojazdów spalinowych. Stają się one coraz powszechniejsze, jednakże wiele osób nie jest przekonanych czy takie rozwiązanie jest dobre. Na jakie zalety oraz wady należy wskazać w ich przypadku? Warto to zwrócić na ten aspekt uwagę, ponieważ wbrew reklamie zachęcającej do użytkowania pojazdów elektrycznych mają one także wady. Wśród nich wymienia się takie elementy, jak ograniczona ilość punktów dostępu, jakimi są ładowarki do samochodów elektrycznych, wysokie koszty zakupu pojazdu, niewielka liczba serwisów naprawiających takie samochody i inne aspekty. Przy rozważaniu zakupu takiego samochodu trzeba zwrócić uwagę na wszystkie aspekty z tym związane, aby nie żałować powziętej decyzji.

Samochód elektryczny – dba o aspekt ekologiczny oraz bezpieczeństwo

Istotną zaleta takich pojazdów jest ekologiczna praca, gdyż taki pojazd nie przyczynia się do emisji spalin do środowiska. Ze względu na rosnące zanieczyszczenie powietrza jest to aspekt bardzo ważny. Dbanie o naszą planetę jest zasadniczą kwestią, o której nie wolno zapominać. Co więcej, samochód taki jest bardziej bezpieczny podczas wypadku, gdyż nie ma tutaj ryzyka wybuchu.

Samochód elektryczny – wygoda, a także niskie koszty związane z eksploatacją

Pojazd elektryczny jest mniej awaryjny. Nie ma tutaj konieczności wymiany filtrów, a także oleju. Wystarczy naładować pojazd z wykorzystaniem ładowarki do samochodów elektrycznych. Poruszanie się takim pojazdem sprawia dużą przyjemność. Podkreślić należy fakt, że praca takiego samochodu jest niezmiernie cicha. Nie można zapomnieć o kosztach. Rosnące ceny paliwa potrafią przyprawić kierowcę o ból głowy. W związku z tym stabilność kosztów energii elektrycznej może mieć działanie zbawienne. Co więcej, koszty będą tym niższe, gdy w mieszkaniu będziemy korzystać z alternatywnego źródła energii, jakim są na przykład panele słoneczne.

Samochód elektryczny – wysoka cena

Wadą tego rodzaju pojazdów jest ich wysoka cena. Wielu kierowców nie może pozwolić sobie na wydatek wynoszący blisko sto tysięcy złotych. Na tym wydatki się nie kończą, gdyż potrzebne są urządzenia dodatkowe takie jak ładowarki do samochodów elektrycznych przeznaczone do wykorzystania w warunkach domowych bądź specjalne kable, które można podłączyć do domowego gniazdka. Jest to wydatek sięgający nawet kilkunastu tysięcy złotych. Osobom, których nie stać na takie auto pozostaje czekać na czas, kiedy będą one tańsze. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność, takich pojazdów dojdzie do tego w ciągu kilku najbliższych lat.

Samochód elektryczny – na co narzekają użytkownicy pojazdów?

Samochody elektryczne są niezwykle wygodne w użytkowaniu, jednakże tylko na niewielkich odległościach. Pełne naładowanie akumulatora pozwala na przebycie od 100 do 200 kilometrów. Co więcej, taka możliwość jest zapewniona pod warunkiem, że wyłączy się radio oraz klimatyzację. Podkreślić należy także fakt, że w Polsce ładowarki do samochodów elektrycznych wciąż są rzadkością. Niskie temperatury sprawiają, że zużycie energii jest zdecydowanie większe.

Auta elektryczne nie są tak awaryjne, jednakże jest to urządzenie, więc wiadomo, że kiedyś się zepsuje. W Polsce ciągle jest mało serwisów, które mogą obsłużyć właścicieli pojazdów elektrycznych. Osoby mieszkające w małych miejscowościach muszą wówczas przetransportować samochód do miejsca odległego nawet o kilkaset metrów.

Cicha praca auta jest traktowana przez niektórych kierowców jako wada. Rowerzyści oraz piesi bardzo często mają trudności z zauważeniem samochodu, który nie przyczynia się do wydawania głośnych dźwięków. W związku z tym kierowca takiego pojazdu musi szczególnie uważać. Gdy elektryczne samochody staną się bardziej powszechne, na polskich drogach określona sytuacja ulegnie zmianie.

Samochód elektryczny – dla kogo jest najlepszym rozwiązaniem?

Kierowca musi dysponować odpowiednią ilością środków finansowych. Co więcej, musi to być osoba, dla której nie bez znaczenia jest kwestia zanieczyszczenia środowiska, ważna jest wygoda jazdy. Osobie, która myśli o takim rozwiązaniu nie powina narzekać na ładowarki do samochodów elektrycznych, których w naszym kraju jest niewiele. W Polsce takie cechy posiada dość niewielka grupa osób.

Podkreślić należy jednak fakt, że zapewne ceny samochodów elektrycznych będą tańsze i przez to staną się powszechniejsze.

2 KOMENTARZE

  1. Gdyby tylko w Polsce było więcej stacji do ładowania samochodów elektrycznych może byłyby one bardziej popularne. Myślę, że duże koszta zwrócą się po czasie korzystania z samochodu elektrycznego biorąc pod uwagę ceny paliw. Bardzo fajny artykuł, świetnie przybliża temat samochodów elektrycznych.

  2. Czy ja wiem czy tych ładowarek jest aż tak niewiele… Są dobrze ulokowanepraktycznie każde wieksze miasto ma stacje greenway’a w dodatku w najbardziej ruchliwych punktach miasta jak chociazby markety czy galerie handlowe. U mnie w miescie sa w tej chwili 4 ładowarki i to jak narazie wystarczy. W tamtym roku bylismy nadwet nad morzem elektrykiem i przy odpowiednim zaplanowaniu trasy z postojami na podładowanie nie było problemu z dojazdem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here