Przegląd samochodu po zimie

Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że kiedy nadchodzi wiosna, należy troskliwiej zająć się swoim samochodem. Niektóre elementy z pewnością będą wymagały wymiany. Dlatego, jeżeli chcemy, aby nasz samochód służył nam jak najdłużej nie sprawiając problemów, warto poświęcić mu nieco uwagi i wykonać przegląd oraz kilka napraw, kiedy tylko zima zacznie zbliżać się do końca.

Bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu drogowego

Sprawny samochód to mniejsze ryzyko wypadków. Dlatego też z nadejściem wiosny warto dokonać stosownych wymian zużytych elementów, a nawet odwiedzić warsztat, jeżeli nie jesteśmy w stu procentach pewni czy nasz samochód jest w pełni sprawny. Od czego warto zacząć “wiosenną metamorfozę?” Na pewno dobrym pomysłem jest zajęcie się w pierwsze kolejności oponami. Zmieniające się warunki atmosferyczne wymagają dostosowania się do nich. Wymieniając opony zimowe na letnie, poprawiamy swoją przyczepność do nawierzchni, dzięki czemu zwiększamy bezpieczeństwo podczas jazdy.

Następne w kolejności są płyny eksploatacyjne. Choć obecnie wiele samochodów informuje, że np. ilość płynu chłodniczego jest zbyt niska, to warto zajrzeć pod maskę naszego pojazdu, gdyż czujniki bywają zawodne. Stojąc na równej powierzchni i mając zimny silnik, sprawdźmy czy stan płynu chłodniczego, hamulcowego oraz oleju jest odpowiedni. Jeżeli nie – uzupełnijmy braki.

Ażeby nasz pojazd był dobrze widoczny na drodze (szczególnie w nocy oraz podczas kiepskich warunków atmosferycznych), niezbędne jest dobrze działające oświetlenie. Oprócz sprawdzenia wszystkich świateł, kierunkowskazów oraz podświetlenia tablicy rejestracyjnej, warto wybrać się na regulację świateł mijania. Dzięki temu znacząco poprawimy komfort i bezpieczeństwo jazdy wszystkich kierowców jadących z naprzeciwka.

Co jeszcze zrobić na przełomie zimy i lata?

Dobra widoczność jest niezbędna do tego, aby móc pewnie i bezpiecznie prowadzić pojazd. Dlatego po zimie warto wymienić wycieraczki. Jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych i bez problemu możemy wymienić je sami. Oprócz wycieraczek warto również wymienić płyn do spryskiwaczy na letni. Taki płyn powinien lepiej radzić sobie z usuwaniem owadów z szyby niż jego zimowa wersja.

Wiosenne dni przynoszą nam więcej słońca i wyższe temperatury. To dobry czas, żeby dokonać przeglądu klimatyzacji. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej. Później bowiem w warsztatach mogą pojawić się kolejki. Szczególnie, jeśli danego roku upały pojawią się jeszcze przed rozpoczęciem wakacji.

Kolejną kwestią są polisa oraz przegląd. Wiosna to dobry czas na sprawdzenie, czy przypadkiem nie mija nam termin ważności ubezpieczenia lub badania technicznego. Poza tym warto również sprawdzić daty ważności posiadanego przez nas wyposażenia obowiązkowego. Choć za przeterminowaną gaśnicę nie dostaniemy mandatu, to ze względów bezpieczeństwa, warto posiadać taką, której termin ważności nie skończył się dawno temu.

Dokonując wiosennych zakupów i napraw warto postawić na sprawdzone sklepy oraz warsztaty. Wśród tych pierwszych, na uwagę zasługuje iParts.pl, w którym znajdziemy wszelkie artykuły niezbędne do wykonania wiosennych napraw. O dobre warsztaty warto natomiast popytać znajomych kierowców.

Redakcja

One thought on “Przegląd samochodu po zimie

  1. Właśnie miałam pisać, że skoro siedzę w domu to warto zaplanować po-zimowy przegląd auta, a tu za oknem śnieg zaczął prószyć 😀 Tak czy inaczej, wiosna za pasem, więc chociaż z wymianą opon chwilę jeszcze się wstrzymam to jednak listę rzeczy do zrobienia warto już przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *