Stan epidemiologiczny pozwala wprawdzie na wizytę w warsztacie samochodowym, jednak powinno się w nim wykonywać tylko niezbędne czynności, czyli naprawy czy wymianę ogumienia bądź konieczny i wymagany przegląd. Natomiast są takie czynności, które możemy wykonać bez pomocy specjalistów. Nie jest ich zbyt wiele, ale z pewnością należy do nich pielęgnacja samochodu. Zatem, co można zrobić samodzielnie? 

Mycie samochodu to podstawa 

Kiedy już musisz wyjść z domu, pojechać na zakupy czy do firmy, ważne by Twój samochód nie był źródłem groźnych patogenów. Co ciekawe na niektórych myjniach samoobsługowych już pojawiła się funkcja dezynfekcji samochodu jako dodatkowy program. Zamiast nabłyszczania kierowcy mogą wybrać dezynfekcję środkiem odkażającym bezpiecznym dla lakieru, aluminium i chromu. Jednak nie w każdym mieście dostępna jest taka myjnia, a przecież samochód czyścić trzeba, wszak to również jest działanie sprzyjające zdrowiu, choć w interpretacji niektórych służb mundurowych może nie należy do czynności niezbędnych życia codziennego. Zatem można zakupić dobrej jakości środki do czyszczenia karoserii, a także odpowiednie myjki, które ułatwiają przeprowadzenie tego zabiegu na swoim przydomowym terenie. Osobom zamieszkującym osiedla pozostaje szukanie wspomnianych wyżej myjni. 

mycie felg

Glinkowanie, czyli pozbywanie się uporczywych zanieczyszczeń 

Nie ze wszystkimi zanieczyszczeniami poradzi sobie myjka ciśnieniowa na samoobsługowej myjni ręcznej. W takim przypadku należy przeprowadzić glinkowanie, oczywiście z odpowiednim zabezpieczeniem, zgodnym z przepisami, chyba że robi się to w swoim warsztacie czy przed swoim garażem na terenie własnej posesji. Glinkowanie to proces bardzo łatwy. Wystarczy porcję glinki rozetrzeć w dłoniach, użyć środka zapewniającego odpowiedni poślizg, a następnie ruchem posuwistym przesuwać glinkę po karoserii. Środek poślizgowy jest niezbędny, w przeciwnym razie można zniszczyć powierzchnie karoserii środkiem ściernym. W ten sposób można pozbyć się zarówno smaru, jak i pyłków brzóz i innych drzew, które obecnie zaczynają intensywnie pylić. 

Woskowanie dla ochrony lakieru 

Jeśli na karoserii nie widać większych ubytków można przejść do woskowania. W tym przypadku potrzebne będą wysokiej jakości woski samochodowe, które dostępne są w kilku wariantach. Świetnym wyborem może być wosk z dodatkiem naturalnej carnauby. Dzięki temu można nie tylko ochronić karoserię przed czynnikami zewnętrznymi, ale uzyskać również niezrównany blask. Polerowanie samochodu w ten sposób jest niezwykle proste. Wystarczy użyć aplikatora i gąbeczki dostępnych razem z woskiem, który może mieć konsystencję łatwej w rozprowadzeniu cienkowarstwowej pasty, tworzącej transparentną powłokę. 

woskowanie samochodu

Usuwanie rys z karoserii 

Niestety po umyciu i glinkowaniu, a także podświetleniu lampą maski samochodowej czy drzwi mogą ukazać się naszym oczom większe ubytki i głębsze rysy. Mając do dyspozycji warsztat lub większy garaż, można je zniwelować używając polerki samochodowej. Oczywiście zabierając się za taką pracę trzeba odpowiednio zabezpieczyć sąsiadujące elementy, aby ich nie uszkodzić. Świetnie sprawdzi się tu taśma polerska. Trzeba odpowiednio dobrać gradację pada, zaczynając od tego najmniej agresywnego. Jednak zanim rozpocznie się pracę trzeba sprawdzić grubość powłoki lakierniczej elektronicznym miernikiem. Najlepiej sprawdzić ją na drzwiach z jednej i drugiej strony. Wtedy po odjęciu wartości będzie można uzyskać w przybliżeniu grubość warstwy transparentnej. Użycie pada spowoduje uzyskanie gładszej i pozbawionej rys powierzchni. Potem można przystąpić do polerowania samochodu z użyciem wosku samochodowego.   

Czyszczenie tapicerki samochodowej     

Samodzielnie można wyczyścić także tapicerkę samochodową. W sklepie lakierniczym można znaleźć wiele rodzajów środków czyszczących przeznaczonych zarówno do plastików, powierzchni skórzanych, jak i tapicerki wykonanej  tkanin syntetycznych. Warto zaopatrzyć się w dobrej klasy odkurzacz piorący, który znacząco ułatwi zadanie. 

Takie postępowanie sprawi, że samochód będzie czysty, a zatem pozbawiony roztoczy i bakterii. Jeśli chodzi o wirusy n rynku dostępne są już specjalne płyny dezynfekcyjne w sprayu, które można używać do różnych elementów wnętrza samochodu, na których mogą pozostawać przez pewien czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here