Poznaj tworzywa sztuczne popularne w branży motoryzacyjnej

Polipropylen spieniony (EPP) i polistyren spieniony (EPS) to dwa najpopularniejsze tworzywa, z których korzysta branża automotive. Warto poznać specyfikę obydwu. Zarówno jeden, jak i drugi materiał ma swoje konkretne zastosowanie.

Polipropylen spieniony (EPP)

Branża automotive uważa to tworzywo za jeden z najważniejszych materiałów. EPP z wyglądu przypomina styropian, gdyż ma podobną strukturę i korzysta z niego niejeden producent elementów z tworzyw sztucznych. EPP służy do produkcji części zewnętrznych, gdyż świetnie amortyzuje uderzenia. Dzięki temu może uzupełniać pozostałe systemy bezpieczeństwa, np. poduszki powietrzne. Na tym jednak nie kończy się wachlarz możliwości polipropylenu spienionego. Wytwarza się z niego m.in.:

  • elementy podłogowe,
  • fotele.

Zaletą tworzywa jest wysoka plastyczność. Poszczególne komponenty można formować tak, by przybierały nawet najbardziej nietypowe kształty. Co więcej, w parze z tym idzie wysoka jakość takich części. Np. zderzak z polipropylenu spienionego (EPP) świetnie radzi sobie z uderzeniami i jest nie mniej wytrzymały niż tradycyjne modele. Oprócz tego EPP jest obojętne na reakcje chemiczne. Dlatego podczas ciepłych i wilgotnych pór roku urządzenia z niego wykonane nie pleśnieją.

Polistyren spieniony (EPS)

To lekkie i wytrzymałe tworzywo złożone niemal w całości z powietrza i niewielkiej ilości polistyrenu. Powstaje poprzez spienianie frakcji polistyrenu. Na końcu tworzywo jest jeszcze ogrzewane parą, pod której wpływem pęcznieje. Polistyren spieniony (EPS), tak jak polipropylen spieniony (EPP), jest lekki i elastyczny ‒ z niego również można stworzyć formę o dowolnym kształcie. To sprawia, że producenci z branży automotive mają możliwość produkowania opakowań nawet do nowo powstałych podzespołów. I co więcej, polistyren spieniony (EPS) nie wpływa negatywnie na środowisko.

Z omawianego tworzywa powstają m.in.:

  • opakowania transportowe (np. opakowania rotacyjne),
  • komponenty,

Opakowania z EPS zyskują na popularności. Dzieje się tak, gdyż są to produkty wielokrotnego użytku. Firmy, które z nich korzystają, mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż nie muszą utylizować zużytych opakowań lub wynajmować dodatkowej przestrzeni do składowania odpadów.

EPP i EPS ‒ podobieństwa i różnice

Podobieństwa:

  • obydwa tworzywa mają szerokie zastosowanie w branży automotive,
  • niska waga i dobre właściwości cieplne,
  • wysoka elastyczność, która umożliwia formowanie opakowań i komponentów o różnych kształtach.

Różnice:

  • EPS ma niższą gęstość,
  • EPP jest nieszkodliwy dla ludzkiego organizmu i nie ma w składzie styrenów,
  • EPP znacznie lepiej znosi działanie chemikaliów i jest odporny na klej, rozpuszczalnik i smar.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *