Porsche. Historia i rozwój marki

Porsche to marka, która powoli zbliża się do stulecia swojego istnienia. W tym czasie dała się poznać jako jedna z najwspanialszych w historii światowej motoryzacji. Niemiecki gigant cały czas nie zwalnia tempa i każda generacja jego modeli wzbudza ogromne zainteresowanie oraz emocje.

Od Daimlera do własnej marki

Nazwa marki pochodzi od jej założyciela, Ferdynanda Porsche. Jednak zanim stał się on dumnym właścicielem, pracował u swojego późniejszego konkurenta, w marce Daimler. W końcu w 1931 roku Porsche uznał, że trzeba zrobić coś swojego i tym samym otworzył w Stuttgarcie własną firmę. Początki nie były łatwe. Mimo doświadczenia i wizji pierwszy samochód został zaprezentowany dopiero siedemnaście lat później, w 1948 roku. Było to Porsche 356. Dziś to brzmi śmiesznie, ale ten samochód miał zaledwie 40 koni mocy, ledwo ponad litrowy silnik i wiele części wspólnych z Volkswagenem Garbusem. Jednak to był początek wszystkiego. Już po śmierci Ferdynanda, w 1951 roku, kiedy za sterami formy od kilku lat był jego syn Ferry, ten sam model – ale podrasowany – wygrał słynny wyścig Le Mans. I od tego momentu na dobre rozpoczęła się legenda marki, która postawiła na auta sportowe. Dalsze losy znamy – kultowe modele 911, 924, 928 czy Carrera.

Czym jest Porsche dzisiaj?

Motoryzacyjnym gigantem. To na pewno. Jednak zmuszonym do poszerzenia swojej oferty. Jeśli chciał pozostać na rynku, musiał się dostosować. Sportowe modele to wciąż domena niemieckiej marki, jednak w swojej gamie ma też modele z innych segmentów, które zainteresują szersze grono odbiorców. Zwłaszcza tych, którzy nie chcą rezygnować ze sportowych osiągów, ale potrzebują auta rodzinnego, przestronnego i wielozadaniowego. Dlatego też dziś w salonach Porsche znajdziemy SUV-a Cayenne, crossovera Macan czy limuzynę Panamera. Wszystko po to, aby konkurować z bezpośrednimi rywalami segmentu sport premium.

O Porsche trzeba odpowiednio dbać

Mając już swoje wymarzone Porsche, warto o nie odpowiednio zadbać. Wiadomo, w okresie gwarancyjnym można korzystać wyłącznie z usług ASO, ale nie oszukujmy się – w trakcie gwarancji niewiele rzeczy może się popsuć, serwis ogranicza się wyłącznie do wymiany filtrów czy olejów. Jednak później dobrze jest skorzystać z usług warsztatu, który zna się na rzeczy. Serwis Porsche Warszawa w Autoreducie to najlepszy wybór. Firma ma wieloletnie doświadczenie na rynku samochodów luksusowych. Pracują tam wykwalifikowani mechanicy, którzy doskonale znają specyfikę marki oraz działają według wyśrubowanych zaleceń producenta. Klient nie musi się o nic martwić. W tym o odbiór auta, które może mu zostać dostarczone w dowolne miejsce stolicy. Sprawne mechanicznie i wyglądające jak nowe, ponieważ po wykonanych pracach samochód jest poddawany zabiegom pielęgnacyjnym.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *