Pierwsze kroki w UK. Od czego zacząć?

Kiedy podejmujemy decyzję o przeprowadzce do innego kraju, musimy liczyć się z tym, że taki krok znacząco odbije się na każdym aspekcie naszego życia – zawsze należy więc najpierw dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani i chcemy rozpocząć życie na Wyspach, warto jeszcze przed wyjazdem zdobyć przynajmniej podstawowe informacje na temat tego, czego możemy spodziewać się po dotarciu na miejsce i o co powinniśmy zadbać już na samym początku.

Przygotuj się na zmiany

Pierwszą rzeczą, z jakiej należy zdać sobie sprawę decydując się na emigrację, jest fakt, że życie w innym kraju nie wiąże się tylko z innym językiem, ale też kulturą i zwyczajami – nawet jeśli mówimy o państwach należących do tego samego kręgu kulturowego co Polska, musimy być gotowi na zmiany. Nieznajomość zasad i praw nie zwalnia nas z obowiązku ich przestrzegania. Co więcej, może narazić nas na nieprzyjemności lub nawet problemy z prawem – poświęcenie swojego wolnego czasu na sprawdzenie najważniejszych informacji oraz zapoznanie się zarówno z obowiązkami, jak i prawami jest jak najbardziej w naszym własnym interesie. Jeśli mamy znajomych, którzy mieszkają już w UK, dobrym pomysłem może być też rozmowa z nimi na temat naszych oczekiwań – dzięki ich radom będziemy w stanie realistycznie podejść do kwestii planowania wyjazdu i naszych pierwszych kroków w nowym miejscu.

Mieszkanie i praca

Istnieje wiele powodów, dla których Polacy decydują się na emigrację, w większości przypadków taki wyjazd motywowany jest jednak przynajmniej częściowo przez kwestie finansowe – lepsze zarobki i lepsze możliwości rozwoju zawodowego przyciągają nas na Wyspy od wielu lat. Stąd też temat poszukiwania pracy jest bardzo istotny – jeśli chcemy stanąć na własnych nogach jak najszybciej po dotarciu na miejsce, warto takie poszukiwania rozpocząć jeszcze w Polsce. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku szukania mieszkania. Oczywiście, jeśli mamy możliwość skorzystania z gościnności znajomych zaraz po przyjeździe, nie musimy aż tak spieszyć się z wyborem, zawsze jednak dobrze mieć swój własny kąt, w którym możemy czuć się jak w domu. Korzystając z Internetu, zyskujemy dostęp do tych samym ogłoszeń, które moglibyśmy znaleźć, będąc w UK, odkładanie tego zadania w czasie nie ma więc większego sensu.

Zadbaj o formalności

Kiedy znajdziemy się już na miejscu, ważne jest zadbanie o niezbędne formalności – w przeciwnym wypadku nasza sytuacja może się znacznie skomplikować, warto więc zadbać o to już na samym początku. Jedną z najważniejszych rzeczy jest bez wątpienia uzyskanie numeru NIN (National Insurance Number) – jest to numer ubezpieczenia, który będzie od nas wymagany na przykład przy podpisywaniu umowy o pracę – w tym celu należy umówić się na spotkanie w Jobcentre, gdzie będziemy mogli złożyć odpowiedni wniosek. Równie istotne jest założenie konta bankowego – jest to ważne, ponieważ to właśnie na to konto będzie trafiało nasze wynagrodzenie. Są to rzeczy niezbędne nam na samym początku, warto jednak pamiętać również o innych kwestiach, jak na przykład wykupienie ubezpieczenia samochodowego – nie możemy zgodnie z prawem jeździć samochodem w UK bez aktualnej polisy.

Jeśli zadbamy o wszystko odpowiednio wcześnie, unikniemy nieprzyjemnych komplikacji i będzie w stanie sprawić, że nasza przeprowadzka będzie okazją do ciekawej przygody, nie momentami wypełnionymi stresem i zmartwieniami.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *