Professional truck driver with smile driving truck and delivering goods on time. Fast transportation service.

Tachograf wykorzystywany jest do rejestracji czasu pracy kierowcy. Niezbędna jest również karta kierowcy.

Rejestrowanie czasu pracy kierowcy

Tachograf oraz karta kierowcy są niezbędne do prawidłowego rejestrowania czasu pracy kierowcy. W czasie jazdy, karta powinna być wsunięta w szczelinę tachografu. Do czego służy karta kierowcy, a do czego tachograf? Tachograf to urządzenie pomiarowe. Rejestruje ono drogę jaką przebył pojazd, czas, który kierowca spędził za kierownicą, a także wypoczynek i dyżur. Przepisowy obowiązek dotyczy instalacji tachografu co do zasady w pojazdach, którymi przewozi się rzeczy i osoby. Wyjątki obejmują między innymi pojazdy nie cięższe niż 3,5 tony oraz samochody, którymi przewozić można maksymalnie 9 osób. Identyfikatorem i nośnikiem danych zapisywanych w tachografie jest karta kierowcy. Wydawana jest ona na pięć lat, stanowi dokument imienny.
Taki sposób kontroli czasu pracy kierowców jest konieczny, aby nie dochodziło do naruszeń przepisów. Od tego, czy za kierownicą nie siedzi osoba, która prowadzi pojazd znacznie dłużej niż jest to dozwolone, zależy bezpieczeństwo drogowe.

Obsługa tachografu

Obsługa tachografu jest prosta. Wydruki z tachografu potrzebne są do udokumentowania czasu pracy kierowcy. Jest to dokument, który tachograf drukuje na papierze termicznym. Znajdują się na nim szczegółowe dane dotyczące kierowcy, pojazdu i samego wydruku oraz tachografu. Udokumentowane są również informacje o zdarzeniach i zakłóceniach z karty kierowcy czy pojazdu. Stosowane obecnie tachografy cyfrowe mają znaczną przewagę technologiczną nad analogowymi. Przypominają kierowcy o konieczności zrobienia przepisowej przerwy w jeździe.

Urządzenie przypomni też o włożeniu karty kierowcy. Kierujący pojazdem w momencie rozpoczęcia i zakończenia pracy, zobowiązany jest wpisać odpowiedni kod państwa. Nie ma przepisowego obowiązku dokonywania wydruków codziennie. Są jednak sytuacje, kiedy wydrukami dokumentuje się przejazd nawet co kilka godzin – na przykład, gdy czas jazdy został przekroczony z powodu utknięcia w korku na granicy państw.

Warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów związanych z rejestrowaniem pracy czasu pracy kierowcy przewidziane są surowe kary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here