Na co postawić dobierając lusterka motocyklowe do swojego pojazdu? Możliwości wyboru są ogromne, dzięki czemu można nie tylko zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze, ale także podkreślić charakter danego motocyklu. Lusterko umożliwia wykonywanie manewrów, a także daje możliwość kontrolowania sytuacji na drodze. Jednocześnie lusterka do motocykla służą jako jego wizualne dopełnienie. Dzięki dobrze dobranym akcesoriom wygląd motocykla może być bardziej drapieżny, nowoczesny lub zbliżony do formy klasycznych chopperów. Brak możliwości zamontowania lusterka centralnego wiąże się z koniecznością dopasowanie do pojazdu odpowiednich lusterek bocznych. Jeśli zastanawiasz się jak dobrać najlepszy model lusterek dla swojego motocykla, odpowiedź znajdziesz poniżej.

W czasie jazdy – podobnie jak w czasie jazdy samochodem, przez cały czas należy kontrolować sytuację na drodze. To szczególnie ważne dla motocyklistów. Nie licząc ochraniaczy i specjalnego stroju, użytkownik jednośladu nie jest osłonięty, co sprawia że ryzyko wystąpienia kontuzji w czasie stłuczki czy upadku jest dość duże. W czasie jazdy bezwzględnie trzeba także chronić głowę przy pomocy kasku. Osłona ma za zadanie przejąć na siebie impet ewentualnego uderzenia, niestety kask może też ograniczać zakres ruchów głowy. Ważne jest zatem aby lusterka motocyklowe były odpowiednio ustawione. Dzięki temu kierujący może komfortowo kontrolować zachowania innych uczestników ruchu drogowego oraz szybko zareagować w razie konieczności. Lusterko eliminuje konieczność obracania całego ciała w czasie jazdy, dzięki czemu jazda jest znacznie bezpieczniejsza. 

Jak wybrać lusterka do motocykla

Nie da się ukryć, że lusterka do motocykla to bardzo istotny element wyposażenia każdego jednośladu. Liczy się nie tylko dobre ich ustawienie, ale także forma samego lustra – muszą być odpowiednio duże, ale przy tym dopasowane wielkością do rozstawu kierownicy i szerokości motocyklu. Poszczególne modele lusterek można montować w różnych punktach kierownicy, jak np. na jej końcach lub na niej, dzięki czemu wysunięte są wyżej.

Zależnie od preferowanego stylu jazdy oraz od rodzaju motocyklu, można dobrać takie lusterka, które okażą się najbardziej funkcjonalne, a przy tym będą pasowały do linii pojazdu. Jeśli nie ma się skonkretyzowanych potrzeb, można śmiało sięgnąć po uniwersalne lusterka motocyklowe. Ich kształt można dobierać wedle gustu, ale szerokie możliwości w kwestii montażu pozwalają na dopasowanie takich lusterek do niemal każdego rodzaju motocykla. Zwykle lusterka mocowane są przy pomocy opasek zaciskowych i nakrętek. Bardzo popularną opcję stanowią również specjalne adaptery oraz ramiona. Z ich pomocą można z łatwością dopasować pozycję lusterka. Adaptery zapewniają także pewien zakres regulacji i elastyczność, dzięki czemu w czasie przemieszczania się po wyboistej nawierzchni lusterka są amortyzowane. Jednocześnie lusterka muszą utrzymywać się w jednej pozycji, aby podczas jazdy nie było konieczne bezustanne ich regulowanie. 

Specjalne lusterka motocyklowe

Lusterka motocyklowe występują także w wariantach dedykowanych dla poszczególnych rodzajów jednośladów, jak np. skuterów czy masywnych chopperów. Ich wybór powinien być jednak podyktowany czymś więcej niż tylko atrakcyjnym wyglądem. Warto inwestować w elementy wykonane z wytrzymałych materiałów, a także w te wyposażone w opcję regulacji wysokości. 

W przypadku skuterów popularną opcję stanowią lusterka z masywną ramą, osadzone dość blisko kierownicy. Pozwala to na swobodne monitorowanie sytuacji na drodze, co jest ważne w przypadku poruszania się po mieście. Zwrotne skutery są także cenione ze względu na swoje kompaktowe wymiary i lekkość – dobierając do takiego pojazdy lusterka lepiej zrezygnować z wydłużonych ramion. Dzięki temu nie będą one narażone na uszkodzenia czy złamania, co stanowi dość częste ryzyko, np. w czasie poruszania się w korku. 

Lusterka specjalnie dedykowane do bardziej masywnych motocykli charakteryzują się wydłużonym ramieniem montażowym – chociaż jednocześnie występują w tak szerokim spektrum wzorów i wielkości, że trudno jest tutaj wskazać na ich wspólny mianownik. Wiele modeli jest stylizowanych, aby pasowały do pojazdów o klasycznym charakterze. Często spotykane są okrągłe lusterka do motocykla, obudowane tworzywem albo aluminium. Bardzo funkcjonalnym i coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem są także lusterka wyposażone dodatkowo w światła kierunkowskazu. Dzięki temu znacznie łatwiej jest zachować pełną widoczność na drodze, a także zakomunikować innym uczestnikom ruchu o planowanym manewrze. 

Lusterka motocyklowe na końcówki kierownicy 

Lusterka motocyklowe na końcówki kierownicy to uniwersalna rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku większości modeli jednośladów. Montaż tego typu lusterek również przebiega za pośrednictwem specjalnych obejm – z tą jednak różnicą, że finalnie samo lusterko nie znajduje się ponad linią kierownicy, ale na tym samym poziomie. Tego typu lusterka są dość krótkie, co zatem oznacza, że są mniej podatne na uszkodzenia. 

Wydłużone mocowanie lusterka, jakie zwykle wykorzystuje się w standardowych modelach może prezentować się dobrze w zestawianiu z danym modelem motocykla, ale jednocześnie jest dużo bardziej narażone na uszkodzenia. Przeszkoda, gałąź czy chociażby nieostrożne odstawienie pojazdu mogą skutkować uszkodzeniem mocowania. Mniejsze lusterka motocyklowe na końcówki kierownicy są rozwiązaniem bardziej kompaktowym. Warto jednak brać pod uwagę, że w przypadku części modeli będą to lusterka nieco mniejsze od standardowych. 

Dobierając lusterka do motocyklu warto przede wszystkim kierować się ich funkcjonalnością oraz trwałością wykonania. W momencie doboru lusterek nie trzeba także rezygnować z ich dobrego wyglądu – co gwarantuje ogromny wybór dostępnych w sprzedaży wariantów. Para odpowiednio dopasowanych lusterek motocyklowych podkreśli wygląd pojazdu, a przy tym pozwoli zachować bezpieczeństwo w każdej trasie – w mieście i poza nim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here