Na czym polega chip tuning? Czy można go wykonać samemu?

Czy jest możliwe zwiększenie mocy silnika, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości zużywanego paliwa? Jak się okazuje – tak, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest chip tuning. Jest to modyfikacja fabrycznego oprogramowania w samochodzie, której podejmują się specjaliści – dzięki niej zwiększysz swoją radość z jazdy.

Na czym polega chip tuning?

Tuning samochodu może z jednej strony kojarzyć się ze zmianą koloru karoserii, montażem przyciemnianych szyb czy dokonywaniem zmian w zawieszeniu auta. Z drugiej strony (a dla wielu przede wszystkim) to także ingerencja w parametry pojazdu i możliwości silnika, czyli właśnie chip tuning.

Chip tuning polega on na modyfikacji oprogramowania sterującego silnikiem, które znajduje się w komputerze silnika (ECU). Mówiąc jak najprościej – specjalista dokonuje zmian w zewnętrznej pamięci programu, np. poprzez wgranie programu bezpośrednio do sterownika (przez gniazdo diagnostyczne) albo wylutowanie i przeprogramowanie pamięci eprom. 

Wybór metody należy do specjalistów i zależny jest od kilku czynników, przede wszystkim technologii, jakie zostały użyte w samochodzie czy jego wieku.

O ile zwiększy się wydajność silnika? W przypadku każdego samochodu będzie inaczej – mowa jednak o całkiem dużych wartościach, nawet rzędu 25% w silnikach z turbinami i 10% w silnikach wolnossących. A zwiększenie mocy to nie wszystko, ponieważ chip tuning daje też wiele innych korzyści, jak np.:

  • zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, dzięki łatwiejszemu wykonywaniu manewrów przyspieszania i wymijania,
  • wygodniejsze prowadzenie auta i pokonywanie wzniesień, 
  • możliwość bardziej dynamicznej jazdy,
  • możliwość zmniejszenia zużycia paliwa, a w konsekwencji – spore oszczędności.

Pamiętaj! W przypadku zwiększenia mocy silnika o więcej niż 5% niezbędna jest ponowna rejestracja samochodu!

Dlaczego jest to w ogóle możliwe? 

Chip tuning jest możliwy z tego względu, że producenci samochodów ustalają takie parametry ECU, by trwałość silnika była jak największa. Ma to uchronić osoby, które nie do końca właściwie eksploatują pojazd, przed zbyt szybkimi awariami.

Jest to również sposób firm na to, aby jedną jednostkę napędową móc montować w wielu pojazdach. Dzięki temu powstaje rezerwa mocy, którą -dzięki odpowiednim działaniom specjalistów – można uwolnić. Z opcji tej korzysta coraz większa liczba kierowców.

Decydując się na chip tuning, warto mieć na uwadze fakt, że można stracić gwarancję producenta. Należy również zadbać o odpowiednią eksploatację silnika – łącznie z zakupem wyłącznie wysokiej jakości paliwa.

Czy chip tuning można wykonywać samodzielnie?

Nie! Jest to bowiem czynność o wiele bardziej skomplikowana niż wymiana opon czy przyciemnianie szyb, w związku z czym wymaga odpowiedniej wiedzy oraz specjalistycznego sprzętu. Jeżeli więc chcesz uzyskać odpowiednie rezultaty i cieszyć się szybszą jazdą, a jednocześnie wolisz uniknąć potencjalnych uszkodzeń swojego samochodu – postaw na specjalistów!

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *