Meksyk to jeden z najciekawszych krajów Świata. To właśnie tu spotyka się prosta, ale niezwykle smaczna kuchnia, tysiące lat burzliwej historii, której świadectwami są liczne zabytki i cudowna natura – kilometry piaszczystych plaż, góry, lasy. Słowem Meksyk to świat w miniaturze – nie dziwi zatem ogromna popularność tego miejsca, odwiedzanego rocznie przez dziesiątki milionów ludzi. Na co możesz liczyć, jeśli zdecydujesz się odwiedzić Meksyk?

Piękny Meksyk – czyli czemu musisz go odwiedzić?

Meksyk sporo zawdzięcza swojej lokalizacji – położony jest nie tylko w pobliżu najbogatszego Państwa świata, skąd przybywają miliony odwiedzających, ale również pomiędzy zwrotnikiem Raka a równikiem – czyli w miejscu zapewniającym piękną pogodę przez większą część roku. Meksyk otoczony jest z obu stron przez morza i oceany – od zachodu jest to Ocean Spokojny, od wschodu Zatoka Meksykańska i Morze Karaibskie. Cudowne, piaszczyste plaże są wizytówką wielu regionów tego kraju. Jednak nie tylko fani plaż i morskiego wypoczynku (który dostępny jest tu pod każdą postacią – windsurfing, kitesurfing itd.) znajdą coś w Meksyku dla siebie. 

Wycieczka do Meksyku to raj dla osób ceniących historię. To właśnie tu można spotkać ślady cywilizacji prekolumbijskich, na czele z Majami. W Meksyku można spotkać piramidy, które obok tych znajdujących się w Egipcie należą do najsłynniejszych na świecie. Półwysep Jukatan jest zresztą pełen śladów pozostawionych przez tę intrygującą cywilizację. Na miłośników historii czeka tu między innymi Chichen Iza, czyli najlepiej poznana z piramid, znajdująca się w świątyni Kukulkana, Tikal – dawna stolica cywilizacji Majów, będąca świadectwem ich minionej potęgi i zaawansowania technologicznego. Dzisiaj każdy z nas może poznać szczegóły związane z funkcjonowaniem ich państwa, nie tylko oglądając zachowane fragmenty budowli, ale i korzystając z pomocy wielojęzycznego przewodnika. 

Jednak Meksyk to nie tylko historia i natura – to również fascynująca nowoczesność, której bijącym sercem jest stolica Mexico City, będąca jednym z największych i najdynamiczniejszych miast świata. Zwiedzanie samych zabytków skumulowanych w mieście to zadanie na kilka dni, a przecież miasto wręcz zaskakuje rozmaitością smaków, zapachów, dźwięków i kolorów. Stolica kraju to zdecydowanie jedno z najbardziej fascynujących miast świata. 

Jaka jest współczesna stolica kraju?

Jednak Meksyk to nie tylko fascynujące relikty burzliwej historii czy powalająca na kolana natura. Kraj ten jest zamieszkiwany przez około 125 milionów osób stanowi swoiste centrum kultury latynoamerykańskiej, w której tańczona na ulicach salsa łączy się z wielkomiejskim pędem. Właśnie w tym mieście przeplata się jeden z najsilniejszych kultów Maryjnych z nowoczesnością i nocnym życiem, które właściwie nigdy nie zamiera. Kolory Meksyku robią niezapomniane wrażenie na wszystkich odwiedzających miasto. 

Z pewnością będąc w mieście, warto odwiedzić niektóre spośród mnóstwa obiektów, świadczących o ogromnej religijności środkowoamerykańskich Latynosów. Guadalupe, czyli religijne centrum miasta, w którym znajduje się największe sanktuarium maryjne na świecie (odwiedzane rokrocznie przez miliony pielgrzymów, nie tylko z Meksyku) czy Katedra Metropolitana będąca największą katedrą Ameryki to tylko niektóre z godnych polecenia sakralnych budowli, które mogą onieśmielić wręcz odwiedzającego.

Z drugiej strony mamy mnóstwo miejsc o wielkim znaczeniu dla kultury światowej – wspomnieć warto, chociażby Plaza de Loreto, Plaza Santo Domingo (gdzie do dzisiaj można spotkać zawodowych pisarzy tworzących dzieła literackie na zamówienie), niezwykły pomnik El Caballito upamiętniający króla Hiszpanii Karola IV czy monumentalny i do dzisiaj robiący ogromne wrażenie Palacio Portal, który w istocie jest Urzędem Pocztowym.

Meksykańska stolica to również królestwo StreetFoodu, gdzie niemal na każdym kroku można zamówić tortillę, nachos czy wrapy, obowiązkowo bardzo pikantne i prawie zawsze zaskakujące smakiem i aromatem. To jeden z kluczowych elementów naszych wizyt, jeśli naprawdę chcemy poznać smak i kulturę Meksyku – przy stromych stoiskach można spotkać niemal każdego – od biednych wieśniaków po wpływowych polityków, lekarzy czy policjantów.

Kolory Meksyku, jego zróżnicowanie i interesującą kulturę podkreślają także wszechobecne murale – ta znana na całym świecie sztuka swoje korzenie ma właśnie w Meksyku, gdzie ma już ponad 100-letnią historię. Na wielu budynkach, murach czy ogrodzeniach znaleźć można elementy tej ulicznej sztuki, będącej wyrazem politycznych manifestów lokalnej ludności. 

Czy warto? 

Pomimo nie najlepszych pogłosek dotyczących bezpieczeństwa turystycznego rejony Meksyku są naprawdę dobrze chronione przez wojsko i policję – turysta nie ma powodów do obaw o własne bezpieczeństwo. Zorganizowane przez biuro podróży wycieczki pozwolą ci poczuć klimat miasta bez narażania. Nie musisz obawiać się także o zagubienie w ponad 20-milionowej stolicy kraju – korzystając z oferty biura podróży, masz gwarancję, że zobaczysz wszystko co najważniejsze w sprawny i zorganizowany sposób. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here