mobilne agregaty prądotwórcze na akcji

Jak się okazuje, istnieją dwa podstawowe rodzaje agregatów prądotwórczych – stacjonarny, a także mobilny. O ile pierwszy z nich jest dość popularny, o tyle agregaty mobilne to stosunkowo nowe i niezbyt znane wszystkim urządzenie. Mimo to, warto posiadać przynajmniej jeden z nich w domu, bądź we własnej firmie.

Czym są mobilne agregaty prądotwórcze?

Mobilny agregat prądotwórczy jest przede wszystkim wykorzystywany jako źródło energii elektrycznej w trakcie awarii. Ogromną jego zaletą jest to, że takie urządzenie można zasilać różnego rodzaju paliwem, na przykład gazem LPG, gazem ziemnym lub benzyną.

Posiadania takiego urządzenia w swoim domu pozwala przede wszystkim na zachowanie prądu w razie awarii, bądź przerwy od dostawcy. Zapewnia on zatem działanie różnych sprzętów elektrycznych i oświetlenia przez cały czas, nawet, jeśli awaria trwa kilka dni.

Mobilne agregaty prądotwórcze są dostępne w kilku wersjach, w zależności od ich mocy:

  • 30 kW;
  • 50 kW;
  • 100 kW.

Niektóre firmy oferują ich sprzedaż razem z przyczepą, która jest przystosowana do transportu samego urządzenia, bądź też służą sprzedażą bez przyczepy – jedynie sam agregat mobilny.

Działanie mobilnych agregatów prądotwórczych

Mobilne agregaty działają w oparciu o wysokoprężny silnik (diesel), a także prądnicę synchroniczną samowzbudną. Ich praca nie jest możliwa bez paliwa, jednakże wlewa się je tylko przy wyłączonym silniku.

Silnik zamienia energię, która powstaje w wyniku spalania paliwa w energię mechaniczną, wprawiając w ruch wirnik prądnicy. Ten zaś obraca się i generuje siłę elektromotoryczną. Z powody zmiany strumienia magnetycznego wytwarza się prąd elektryczny w obwodzie stojana. Agregat działa podobnie jak alternator samochodowy, jednak w tym przypadku prądnica nie posiada paska, a główny wał źródła napędu.

Zastosowanie mobilnych agregatów prądotwórczych

W obecnych czasach wiele osób nie wyobraża sobie życia bez elektryczności. Jest to wręcz niemożliwe, a przetrwanie bez dóbr XXI wieku do prawdziwa męka. Dotyczy to zarówno domu, jak i firmy. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w agregat. Mobilne urządzenie tego typu jest znacznie bardziej lżejsze można je przewozić, na przykład kiedy chcemy użyć go w różnych miejscach, bądź na kilku placach budowy.

Agregaty prądotwórcze są też stosowane na przykład w restauracjach oraz szpitalach.

Zalety agregatów prądotwórczych

Przede wszystkim mobilny agregat prądotwórczy zapewnia normalne funkcjonowanie zarówno gospodarstwa domowego, przedsiębiorstwa, jak i placu budowy. Co więcej, jest on przystosowany do przewożenia i transportowania. Agregat tego typu jest również stosowany w ogrodach, a także do ogrzewania domów, które w przypadku awarii elektryczności mogą nie działać prawidłowo.

Agregat nie zajmuje również zbyt dużo miejsca – jest niewielkim urządzeniem. Oprócz tego, jego użytkowanie nie jest zbyt skomplikowane. Jest on również w stanie funkcjonować przez wiele lat, jeśli tylko jego eksploatacja jest prawidłowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here