Zgłosiliśmy się do dealerów BMW, Audi oraz Mercedesa z prośbą o przygotowanie ofert najmu długoterminowego samochodów BMW 318i, Audi A4 oraz Mercedesa C180. Oczywiście chcemy sprawdzić, który z tych samochodów możemy nająć po najniższej cenie – czyli z jak najniższą miesięczną ratą.

Jak działa najem długoterminowy samochodu?

Zanim przejdziemy do analizy przedstawionych ofert, dodajmy krótkie wyjaśnienie jak działa najem długoterminowy samochodu. 

Otóż w ramach comiesięcznej raty, możemy użytkować samochód dostarczony przez oferującą najem firmę (np. przez dealera) na przewidzianych w umowie warunkach. Z reguły umowa podpisywana jest na okres 2-3 lat. Po zakończeniu umowy możemy samochód zwrócić i w tej samej bądź podobnej racie wziąć zupełnie inny. Dodatkowo zachowujemy prawo do ew. pierwokupu najmowanego auta. 

Najem samochodu, staje się w Polsce coraz bardziej popularny, ponieważ jest to opcja korzystna cenowo, zwłaszcza dla firm, które ratę najmu mogą w 100% wciągnąć w koszty prowadzenia działalności. Jest to też całkiem niezły sposób, żeby regularnie przesiadać się do nowego samochodu, a poza tym auto nie jest nasze, więc to nie nie my martwimy się o przeglądy, serwis oraz ubezpieczenie.

Oczywiście po wygaśnięciu umowy, nie wypada nam zwrócić totalnie zdewastowanego auta, ale oczywiście firmy oferujące najem liczą się z normalnym zużyciem samochodu na przestrzeni lat.

BMW, Audi, Mercedes – ceny zaproponowane przez dealerów.

Kontaktując się z dealerami w sprawie ofert, poprosiliśmy aby nie oszczędzano na dodatkowym wyposażeniu. Zaznaczyliśmy, że samochody powinny być tak skonfigurowane, żeby zarówno od środka, jak i na zewnątrz widać było, że są to auta klasy premium. Sama umowa najmu miała być na 3 lata, bez wpłaty własnej oraz zawierać limit kilometrów do 30 tyś. oraz pełny pakiet serwisowy.

BMW zaoferowało 10% rabatu od ceny katalogowej, Mercedes zaproponował 6%, natomiast Audi rabatu w ogóle nie przyznało. I tak ceny samochodu oraz rata najmu po rabacie od cen katalogowych przedstawiały się następująco:

RabatCena po rabacieMiesięczna Rata Najmu oferta dealera
BMW 318i10%202 446 zł2834,80 zł
Mercedes C1806%191 494 zł3435,70 zł
Audi A40%219 540 zł2195 zł

Warto zwrócić uwagę, że najniższa miesięczną ratę miesięczną generuje najdroższy samochód, na który de facto nie otrzymujemy żadnego rabatu. Jak to możliwe?
Otóż kluczową rolę odgrywa tutaj oprocentowanie, które w przypadku Audi jest najniższe. Pierwszy wniosek już mamy – rabat przyznany przez dealera nie jest najważniejszym czynnikiem determinującym wysokość raty najmu.

Jest jeszcze jedna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jeżeli po przewidzianym w umowie okresie najmu, zamierzamy wykupić samochód. Otóż warto sprawdzić jaki procent samochodu, spłaciliśmy przez cały okres finansowania. W przypadku naszej kalkulacji wychodzi, że:

  • W przypadku BMW 318i spłacimy 56,5% ceny samochodu
  • W przypadku Mercedesa C180 spłacimy 55% ceny samochodu
  • W przypadku Audi A4 spłacimy 42,1% ceny samochodu

Czy można jeszcze taniej?

Tak, można. Niemniej po ofertę należy się zwrócić do wyspecjalizowanej firmy, która ma wypracowaną dużo lepszą pozycję negocjacyjną u dealera. Poza tym broker do swojej oferty dokłada pełne ubezpieczenie (OC, AC, NNW), Assistance, pakiet serwisowy, samochód zastępczy, opony zimowe oraz letnie z wymianą i przechowywaniem, kartę paliwową i oczywiście załatwia wszelkie formalności.

RabatCena po rabacieMiesięczna Rata Najmu oferta dealeraMiesięczna Rata Najmu oferta brokera
BMW 318i10%202 446 zł2834,80 zł netto2825 zł netto
Mercedes C1806%191 494 zł3435,70 zł netto2951 zł netto
Audi A40%219 540 zł2195 zł netto2654 zł netto

Audi wypadł trochę drożej niż u dealera, to wciąż najtańsza oferta, a dodatkowo znacznie wzbogacona przez brokera. Gdybyśmy chcieli otrzymać taką samą ofertę jaką zaproponował broker, tylko że bezpośrednio u dealera, to wówczas miesięczna rata wyniosłaby 3435 zł netto – czyli na współpracy z brokerem oszczędzamy 781 zł miesięcznie.

Natomiast jeżeli zrezygnujemy z ekskluzywnego wyposażenia, to Audi A4 możemy mieć już za 1039 ZŁ NETTO MIESIĘCZNIE (BMW 318i – 1226 zł, Mercedes C180 – 1692 zł netto).

Czy chciałbyś otrzymać podobną ofertę?

Zajrzyj na stronę brokera oferującego samochody premium w najmie lub leasingu. Wybierz interesujący Cię samochód, a następnie skorzystaj z kalkulatora raty leasingu lub najmu.
W kolejnym kroku poproś o szczegóły oferty, kontaktując się poprzez formularz kontaktowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here