Przez wiele lat w naszym kraju leasing był właściwie domyślną formą finansowania pojazdów przez przedsiębiorców. W ostatnim czasie sytuacja ulega jednak zmianie – coraz większą popularność zdobywa długoterminowy wynajem samochodów. Zapraszamy do zapoznania się z krótką charakterystyką tego rozwiązania, a także poznania jego licznych zalet, dzięki którym wybiera go coraz więcej klientów.

Na czym polega długoterminowy wynajem samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodu przypomina leasing, jednak różni się od niego w kilku zasadniczych kwestiach. W ramach umowy wynajmu wypożyczalnia ponosi niemal wszystkie koszty związane z eksploatacją pojazdu – ubezpieczenie, serwisowanie i przeglądy okresowe. Najemca płaci jedynie za zużywane paliwo. Wynajem długoterminowy rzadko kończy się wykupieniem pojazdu – po zakończeniu okresu wypożyczenia zwracany jest on do firmy wynajmującej, która zajmuje się jego sprzedażą. W przeciwieństwie do leasingu przy wynajmie zazwyczaj nie jest wymagana wpłata własna. Najemca ma jednak mniejszą swobodę w korzystaniu z pojazdu niż w przypadku leasingu – nie może go chociażby modyfikować.

Zalety wynajmu długoterminowego względem leasingu oraz zakupu samochodów

Wynajem długoterminowy, obok leasingu i zakupu samochodów – za gotówkę lub na kredyt – jest jedną z czterech dostępnych dla Klientów form finansowania auta. Jak się okazuje – coraz popularniejszą. Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów podaje, że dynamika rozwoju wynajmu długoterminowego w 2019 roku wyniosła 10,6% w ujęciu rocznym, a już co piąty przedsiębiorca decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Można wymienić kilka przyczyn tego stanu rzeczy:

  • Wynajem zwalnia najemcę z konieczności pokrywania kosztów eksploatacji pojazdu. Ubezpieczenie, serwis czy przeglądy okresowe leżą w gestii firmy wynajmującej auto.
  • Wynajem umożliwia łatwiejsze planowanie oraz budżetowanie. Przedsiębiorca uiszcza stałe miesięczne opłaty, co ułatwia kontrolę finansów firmy.
  • Wynajem nie obciąża bilansu firmy, a więc nie wpływa na zmniejszenie jej zdolności kredytowej. Wręcz przeciwnie – dzięki temu, że umowa wynajmu ma charakter pozabilansowy, wskaźnik rentowności aktywów przedsiębiorstwa rośnie.
  • Po zakończeniu okresu wynajmu najemca nie musi samodzielnie zajmować się sprzedażą floty. Wszystkie obowiązki w tym zakresie bierze na siebie wypożyczalnia.

Na długoterminowy wynajem samochodu coraz chętniej decydują się również klienci indywidualni. Kierowcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że samochód szybko traci na wartości, a koszty ponosi się nie tylko w momencie zakupu, ale również podczas eksploatacji auta – zauważa nasz ekspert z ogólnopolskiej wypożyczalni samochodów ABACUS CAR RENTAL. Jakie jeszcze czynniki decydują o rosnącym zainteresowaniu wynajmem wśród klientów indywidualnych? Coraz więcej osób uważa, że nie musi być właścicielem samochodu, by móc z niego na co dzień korzystać. Po analizie kosztów bardziej opłacalny okazuje się dla nich wynajem, który zwalnia najemcę z wielu obowiązków, oferując jednocześnie liczne korzyści ­– kończy nasz rozmówca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here