Dekoder VIN – co to jest i jak może Ci pomóc przy zakupie samochodu używanego?

Kupno samochodu używanego wiąże się zawsze w pewnym ryzykiem. Jednak można je ograniczyć do minimum. Powinniśmy skupić się na porządnym sprawdzeniu sprawności auta oraz jego historii. Oczywiście nie wszystko da się tak łatwo zrobić. Szczególnie tyczy się to wszystkich elementów samochodu. Jednak to, co dotyczy historii samochodu, można już łatwiej sprawdzić. Wszystko dzięki numerowi VIN. Co możemy dowiedzieć się po jego sprawdzeniu? Gdzie możemy go sprawdzić? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Co to jest numer VIN? 

Każdy samochód ma swój indywidualny numer VIN. Jest on nadawany przez producenta. Służy on identyfikacji danego pojazdu. Na numer VIN składa się 17 znaków. Mogą być to zarówno cyfry, jak i litery. Skrót „VIN” rozwija się do „Vehicle Identification Number”. W tłumaczeniu „numer identyfikacyjny pojazdu”. Posiadają numer VIN możemy sprawdzić całą historię pojazdu. Jednak aby to zrobić, musimy znaleźć stronę internetową, na której mamy możliwość wpisania VIN-u. Takim miejscem jest http://www.checkcardna.com/

Czego możemy się dowiedzieć z numeru VIN?

„Poznanie historii samochodu” to dosyć ogólne stwierdzenie. Warto wiedzieć, czego dokładnie możemy się spodziewać po sprawdzeniu numeru VIN. Poznajemy przede wszystkim historię serwisową pojazdu, co daje nam pogląd na to, co z samochodem było robione. Najczęściej jednak dowiemy się jedynie o naprawach gwarancyjnych. Oprócz tego możemy sprawdzić historię przeglądów. W niektórych modelach aut dostępne są informacje na temat przebiegu auta. Do tego dochodzi opis wyposażenia samochodu, jego kolor i wszystkie podstawowe dane. Warto także mieć na uwadze, że nie każdy model samochodu można sprawdzić po numerze VIN w Internecie. Niektóre mają taką opcję dostępną tylko w ASO.

 Jak sprawdzić historię samochodu po numerze VIN?

Jak już wcześniej wspominaliśmy – nie każdy samochód ma taką opcję. Dlatego zacznij poszukiwania od sprawdzenia, czy dany model pojazdu ma bazę opartą na numerze VIN. Od raz dowiedz się, czy dostęp do niej można uzyskać tylko w ASO, czy jest ona dostępna także online. Wtedy możesz przejść do działania. Numer VIN w zależności od modelu samochodu jest umieszczony w innym miejscu. Informacje na temat tego, gdzie go szukać, także znajdziesz w Internecie. Gdy masz już numer VIN, wejdź na wcześniej wymienioną stronę. Teraz wystarczy wpisać dane i sprawdzić, czy samochód nam odpowiada!

Kupno samochodu używanego – zrób to bezpiecznie

Sprawdzanie historii pojazdu jest bardzo ważne. Dlatego jeśli tylko masz możliwość, to koniecznie z niej skorzystaj! Nie kupuj kota w worku. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i nie przepłacaj! Sprawdź historię pojazdu, sprawdź jego sprawność w serwisie i przekonaj się, czy rzeczywiście warto kupić dany samochód! Warto czasem zapłacić za dodatkowe informacje i kontrolę samochodu. Lepiej wydać kilkadziesiąt złotych na sprawdzenie, niż potem kilka tysięcy za naprawę! 

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *