Co to jest youngtimer? Ikony motoryzacji

Pojazdy zabytkowe, młode klasyki? A może po prostu nostalgia za autami wolnymi od systemów elektrycznych? Czym tak naprawdę jest youngtimer, jakie wady i zalety posiada i czy warto inwestować w takie auto ?

Prosta definicja

Według Internetu youngtimer to samochód z lat 60 – 80 XX wieku, czyli stosunkowo młody. Tego określenia używa się również w stosunku do pojazdów, które jeszcze nie są zabytkami, ale wkrótce nimi będą. Zazwyczaj są to proste konstrukcje, pozbawione wszechobecnej elektroniki dbającej o bezpieczeństwo czy umilającej podróż. Jednak w czasach gdy je budowano samochody miały służyć użytkownikowi przez lata, dlatego są bardziej solidne i odporne na upływ czasu niż współczesne auta.

Zalety i wady

Chyba największą zaletą youngitimer’ów jest możliwość korzystania, ze sprawdzonej konstrukcji której możemy być pewni. Auta tego typu przeszły wiele testów wytrzymałościowych zanim rozpoczęto masową produkcję. Natomiast sama ich historia potwierdza, iż są niezwykle wytrzymałe a odpowiednio konserwowane nie są naznaczone śladami użytkowania. Do produkcji używano materiałów najwyższej jakości. Dzielnie znoszą one próbę lat i przebytych kilometrów. Nieważne, czy mamy samochód z przebiegiem 800 000 czy półtora miliona kilometrów – wnętrze znosi dzielnie próbę czasu.

Można było oczywiście dokupić wyposażenie ekstra które dzisiaj jest standardem takie jak elektrycznie opuszczane szyby, poduszkę powietrzną, automatyczną skrzynię biegów, etc. Niestety te dodatki zwiększały prawie dwukrotnie i tak już wysoką cenę samochodu.
Jeśli chodzi o wady to na pewno poznanie mechaniki na poziomie na którym dotąd się nie interesowaliśmy. Dodatkowo nie mamy dostępu do pewnych nowoczesnych rozwiązań. Chociaż czasem trudno stwierdzić czy jest to ułatwienie (możliwe, iż doprowadziło to niektórych do decyzji o zainteresowaniu się starszymi modelami).
Tak czy inaczej motoryzacja jest dla pasjonatów. Bez względu czy jeździmy naszym youngtimer`em tylko na zloty a resztę roku będzie bezpieczny w garażu czy korzystamy z niego na co dzień. Musimy się liczyć z faktem, że jest to droga pasja wymagająca od nas również wiedzy. Ni mniej taka pasja jest godna polecenia i daje nam możliwość całkowitego czerpania przyjemności z jazdy.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.