ubezpieczenie GAP

Ubezpieczenie GAP to oferta skierowana do osób, które chcą kupić samochód w leasingu lub na kredyt. Dzięki tej polisie chronimy wartość samochodu na wypadek kolizji czy kradzieży. Jak w praktyce działa ubezpieczenie GAP w leasingu?

Czym jest ubezpieczenie od straty finansowej?

Ubezpieczenie GAP to jedna z ofert ubezpieczalni. Polega ona na ochronie wartości rynkowej samochodu na wypadek uszkodzenia. Oznacza to, że jeśli kupimy nowy samochód, a w niedługim czasie spowodujemy kolizję, wartość auta mocno się nie zmniejszy.

Zwykle wartość samochodu po 3 latach od jego zakupu znacznie spada. Dzięki ubezpieczeniu GAP, w razie zaistnienia szkody całkowitej lub kradzieży auta, ubezpieczyciel oblicza odszkodowanie na podstawie wartości rynkowej pojazdu sprzed wypadku lub kradzieży. Odszkodowanie wypłacane jest w pomniejszeniu o spadek wartości auta. Można więc powiedzieć, że polisa GAP to ubezpieczenie straty finansowej.

Jak wygląda ubezpieczenie GAP w praktyce? Decydujemy się na zakup samochodu w leasingu. Auto jest warte 60 000 zł. Umowę z firmą leasingową podpisujemy na 3 lata, jednak niedługo po tym mamy kolizję drogową. Po oględzinach ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą. Część kosztów zostanie pokryta z AC. Auto po wypadku warte jest 45 000 zł, jego wrak z kolei 10 000 zł. 

W ramach polisy otrzymamy więc 35 000 zł odszkodowania. Jeśli sprzedamy zniszczony pojazd, zgromadzimy na koncie kolejne 10 000 zł. Nadal jednak nie mamy kwoty, którą powinniśmy zwrócić firmie leasingowej w ramach spłaty samochodu. Tutaj z pomocą przychodzi ubezpieczenie GAP, które pokryje różnicę w kosztach.

Ubezpieczenie GAP online – jak je kupić?

Większość polis oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe dostępna jest całkowicie online. Oznacza to, że po ochronę naszego zdrowia czy przedmiotów do nas należących, możemy sięgnąć bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystamy z porównywarki polis np. https://ocenapolis.pl/ i wybierzemy odpowiadające nam rozwiązanie. 

Pamiętajmy, że ubiegając się o ubezpieczenie przez internet, formalności ograniczone są do minimum. Nie musimy więc gromadzić zbędnych dokumentów i spotykać się z ubezpieczycielem.

Nie każdy ma dostęp do internetu. Dotyczy to głównie osób starszych. Dla nich towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały specjalną ofertę dostępną w stacjonarnych placówkach. Warto zapoznać się z asortymentem oferowanym przez firmy ubezpieczeniowe i zapewnić ochronę sobie i bliskim na wypadek nieprzyjemnych sytuacji.

Ubezpieczenie GAP w leasingu – czy warto po nie sięgnąć?

Ubezpieczenie GAP skierowane jest do osób, które biorą samochód w leasing lub kupują go na kredyt. Polisa obowiązuje do momentu trwania umowy z firmą leasingową. Czy warto sięgnąć po polisę GAP? Wszystko zależy od tego, jakie są nasze potrzeby i jaki rodzaj ubezpieczenia GAP wybierzemy. Wyróżnia się:

  • GAP fakturowy – w najwyższym stopniu zabezpiecza wartość rynkową samochodu. Gwarantuje wypłatę różnicy między ceną auta z faktury, a jego wartością rynkową sprzed wypadku;
  • GAP indeksowy – w ramach odszkodowania zostanie nam wypłacone 20-30 proc. wartości rynkowej samochodu;
  • GAP Casco – polisa pokrywa różnice pomiędzy wypłatą z ubezpieczenia OC lub AC, a sumą ubezpieczenia z polisy AC ważnej w momencie zawarcia ubezpieczenia;
  • GAP finansowy – to ubezpieczenie, które pokrywa różnicę powstałą pomiędzy ratami leasingu, które pozostały nam jeszcze do spłaty, a kwotą uzyskanego odszkodowania z AC. Jest to najtańsza polisa GAP.

Jeśli zależy nam na ochronie wartości rynkowej samochodu (szczególnie nowego, który bardzo szybko traci na wartości), dobrze skorzystać z jednej z dostępnych dla nas ofert. Zaleca się wcześniej przeanalizować naszą sytuację finansową oraz oczekiwania z przedstawicielem wybranej firmy ubezpieczeniowej.

Polisa GAP – cena

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje ubezpieczenie GAP. Jego cena waha się od 0,4 proc. do 1,2 proc. wartości samochodu rocznie. Wszystko zależy od tego, ile wart jest nasz pojazd. Na cenę polisy GAP wpływa również jej rodzaj. Najtańszą opcją jest GAP finansowy, najdroższą z kolei – GAP fakturowy. 

Po ubezpieczenie GAP w leasingu warto sięgnąć, jeśli kupujemy nowy samochód. Wybierając najdroższy pakiet, czyli polisę GAP fakturową, możemy liczyć na odszkodowanie nawet przewyższające zobowiązanie wobec leasingodawcy. Nadwyżka z ubezpieczenia trafia wtedy do naszej kieszeni. Pamiętajmy jednak, że rodzaj ubezpieczenia powinien zostać dopasowany do naszych możliwości i indywidualnych potrzeb. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here